Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
617
 

Şefika abla olmak

Şefika abla olmak
 

Üniversite sınavına çalışırken ve tıp fakültesinde okurken ciddi çalışma tempolarına girmek zorunda kalmıştım. Üniversite sınavı zaten benim için bir dönemeçti, ya okuyacaktım, ya okuyacaktım! Başka seçeneğim yoktu. Üniversite dönemlerinde de puanlarımın yüksek olması için çabaladım durdum, hem yıl kaybetmeden okulu bitirmeliydim, hem de okul masraflarımı karşılayan ablamı üzmemeliydim. İşte bu dönemlerde üst kat komşumuz Şefika ablamıza çok özenirdim. Eğitim düzeyini hatırlamıyorum, ama gül gibi bir yuvası vardı işte. Çalışmıyordu, eşi ve iki çocuğu ile mutlu mesut yaşıyorlardı. Şefika ablanın eğitim konusunda ya da başka yaşantılar konusunda özentili konuşmalarını da hatırlamıyorum, kendi dünyasında rahattı. Ben o dönem Şefika abla gibi bir yaşantının bana nasıl geleceğini hayal bile edemiyordum, çalışmadan duramayan ve bir şekilde kendi ayakları üzerinde durmak isteyen biri olarak bana göre bir yaşantı değildi.

Şefika ablamızın bu yazıya konu olmasının nedeni de, bu gün çalışma grubum içersindeki bir arkadaşla aramızda geçen gergin anlar. Bu kişi yaptığı bir manevra ile bir şekilde kendisinin hiçbir şekilde etkilenmeyeceği ama benim zararıma olacak bir uygulama yaptı. O kişiyle aramızda en azından 10 yıllık bir eğitim farkı var. Bu kişinin temel sıkıntısı bizlerle kendisini kıyaslayıp, bir şekilde kendi meslek grubuna haksızlık yapıldığını düşünmek. Bu arkadaşımız Şefika ablamızın mutluluğuna erişememiş birisi.. Herkes bir şekilde yolunu çiziyor, çizdiği o yolda mutluluğu bulmak da kişinin elinde Yani bir şekilde yaşamını yönlendirirsin, sonuçlarını da olumlu-olumsuz katlanırsın.. Karşındaki insanlar senden ekonomik olarak farklı kazanç sağlayabiliyor diye, bir şekilde tepkili hatta düşmanca tavırlara girmezsin. Sonuçta maddi kazançlar bir şekilde doğal gereksinimleri karşılayabilir olduktan sonra, fazlasının kimseyi çok mutlu ettiği görülmemiş. Herkesin sofraya oturduğunda yiyebileceği maksimum değer aynı, kimse bu dünyadan giderken yanında bir şey götüremiyor. Doğal gereksinimleriniz karşılanabiliyorsa, sevdikleriniz, aile veya dost her kimse yanınızda ise mutluluğu çok uzaklarda aramaya gerek yok. Mutluluğumuzu kendimizde bulabilmek için çabalarsak başarabiliriz.

Sonuç olarak, sağlıklı olduğum sürece çok çalışmaya devam edeceğim. Ben bir şekilde kendi yaşantımda mutluyum. Maddi beklentilerimden çok yapabildiğimin en iyisini gerçekleştirmek adına çalışıyorum, bu günkü kişi gibi mutluluklarını bulamamış, sürekli tatminsizlikler içinde debelenen insanlarla yine karşılaşabileceğim, umarım bir şekilde bu tarz insanların hırsları törpülenebilir.

resim adres
http://www.uen.org/utahlink/tours/admin/tour/17720/17720woman_in_a_purple_

coat.jpg

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzel aktarmışsınız. insan tabutundan fazla birşey götüremiyor ötesine.. Sizi çok iyi anlıyorum. önemli olan elimizdkilerle mutlu bir dünya kurup kendi işimize bakmamız. Başkalarının hayatına bakarak yaşarsan asla kendi hayatın olmaz. paylaşımınız için teşekkürler.

Baykoca 
 31.12.2007 15:18
Cevap :
Bu yazımı çok severek yazmıştım, teşekkürler yorumunuz için:)  02.01.2008 0:25
 

Nefes aliyorsa insan bir yerde bu is alani olsun olmasin etrafina zarar vermeye kurguludur. kendi yasantisini baskalarini yasantilari arasinda sikismis sanan - sayan insanlar az degil...Ogrenci iken yedigim kazigi hayatim boyunca unutamiyacagim...Hirs nereye kadar yada ne kadar olmali mesele burda.Esen kal

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 19.05.2007 8:41
 

hoş geldin...) keyif yazılarını okumak sevgiler

Halide 
 16.05.2007 1:12
 

''Bir şekilde''cümlesini o kadar çok kullanmışsınız ki,aklımda başka bir şey kalmadı:)-sanırım çok kızgınken yazdınız-

Ufaklık 
 15.05.2007 11:48
Cevap :
:)kesinlikle öyle:) çook sinirliydim... halen de çok geçti sayılmaz..böyle şeyler iş yaşamında hep yaşanıyor...atlatacağız:)))  15.05.2007 22:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 196
Toplam yorum
: 1020
Toplam mesaj
: 110
Ort. okunma sayısı
: 6339
Kayıt tarihi
: 30.03.07
 
 

Uzman doktorum, kendimi bildim bileli çalışıyorum. Kendi adıma  yaşamdan beklentim, huzurlu ve ko..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster