Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Haziran '14

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
113
 

Second Life

Motivasyon Deyip Geçme Tanı

Bazı kelimeler sanki sıklıkla kullanıldıklarında değerleri azalıyor. Motivasyon'da bu kelimelerden sadece bir tanesi. Herkes motivasyondan bahsediyor üzerine konuşuyor. Ama istenen hedefe ulaşılıyor mu burası şüpheli.

Firmalar şirketler çalışanlarıyla sorun yaşadıklarında hemen düşünülmeye başlanıyor. Ne yapalım ne yapalım. Sonra parlak bir fikir geliyor. Çalışanları Motive edelim. Peki nasıl dendiğinde nasıl olacağı da çok güzel anlatılıyor. Peki bu karşılığını buluyor mu ondanda şüpheliyim.

Motivasyonun ben kriz anında değil işin başlangıcında düşünülmesi gereken bir konu olduğu fikrindeyim. Bu yüzden şirketlerin her sene başında bir motivasyon bütçesi hazırlamalarını ve bunu paylaşılabildiği ölüçüde çalışanlarıyla paylaşmaları gerekiyor. Dünya değişiyor ama belki onun kadar hızlı değişen bir konuda insan davranışları. 

İnsan davranışlarını çözmek ve üzerine konuşmak eskisinden zor. İnsanların önlerindeki engeller kalktıkça insanlar daha çok isteyen daha az bekleyen varlıklara dönüştü. Eğer siz motivasyonu bu yeni insana sene başında sunarsanız Yeni İnsan modeli hissettiği güvensizlik duygusunu birazcık bile olsa törpülersiniz.

Motivasyon bütçesi hazırlarken bir çalıştay yapılmalı. Bu çalıştaya çalışanlarda dahil olmalı ve toplantılarda fikirleri değerlendirilmeli. Çünkü kendilerini en çok nelerin mutlu ya da mutsuz ettiğini onlar daha iyi bilirler. Hafta sonunu sıkıcı pikniklerde geçirmek istemeyen çalışana sürekli bak bu hafta pikniğe gideceğiz demek ters tepiyor artık.

Gözünüz Bende Olsun
ZAFER UĞUR
zaferugur76@gmail.com


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 470
Kayıt tarihi
: 28.06.14
 
 

  Sürekli düşünen düşündükçe yazan ve yazdıkça daha çok yazası gelen biriyim. Okumayı ara..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster