Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mayıs '10

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
589
 

Seçmek mi? İstemek mi?

Seçmek mi? İstemek mi?
 

Küçüçük bir ışık için bile uğraşmaya değer. yaşamak çok güzel


Merhaba

Bu sizinle paylaştığım ilk yazım. Eğer bir hatam olur ise affedin.

Ben sürekli seyehat eden bir işte çalışıyorum. Aylık ortalama 4000 km yol gidiyorum. Böyle olunca da insanın düşünmeye çok zamanı oluyormuş. Oluyormuş diyorum, çünkü bu kadar birikimim olduğunu yazmaya başlayınca fark ettim.

Ağabeyimle bu durumu konuşurken beni test etmek için, hadi bakalım seçmek mi istemek mi dedi birden. İlk duyduğumda kafamda hiçbirşey belirmedi. Sonra üzerine biraz düşündüm ve öğlen yemek yerken bu satırlar döküldü kalemimden.

Sizinle ilk yazımı da bu konu olarak belirledim. Çünkü canımdan çok sevdiğim, hayatıma anlam katan ağabeyimin sorusuna bir cevaptı. Benimde hayatım ile ilgili değiştirdiğim yönün, farkına varmamı sağlamasıydı.

Bu hayata ne seçerek, ne de isteyerek geldik aslında. Başkalarının seçimleri yada istekleridir varlığımız. İlk yıllarımızı da böyle geçirdik. Onların istekleri ve seçimleri doğrultusunda. Çünkü onlarda yapamadıklarını ve içlerinde kalanları uyguladılar üzerimizde. Fakat bu durumdan bir süre sonra çıkma tercihimizi kullanabiliyoruz. Bazen küçük yaşlarda özgürlüğü seçiyoruz, bazende ömrümüzün sonunan kadar insiyatif kullanmaktan kaçıyoruz.

Seçmek ve istemek farklı şeyler bence.

İsteriz hergün, birşeyler isteriz. Evrenden, annemizden, babamızdan, yöneticilerimizden isteriz de isteriz. Sürekli bir talebimiz vardır hayattan. Önemli olan bunu nasıl istediğimizdir aslında.İçine kattığımız duygu, pozitif düşünce ve sadece olma ihtimalini düşünerek istemek.

Seçmek, farklı birşey. O, bizim kararımızdır. İyi ya da kötüyü seçeriz, umudu yada umutsuzluğu seçeriz. Yani; elimizde olanı, kendi fikrimizi seçeriz. Gitmek istediğimiz yolu seçeriz.

Güzel bir dünya olmasını isteriz hep. Bu bir teoridir aslında. Fakat güzel bir dünya için iyi ve güzel insan olmayı seçmek pratiğe geçirmektir isteğimizi. Hayatımızı teoride bırakmamak için pratiğe dökmeliyiz.. Sadece istemek yerine seçmeli ve eyleme geçmeliyiz.. O zaman tercihimiz olan hayata ulaşmış oluruz.

Bilinçaltımız yargı yeteneğine sahip değildir. Daima ''evet' der ve kabul eder mevcut durumu. Sadece düşündüklerimize odaklanır. Ama bir seçeneğimiz vardır. İyi şeyler istersek, bilinçaltımızda bunu ister. O zaman sürekli pozitif düşünceye odaklanır ve pozitifi seçmeye yönlendirir bizi.

Sonuç olarak; hayatımız için iyişeyler isteyelim , seçimlerimiz zaten o yolda olur.

Sevgi ile kalın.

Özgül YILMAZ ÇAYIRLI

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Düşünsenize... Şehirlerarası bir otobüs şoförürünü. (Yolculuktan örnek verdiğiniz için bu örneği veriyorum) Otobüs şirketi ona hangi güzergahı verirse, o güzergahtan gitmek zorundadır. Onun tek seçtiği burada araç kullanmak, ya da bilmektir. Ne dersin. Saygılar

Ayrıntıda gezinmek 
 28.05.2010 13:44
Cevap :
Evet bu bakış açısından baktığınızda mantıklı olabilir. Fakat ben burada kendi seçimlerimiz ve isteklerimizden bahsetmiştim. Şöför zaten o koşulları iş bulmayı istediği için seçmiş. Yani ona sunulan teoremi seçerek pratiğe geçirmiş. Sevgilerimle  28.05.2010 16:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 18
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 808
Kayıt tarihi
: 22.05.10
 
 

Bursa’ da doğdum. Uludağ Üniversitesi Radyoloji Bölümünden 1998 yılında mezun olduktan sonra özel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster