Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Eylül '07

 
Kategori
Pazarlama
Okunma Sayısı
2256
 

Secret gerçekten doğru mu yoksa sadece pazarlama mı

Secret gerçekten doğru mu yoksa sadece pazarlama mı
 

''Çağlar boyu nesilden nesile geçerken, bir çok insan ona göz dikti, onu gizledi, kaybetti, çaldı, büyük paralar karşılığı satın alanlar oldu.''Secretten alıntıdır.

Ben bu kitabı alıp okuduktan sonra ortalama 4 ay gibi bir süre geçti.İlk aldığım sıralarda okadar çok reklam vardıki, Tv reklamları gazete reklamları en garibi kitabı okuyan insanlar 'mutlaka oku' Emir cümleleriyle önemli bir şey olduğunu zannedip almama neden oldular.Çekim yasası denen şey üzerine yazılar yazılmış yorumlar alınmış Başarıya ulaşmış adamlardan vecizelerle süslenmiş ve çok iyi bir pazarlama tekniğiyle piyasaya sürülmüş.İnsanlarda benim gibi bütün reklamlardan etkilenip saldırmışlar kitabı satın almak için.

Kitap düşünüldüğü gibi tamamen pazarlama stratejileriyle büyük bir satış patlaması yaptı.İşin tamamiyle pazarlama olduğuna karar verme zamanım yaklaşık bir ay önceydi.Bu kitap çıktıktan sonra milyonlarca sattı.Ve kitapta ilginç bir yazı hiç aklımdan çıkmadı.Çekim yasasının farkında olan insan sayısı tüm dünyanın % 5 ine denk geliyoduki bu % 5 lik kısımda dünyanın en zengin insanlarıydı.Bu kitabı okuyun ve zengin olun sanki amerikan rüyası.

Nerden karar verdiğimi merak edersenin pazarlama tekniği olduğuna çok değil 4 ay öncesinde bütün kitapçılarda marketlerde internet satış sitelerinde 'en çok satan kitap' Ayın ürünü' Gibi bir sürü zırva başlıklarla doluydu.Hat ta bir ay öncesinde satışların düştüğünün farkına varan pazarlamacılar davit backham çiftinin amerikaya gelmelerinin sebebide secret okumaları demişti neden peki çünki 4 ay önceki satış patlamasından sonra basılan kitaplar geçen ay itibariyle ellerinde kalmıştı.Ve yeni satış teknikleri aradılar.Şimdi soruyorum 4 ay öncesinde insanlara milyon dolarlar vaat eden istediğin araba bu kitabın içinde diyen PAZARLAMACILAR!Bu kadar zaman içinde bu kitabı okuyan kaç kişi gerçekten sizin bahsettiğiniz şekilde bu kitaptan yararlandı?Neden artık bu kitap konuşulmuyor.Aslında şimdi bu kitabın daha çok satması lazımdı ama artık kitabın esamesi bile okunmuyoR.

Neden peki?

Evet değerli arkadaşlarım tamamen ama tamamen satış ve pazarlama üzerine yazılan bir kitaptı ve istediklerini aldılar.Bu kitabı okuyan biri olarak aslında bir kopya olduğunu anladım.Hatta bu kitabın adı ''insanları etkileme ve dost kazanma sanatı''Secret bu kitabın bir kopyası sadece üzerine yorumlar yazan birkaç pazarlamacı eklenmiş..


Güzel günler geçirmenizi dilerim......


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kendime şanslı diyebilir miyim o zaman. Zaten nasıl zengin olunur gibi bir düşümde olmadı bu güne kadar. Belki ondandır bu tür başlıkta ki kitaplara dönüp bakmamam. Elimde olanla nasıl daha iyi yaşayabilirim sorusunun ötesinde. Elinize sağlık. Sağlıcakla.

Ayrıntıda gezinmek 
 14.10.2007 21:46
Cevap :
Elinizde olanla yetinebiliyosanız ne ala size böyle kitaplarada hiç gereksiniminiz olmaz sağlıcakla kalın....  15.10.2007 15:19
 

ama şu bir gerçek ki olumlu düşün olumlu olsun... Negatif negatifi getirir... Pozitif olmak gerek... Bu da sır falan diil ki zaten:). Sevgiler

Ozlem Ozkulak 
 12.10.2007 18:05
Cevap :
Tam olarak doğrun olan sizin söylediğiniz.Ben başka bir görüş açısından yazdım.Teşekkürler  12.10.2007 19:06
 

Valla onu bunu bilmem ama okudum ve gerçekleşmedi :) Belki de biz yapamıyoruzdur :)

pınar chan 
 15.09.2007 19:52
Cevap :
Bende okuyup hayal kırıklığına uğrayanlardan birisi olduğum için yazdım.teşekkürler  15.09.2007 21:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 3044
Kayıt tarihi
: 18.08.07
 
 

Konya Ereğli doğumluyum koyu bir Galatasaray taraftarıyım.3 yıldır İzmirde yaşıyorum.Dayanıklı tüket..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster