Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ocak '09

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
781
 

Şehir ihanet ediyor

Şehir ihanet ediyor
 

Şehir ihanet ediyor, gizlerimi paylaştığım şehir.

Başımı omuzlarına yasladığım eski sevgililer gibi ruhsuz… Acımasız cellatlar bakıyor bulvarlardan. Kanlı yüzleriyle şehir eşkıyaları sokak başlarını tutmuş. Yalnız ve suskun kalabalıklar yürüyor çamurlu kaldırımlarda. Sarı sıcak yağmurlar yağıyor yalnız kadınların saçlarına. Ah ölüm kol geziyor arsız adımlarla. Bir adam yüreğinden kanıyor, her kanama bir faili meçhul otobüs duraklarında. Veremli yüzleriyle camlara çıkmış çocuklar. Sakallı adamlar kan tükürüyor. Düşler ölüyor, şehir ihanet ediyor...

İhanet ediyor,

Ezgileri kederli şarkılarımın sözleri kanıyor. Yürüdüğüm sokaklar çıkmazlarda bitiyor nedense. Zamansız yağmurlar, şarkıları ıslatıyor. Arabesk söyleyen kalın bıyıklı şarkıcılar kokain çekiyor. Zaman akıyor, çocuklar yaşlanıyor. Şehir ihanet ediyor.

İhanet ediyor,

Sinemaya yeni bir film geliyor. Afişte bir artist bıyık altından gülüyor. Çocuklar yaşlanıyor, elleri büyüyor, sesleri kalınlaşıyor.

Eskiden yılmaz güney afişleri süslerdi sinemaları… Çabuk aşık olurdum, kırmızı karanfil kokusunda açardı yüreğim eskiden. Sevda şiirleri yazardım. Sarhoş olurdum. Şehir büyürdü, yürüdüğüm sokakların sonu gelmezdi. Yağmur yağardı, ama serin yeller eserdi. Umutla büyürdü düşlerim.

Şimdi, gizlerimi paylaştığım şehir ihanet ediyor.

Şarkılarım ve şiirlerim meyhanelerde meze oldu. Bir yetmişlik rakıya satılıyor duygularım. Rüzgârı bol bir iklimin yangınında arta kalan küllerin hoyratlığıyla yağmalanmış yaşamın utancını taşıyor kelimeler. Keskin bıçak gibi kanatıyor aşkları örselenmiş sözler.

Hep yarım kalmış itiraflarım, doğru dürüst bir ilan-ı aşk bile edememişim!

Dönüp baktığımda kederli gençliğime, yalnız, suskun ve utangaç yanıyla kanayan çocukluğum ağlar o şehirde. Okunmamış bir mektup gibi duran yaralarım takılıyor gözlerime. Söylenmemiş her şarkı, yazılmamış her şiir, konuşulmamış her söz alacaklı benden. Oraya, o yılgın, o bitkin, o utangaç gençliğime tufanlar yağmış. Dağlar kadar büyük, denizler gibi hırçın olsa da sevdam; yine bir tufan gibi yalnız kalmış sevmelerim.

“Keşke”lerden bir buket duruyor kucağımda. Pişmanlıklar kanatıyor içimi. Zehir damlıyor örselenen ruhumun derinliklerine.

Şehir ihanet ediyor…

Darağacında asılı duruyor vurgun yemiş ömürlerin ölümle randevusu. Kıyılara vuruyor her sokak başında işlenen namus cinayetleri. Yüzüne tükürüyor katillerinin on beşlik kızların intiharları. Şehir ihanet ediyor. Haber bültenlerinde ölüm tacirleri. Arsız mezatlara düşmüş ucuz aşklar. Aşklar ki artık namuslu değildir, aşklar ki soğuk ve ruhsuz… Aşklar ki, sabun köpüğü gibi içi boş. Geçtim yalan dolan aşk kokan sokaklardan. Yetim kalmış orospuların sarkık memelerine yapışan sarhoşlar, kene gibi emiyor kederleri. Yalnızlık rakıya meze ediliyor.

Şehir ihanet ediyor… ihanet.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ihanet eden şehirle beraber o güzelim değerlerimizin de katline, sessiz, çığlıksız ve isyansız bir özlemle, kabullenerek yaşamayı sürdürüyor kurduğumuz kentlerdeki hayatlarımız... işte ben de ona yanıyorum sevgili dostum... ihanetin sancısını dile getiren yüreğine sağlık...

ilke Veral Coşkuner 
 25.01.2009 15:29
Cevap :
Merhaba sevgili dost; Yaşamın hızlı koşuşturmaları içinde, bazen bizden alınanların bile farkına varmayız. İşte ben de ona yanarım. Dostlukla.  26.01.2009 8:35
 

şehirler de insanlar gibidir" derler ya hani? ihanetleri de onların gibi olurmuş.. hatta daha da büyük. Sevmedi mi içine almaz, dışlar atarmış üzerinden... uzun zaman yazmamıştınız, hoş geldiniz.

sema öztürk 
 20.01.2009 18:14
Cevap :
Sevgili Dost... Şehirler bazen bütün asil değerlerimizi alıp yok etmiyor mu? Bu sabah bir bulvarda yürürken bunu düşündüm. içim kanadı. paylaşmak istedim. Teşekkürler.  20.01.2009 19:20
 

şehir mi bize ihanet ediyor, yoksa hayat mıdır asıl ihanet eden... yorulmuş bedenler ve ruhlar sarmış her yanı... herşey gittikçe anlamsızlaşmakta, arsızlaşmakta, ahlaksızlaşmakta... güzeldi hocam, tam zamanında geldi... :)

gülzerin 
 20.01.2009 17:42
Cevap :
Merhaba... Dostluğun sıcak tınısıyla merhaba... Bizi biz eden, yani insanı insan yapan değerlerin her geçen gün şehirlerin paletlerinde ezildiğine tanık oluyorum. Bugün de bir bulvarda yürürken içimi kanatan yitik değerlerimizi düşündüm... İçim kanadı. Yine de umut var...Sevgiyle  20.01.2009 19:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 101
Toplam yorum
: 278
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1468
Kayıt tarihi
: 01.11.06
 
 

1970 yılında Siverek'te doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Tarsus'ta tamamladım. İstanbul Üniversitesi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster