Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '08

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
2238
 

Şefkat olmadan olmaz

Şefkat olmadan olmaz
 

Yaşamın dengesini oluşturan şefkat duygusu son günlerde kafamı kurcalıyor. Nedir bu duygunun özelliği, nasıl bir şeydir, kimlere duyulur, kontrol edilebilir mi? Soru soru, binlerce soru beliriveriyor adeta. Ve anlıyorum ki şefkat olmadan olmaz. Sevginin esasıdır şefkat.

Kesinlikle kontrol dışı bir eylem olan ilkin anne kucağında beliriveriyor. Kıyamama, doyamama, sakınma, kıskanma, koruma, merak ve bir biri peşi sıra gelen benzer duygular birleşiyor şefkati oluşturuyor. Annemizin babamızın bize duyduğu ve keza bizimde karşılık verdiğimiz bu yoğun duygu, bilincimizi kazanır kazanmaz değişik şekiller alarak aile sınırlarını aşıp genişleyerek, insanlık, toplum, doğal çevre, en çok hayvanlar ve daha da türetebileceğimiz nice şeye karşı duyulan sevginin içinde yer ediyor.

Derken ilk aşk, ilk şefkatten sonra gelen ilk bireysel deneyim yaşamımızı süslüyor. O kocaman maceralara gebe yüreğimiz şefkati hemen başköşesinde misafir ediyor. Güzelce ağırlıyor, büyütüyor ve bulaştırıyor. Doğru ellerde doğru frekanslarda ise bu paylaşım hak ettiği karşılığı alıyor, şefkatle bütünleşen aşk muhteşemleşiyor.

Ama kimi zaman, özellikle hızlı tüketimin yaşandığı son günler karşılaştığımız olumsuz durum, şefkat duygusundan uzaklaşmış bireylerin varlığı. Annesini babasını öldürenler, sevgilisini yaralayanlar, kendilerine zarar verenler ve birbirini sevmeyen toplumca yaşama kurallarını kabul etmeyen insanlar var. İşte bunlar şefkati bilmiyor ve hissedemeyenler oluyor. Peki neden? Annemizin mis kokusuyla bize bulaşan bu duygu nasıl olur da büyüdükçe kaybolur? Onu koruyamaz mıyız? Maalesef, kontrol dışı olduğunu belirtmiştim, bu mümkün olamıyor. Şefkat ya içimizde yaşar ya da bir kere kaybedildi mi kolay kolay kazanılamaz bir duygu. Pek tabi şefkatten arınmış bünyeler sevgiyi de unutuyor, kıyamamayı da ve benzeri tüm hassas duyguları yok sayıyor. Ne kadar korkunç değil mi?

İşte bu korkunçluk kavgaları, savaşları ve başımıza gelebilecek tüm felaketlere çanak tutar cinsten. Hâlbuki birbirimizin elinden tutarak yanağını okşayarak yapabileceğimiz o kadar güzel ve faydalı şeyler var ki. Birde bu detayı düşünün derim ben. Şefkat içimizde olsun, şefkat dilimizde, şefkat olmazsa olmaz unutmayın.

Sarışelale şefkat dolu günler diler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Büyüdüğünüz belli. Ayrıca seçtiğiniz fotograf ne kadar hoş!Güçlü bir erkek elinin şefkatli,yumuşacık duruşu hiç olmayacakmış gibi görünenleri olduruyor.Mıknatıs gibi çekiyor kendine.Sevgi dolu şelaleniz içimize hep aksın...

Aynur Ağır 
 28.01.2009 23:03
Cevap :
Çok teşekkür ederim. İçinizdeki şefkatin daima canlı kalması dileğiyle. Sevgiler  29.01.2009 8:41
 

şefkat kaybolmadı, şefkat hep var ama günümüz yaşam koşullarında insan beyinlerinde uçuşan rakamlar nedeniyle kaybolmuş gözükmekte..oysa insan değerlerini oluşturan şefkat, sevgi ve benzeri güzel değerleri kaybetmemek için meta değerlerine en azından virgül koymamızı bilmeliyiz..sevgiler

Mehmet Önkibar 
 14.05.2008 17:18
 

Son yazinda da çok güzel satırlara yer verdiğin için seni bir kez daha tebrik ediyor ve teşşekürler Sarı Şelale diyorum... Gerçekten anlamlı ve yitirmememiz gereken bir konuya değinmişşiniz... Şefkatin içimizden hiç eksilmemesi dileğiyle... mutlu günler... Poseidon

Poseydon 
 14.05.2008 11:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 93
Toplam yorum
: 218
Toplam mesaj
: 38
Ort. okunma sayısı
: 1418
Kayıt tarihi
: 02.02.07
 
 

Elektrik mühendisiyim. Eğitimci bir ailenin kızıyım. Kelimeler ve rakamlarla geçen serüven dolu b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster