Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Haziran '18

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
60
 

Seçmenin Mesajı Alındı!

Seçmenin Mesajı Alındı!
 

Başkan Recep Tayyip Erdoğan; "Seçmen bize mesaj verdi bizde aldık" dedi.  Seçmenin mesajı seçim sandığı önüne gelmeden önce okunmuş olması; seçimden sonra okunup ders alınmasından daha evladır, daha hayırlı ve önemlidir!

Seçmen bir şeylerin ters gittiğini ve toplum vicdanın da bundan rahatsız olduğunu gözlediğinde bunu anında anlatabileceği önemli, güçlü, söz sahibi bir otorite ister!  Bu tür vahim olaylara anında müdahale edilmelidir. (Akıllı seçmen sıradan insanlarla konuşup kendini ifşa etmek istemez. kendisini anlamayan veya anlamakta zorlanan insanlardan uzak durur!)

Başkanımız İstanbul’a belediye başkanı seçildiğinde önce belediyelere “beyaz masa” koydurtarak halk ile direk diyaloga girecek mekanizmaları devreye sokmuştur.

Dolayısı ile birçok sorun ve sorunlar, bürokrasinin çekmecesinde küflenmeye bırakılmamış başkan tüm olup bitenden anında haberdar edilmiştir. Tabi ki, sorunların üzerine zamanında giden başkanımız Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Belediye Başkanlığı görevini de başarılı şekilde icra etmiştir.

Gerçi AKP nin Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığı, Teşkilattan Sorumlu Genel Başkanlığı,  Sosyal politikalar başkanlığı, Yerel yönetimlerden sorumlu genel başkanlığı gibi önemli bölüm başkanlıkları var inkâr etmiyorum! Ama seçmenin prosedürleri aşarak bu bölüm başkanlıklarına ulaşabilmeleri ne kadar kolay tartışılabilinir. Öncelikle bu bölüm başkanlıklarının iletişim ağı çok gerçekçi bir şekilde çalışır hale getirilmeli, beraberinde partinin emir komuta zinciri, aşağıdan yukarıya kadar seçmen ile iletişimini sürekli canlı tutmalıdır. Parti yöneticileri zamanın çoğunu tebrik, teşekkür, açılış vs gibi görselliklerle harcamamalı bölgesel sorunlar üzerine ağırlık vermeli kanaat önderleri olabilecek nitelikteki insanlar ile sürekli fikir alışverişlerinde bulunmalıdırlar.  

Yapılmıyor demiyorum ama seçim ile alakalı bir mesajıma üç aydır cevap verilmemiş ise bu bölümlerin iletişim ağı ve prosedürü yeniden ele alınmalıdır diyorum. Partinin gücünü apolet gibi omuzlarda taşıyanlar halkın karşısına sert mizaçlı komutan edasıyla değil Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hoşgörü ve samimiyetiyle yaklaşmalıdırlar. Unutmamalılar ki o apoletlerin sahibi halkın ta kendisidir!

Sorumluluğunun farkında olmayan AKP li başkan ve yöneticiler üzerlerine giydikleri “halk sorumluğu” ceketini Ankara’dan emir gelmeden çıkarıp askıya asacak kadar şerefli ve onurlu olmak zorundadırlar! Milletin iradesini millete hizmet olarak yansıtmaktan başka işi olmayan insanlar hizmete talip olmalıdır! Yoksa ufak ufak biriken bu aksamalar sandıkta önümüze yeniden alınması zorunlu bir ders olarak çıkmaya devam edecektir!

Yukarıdaki “Beyaz Masa” örneğinde olduğu gibi direk Cumhurbaşkanımızın takibinde Cumhurbaşkanlığına bağlı “halk kürsüsü” kurulmalıdır. E- Devlet içinde sadece Cumhurbaşkanımızın doğrudan okuyabileceği seçmenin dosya olarak gönderebileceği bir forum sayfası da oluşturulmalıdır. Basit ve güvenirliliği olmayan iletişim ağının kullanılması soruna çözüm olmayacaktır.

Atıyorum benim seçmen olarak rahatsız olduğum bir konuyu başkandan önce konun muhatapları tarafından öğrenilmesini istemiyorum! Seçmenin paylaşmak istediği konunun mahremiyetinin sağlanması teşkilatın başarılı olması için birinci altın kuraldır!

Bu iletişim ağları kişilerin kişisel çıkarları ve konumları ile değil, tamamen toplumu yani kamu vicdanını ilgilendiren önemli konular için kullanılmalıdır. Böyle bir kanalın istismar edilmemesi için tabi ki cezai önlemler de alınabilinir!

Sonuç olarak partinin bütün dişlilerinin çalışır hale gelmesini sağlayacak doğal yapının, seçmen tarafından oto kontrolü sağlanmış olacaktır. İşlemeyen, aksayan bir durum olduğunda anında müdahale edilerek sorun giderilmiş olacaktır.

İlk önce böyle bir masa veya kürsünün varlığı şikâyet ve ihbar hattını andırıyor gibi olsa da bu kürsünün farkı çözüm getiriyor olmasıdır. Sorunun neden kaynaklandığını anlatırken zaten sorunun çözümü de sorunun oluştuğu nokta da ortaya çıkıyor olması, geç kalmadan olaya müdahale etmeyi kolaylaştıracaktır.

Yönetici veya idareci olarak kamu vicdanını rahatsız eden bir olayı anında sonlandığınızda halkın sevgisini ve gönlünü kazanmaya devam edeceksiniz demektir. Kanaat önderlerini toplumun hamisi, abisi, toplum vicdanını dile getiren gönüllüler olarak böyle bir projede görevlendirmek partilerin tamamının kendileri yararına olacaktır.

Kişisel olaylardan uzak sadece toplumun huzur ve refahını ilgilendiren konularda adalet terazisine hakim olduğunuzda size muhalif olanların elinden aleyhinize kullanılacak tüm argümanları almış olacaksınız demektir.

Başkanın “seçmenin mesajını aldık” açıklamasından sonra Birkaç AKP li milletvekilin daha “seçmenin mesajını aldık” dediğini duydum.

Dolayısı ile seçmenin nabzını tutmak için kurulacak olan komisyonun çalışmalarını dikkatle izliyor olacağız. Bakalım bu komisyon raporları gerçeği ne kadar yansıtıyor olacak hep birlikte göreceğiz. Zira önümüzde çok önemli yerel seçimler var. Bu millet uyanık Kayserili fıkrasında olduğu gibi; eşeklerin boyanıp modifiye edilerek tekrar tekrar seçmenin önüne konmasından bıktı artık!

Bu arada seçimlerden önce seçim ile alakalı AKP ye gönderdiğim mailimde, ne yazık’ki “seçmenin mesaj vereceği” konusunda uyarılarım maalesef doğru çıkmıştır. Ayrıca bunu bilmek için müneccim olmaya gerek yok havayı koklamasını, yazıları yorumları okumasını, mimiklerden, yüz ifadelerinden edilen muhabbetlerden anlamak hiçte zor değil. Yeni sistemin Türkiye’mize hayırlı uğurlu olmasını, ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımıza yeni görevinde başarılar diliyorum.

M.Talip Girgin

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 435
Toplam yorum
: 1045
Toplam mesaj
: 121
Ort. okunma sayısı
: 784
Kayıt tarihi
: 07.01.07
 
 

Milliyet Blog’a hangi vesile ile kayıt olduğumu doğrusu hatırlamıyorum!  Bende birçoğunuz gibi ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster