Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Haziran '19

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
47
 

Şeffaf Devlet

Teknolojinin gelişmesi toplum hayatında çok büyük değişikliklere yol açarken, Devlet ve Toplum ilişkilerine de büyük bir platform hazırlamıştır. Ancak bu platformun uygulanması ve kullanılması konusunda ne toplum ne de Devlet tarafından teşebbüs gösterilmemiştir.

Bu platformun nedir ve  kullanılması nasıl olacaktır diye aklınıza gelen ilk soruya  cevabım : " KAMU TV KANALI KURULMASI  " olacaktır.

Bugüne kadar Bakanlıkların,  nasıl çalıştığı, neler yaptığı ve neler yapacağı, bütçesinin ne olduğu, Bakanlıklardaki personel sayısının ne olduğu, hiyerarjik yönetim kadrosunda kimlerin bulunduğu ve bu yöneticilerin kariyerlerinin, makam arabası başta olmak üzere, onlara tanınan imtiyazların neler olduğu ve bir çok konudai uygulamalar Halkımız tarafından açık ve net olarak bilinmemektedir. RESMİ GAZETELERDE  BU BİLGİLERİ BULMAK MÜMKÜNDÜR ANCAK GENİŞ HALK KİTLELERİNE BU BİLGİLERİN RESMİ GAZETELERLE ULAŞMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR.

Ayrıca İllerde Valilerin, İlçelerde Kaymakamların ve hem il hem de ilçelerde Belediyelerin icraatlarının ne olduğu , neler yapıldığı bilinmemektedir.Kurulacak KAMU TV KANALLARI ile devletin ,tüm kururuluşları hakkında bilgi edinilecek ve denetleme mekanizmaları çalışmaya başlayacaktır.

En önemlisi, Devletin tüm mekanizma ve çarkları çok hızlı çalışmaya başlayacak, halk neyin ne olduğunu istediği an görebilecektir.

Belki, İNTERNET bu görevi yerine getirebilir diye düşünülebilinir.Ancak Televizyo'un insanlara ulaşması ile İnternetin insanları ulaşması arasında dağlar kadar fark vardır.

Örneğin , bugün Tarım Bakanlığımızın neler yaptığını, 2019 hedeflerinin ne olduğu, ekime açılacak yeni arazilerin, tarlaların kaç kilometre olduğu, kaç köylü ve çiftçiye ne kadar kredi verildiği ve ödeme şarları, küçük baş hayvan sayısının ne olduğu ve yıl sonunda ne olacağı bizler tarafınadn, iş adamları tarafından, esnaf tarafından, yabancı müteşebbisler tarafından günü gününe , an ve an bilinmiyor.

Kamu Televizyonu bunlara imkan verecektir.

Platon'un, j.j.Rousseau'nun, Maurice Duverger'nin  devlet ve demokrasi anlayışları tamamen değilse de önemli ölçüde değişmiştir.

Devlet anlayışı ve yapısını teknolojik gelişmelere uygun olarak revize etmek şart olmuştur.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yılmaz Abim, çok güzel yazmışsınız, kalemine ve emeğine sağlık. Selam ve saygılarımla.

Dr Atanur Yıldız 
 13.07.2019 11:28
Cevap :
Teşekkür ederim Atanur Bey.Sağ olun. Sevgi ve saygılarımla.  13.07.2019 20:11
 

Önemli bulduğum bir konuyu yazmışsın, devletin halkla ilişkilerini düzenleyen, devleti bize tüm icraatlarıyla şeffaf bir şekilde gösteren "devlet televizyonu" u ben de düşünmüştüm ama muğlaktı.Çerçevesini çok güzel çizmişsin.

Kerim Korkut 
 29.06.2019 15:16
Cevap :
Teşekkür ederim.  29.06.2019 17:08
 

Sayın Çetingöz, devlet açısından "ŞEFFAFLIK", o da nedir? Bilhassa ve özellikle yasalar, torba yasa adı altında gece yarıları çıkarılıyor, halk o torbanın içinde neler olduğunu öğrenemeden. Emir demiri keser misali, tartışılmadan, müzakere edilmeden, mağduriyetler göz önüne alınmadan bir emir ile uygulamalara geçiliyorsa şeffaflığı nerede aramak lazım? Selam ve saygı ile...

Yurdagül Alkan 
 26.06.2019 11:06
Cevap :
Sayın Alkan,ben de Devlet büyüklerine : " torba yasa içindekilerini halka gösterin iyi olur, ŞEFFAF DEVLET oluruz" diyorum.Saygı ve selamlarımla.  27.06.2019 9:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 437
Toplam yorum
: 2166
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 986
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster