Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ocak '15

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
3256
 

Şehirde yaşam koşulları

Şehirde yaşam koşulları
 

Yaşamak güzeldir. Köyde de olsa, Şehirde de olsa yaşam her yönüyle güzel ve özeldir. Lütfen kirletmeyelim.


Yeryüzünde yaşayan bir insan ya kalabalık bir ortam olan şehirde dünyaya gözünü açar ya da kırsal ve doğal harika olan köy ortamında Dünyaya teşrif eder. İkisinin de kendine özgü durumları mevcuttur. İlk olarak köy hayatına göz atarsak; köyde yaşamın çok ama çok güzel yönleri vardır. Örneğin Yiyecek ve içecekleriniz genelde organiktir yani çok doğaldır. Eğer köy yaşamında evinizin bir bahçesi varsa; kendi yiyeceğinizi tertemiz ellerinizle yetiştirip buradan yani kendi toprağınız dan elde edebilirsiniz. Köy ortamında her zaman tertemiz  mis gibi hava mevcuttur. Bu güzel yaşam ortamında hemen hemen her şey mükemmel bir şekilde doğaldır. Köyde yaşama çok değişik örnekler verilebilir. Tabii bunun yanında köy yaşamının şehir yaşamına göre zorlukları veya dezavantajları olduğu da hiç bir zaman unutulmamalıdır. Bunlara biraz değinmek gerekirse; Şehirde bir çok sosyal veya ekonomik faaliyetler olurken, köyde bu imkanlar daha az olmaktadır. Köyde yerel yönetim olarak sadece muhtar bulunurken, şehirde ise Belediye Başkanı veya Kaymakam olmakta olup, bunların hem siyasi hem de ekonomik gücü şehirde önemli ölçüde hissedilmekte olup, bu güç şehri şehir haline getirmektedir. Şehirde bulunan bu önemli özel durumlar maalesef köy de çok zayıf kalmaktadır.                     
     
İkinci olarak şehir hayatını ele aldığımızda ise; Şehirde yaşamın kendine göre bir çok avantaj ve dezavantajı mevcuttur. Örneğin Şehirde toplu yaşamın getirdiği bazı zorunluluklar mevcut olup,  insanların bunlara uygun hareket etmesi gereklidir. Şehirde ki  yaşamda; hastanelerden, eğitimden ve daha bir çok önemli sosyal ekonomik faydadan  mümkün mertebe yararlanılır. İnsanlar; şehirlerde bir çok önemli hizmetten maksimum düzeyde faydalanır. Bunun yanısıra şehir hayatının da kendine özgü zor şartları veya zorlukları da mevcuttur. Bunların başında  özellikle toplu yaşamdan kaynaklanan hava kirlilikleri ve zorlu yaşam koşullarıdır. Ama Şehirde diğer yönden de bir çok kolaylıklar da mevcuttur. Bu noktalara biraz değinmek gerektiğinde;  Şehirde iş yönünden fazla sıkıntı çekilmemekte olup, daha kolay iş imkanına sahip olunabilmektedir. Ha tabii ki iş bulmak öyle her insan için kolay değildir. Yani istediğin işe kavuşabilmek anlamında ama yine de bir çok imkanın insanlara daha kolay sunulabildiği çok özel bir ortamdır. Çünkü her zaman güçlü bir yerel yönetim tüm imkanları insanlar için çok güzel bir şekilde seferber edebilir. Bu imkanlar şehir ortamında köye göre daha çok olmakta olup, biraz da insanın zekası ile bağdaştırılmaktadır. Yani her ortamda veya her yerde insan zekasını veya yeteneğini kullanabildiği sürece en iyi imkanlara veya yerlere gelebilmektedir. 
 
Sonuç olarak; şehir ortamı her zaman her şekilde köy ortamına veya diğer ortamlara göre hem madden hem de manen çok özel olmakla birlikte her yönüyle insanlara bir çok kolaylıklar sağlamaktadır. Bu kolaylıkların kadri kıymetini  biz insanlar olarak her zaman çok iyi bilmeli ve devamlı bize sunulan bu güzellikleri daha da güzel hale getirme gayretinde birbirimizle yarışmaya çalışmalıdır.  Bu güzel imkanların daha iyi hale getirilmesi yönünde hem vatandaş, hemde yerel yönetimler olarak bir çok önemli proje veya  Ar-Ge yöntemlerini aktif hale getirmek önem arz etmektedir.  
Yaşam sana her zaman aşığım...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 94
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1600
Kayıt tarihi
: 20.06.14
 
 

Üniversite, Kamu Yönetimi, Yerel Yönetimler, Çalışan, İyi bir kariyer sahibi olmak, Kitap okuma, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster