Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Haziran '11

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
165
 

Seçimlerde Kalbimizin sesi kısılmasın

Seçimler günlük yaşamımızda, zihinsel faaliyet yönünden oldukça yoğun bir dönemi de birlikte getiriyor. Politika zihinsel arenada gösterisini sunarken, “karşıt görüşlü” olanların, komşumuz, dostumuz, hemşerimiz …vs. olduğunu sık sık anımsamamızda, yaşam dengemizin devamı açısından büyük fayda var. Bu insanlar bizim yalnızca zihnimizde değil, kalbimizdedirler aynı zamanda. Bunu uç bir örnekle rahatlıkla görebiliriz.
Dilini bilmediğiniz, ilk kez gittiğiniz bir ülkede, bir sorunla karşılaşmış ve bir polis merkezine götürülmüş olduğunuzu düşünün. O durumdayken, bir vatandaşınızla karşılaşsaydınız, neler hissederdiniz? Acaba hangi partili, hangi görüşten, fikirden gibi sorular gelir miydi aklınıza, duygularınız nasıl olurdu?
Zihinsel faaliyetin tam gaz olduğu bu dönemde, duygusal yanımızı ihmal etmemek, akıl ve ruh sağlığımız açısından da son derece önemlidir. Pratik olarak, sevdiklerimizle buluşmak, çocuklarımıza, eşimize biraz fazla zaman ayırmak, bu zihinsel curcuna ortamında, alınabilecek en etkili duygusal önlemler olacaktır.
İçinde bulunduğumuz durumun farkına varırsak, müdahale seçeneğine kavuşuruz. Yukarıda verdiğim “uç örnek” , aslında bizim günlük yaşamımızda durum tespiti için kullanabileceğimiz “Uçlaştırma Tekniği”nin bir uygulamasıdır. Uçlaştırma Tekniği, mühendislik disiplininde, bir sistem analiz yöntemidir. Bir sürecin başlangıç ve bitiş evrelerine bakarak tabi olduğu sistem hakkında bilgi sahibi olmayı hedefler. Bu metodu, yukarıda olduğu gibi, günlük yaşamımızda, bulanık görünen durumları netleştirmek için kullanabiliriz ( bir sanal ışık).
Örneğin mevcut mesleki durumumuzu değerlendirebilmek için, mesleğe başlayış pozisyonumuzla, ulaşmayı hedeflediğimiz en son pozisyon arasında, nerede olduğumuza bakarsak, daha net bir görüş yakalarız.
“Uç noktaları inceleyerek, bütün hakkında fikir edinmek” diye özetleyebileceğimiz “Uçlaştırma Tekniği” de, diğer bütün zihinsel teknikler gibi, uygulamayla yaşama geçer. Bunu akılda tutmak değil de, hemen denemek daha akıllıcadır kuşkusuz.
Halk arasında bu teknik, “bu işin sonu nereye varır, bir düşün”, “başından belli”…gibi ifadelerle doğal olarak uygulanmaktadır zaten. Ben sadece, zaten yapmakta olduğunuz bir şeyi bilinçli olarak başka durumlarda da yapabileceğinizi anımsatıyorum. Çünkü her insan doğal olarak bir NLP uygulayıcısıdır benim gözlemlerime göre. Gönlünüzce bir gün olsun bugün!
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 75
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1121
Kayıt tarihi
: 06.06.11
 
 

Zihinsel Programlama Teknikleri(NLP, Hipnoz, Meditasyon..vs.) alanında, uzun yıllardır araştırma ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster