Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

TÜKETİCİ KÖŞESİNDE "SEMRA ABLANIZ"

http://blog.milliyet.com.tr/semra_sahin

03 Eylül '09

 
Kategori
Sivil Toplum Kuruluşları
Okunma Sayısı
7753
 

Şehirlerarası yolculuklarda çocuk biletlerinde indirim hakkınız

Şehirlerarası yolculuklarda çocuk biletlerinde indirim hakkınız
 

TÜKORDER Genel Merkezi Açıkladı


Değerli tüketiciler, "Tükorder" Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği Genel Merkezi'nce bugüne kadar çoğumuzun bilmediği bir hususda öğrendiklerim karşısında hayretlere düştüm.

Bu çok önemli, tüketici haklarına ilişkin yasal haklarımızın bilgisini, sizlerle paylaşıyorum.


"TÜKORDER" Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği kaynak: http://www.tuketiciyikoruma.org Genel Başkanı Öner Samanlı Vatandaşlarımızı Uyarıyor.

OTOBÜS YOLCULUKLARINDA 12 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLARIN BİLET ÜCRETLERİ %50 İNDİRİMLİ KESİLMEK ZORUNDADIR
Otobüs firmaları 'çocuk indirimi'ni dikkate almıyor Şehirlerarası yolcu taşıyan otobüslerin çocuklara indirimli bilet vermesi zorunlu. Ancak bu durumdan haberdar olmayan aileler, ya tam bilet alıyor ya da çocuğunu kucağında taşıyarak seyahat ediyor.

Birçok firma, mecburi olmasına rağmen bilet satarken 'yolcular arasında çocuk var mı?' sorusunu sormuyor. İki yıl önce yürürlüğe giren kanuna göre, 0-12 yaşındakilere yüzde 50 indirim yapılması şart. Aynı durum engelliler için de geçerli. Yaş sınırı aranmaksızın bütün engellilerin bilet alırken ücretin yarısını ödemesi gerekiyor. Otobüs şirketleri bu konuda da sorun çıkarıyor. Kimisi engelli kartını yeterli bulmazken, bazıları 'Öyle bir uygulamamız yok, bize bildirilmedi' diyerek müracaatları geri çeviriyor. Özellikle asker sevk tarihleri, bayram tatilleri ve üniversitelerin açılış-kapanışlarında indirim almak neredeyse imkansız. Terminal müdürlükleri, haksız bir durumla karşılaşan yolcuların kendilerine şikayette bulunmasını istiyor.

Otobüslerde çocuklara yönelik indirim uygulaması iki yıldan beri uygulanıyor. 19 Kasım 2006'da yayımlanan Resmi Gazete'deki yönetmeliğe göre, şehirlerarası yolcu taşıyan firmaların 12 yaşından küçüklere indirim yapması gerekiyor. Karayolu Taşıma Yönetmeliği'nin 48. maddesine göre 0-12 yaş çocukları için bilet talep edenlere yüzde 50 indirimli kesilmesi şartı var.

Anadolu Turizm'in Halkla İlişkiler Sorumlusu Muazzez Çetinkaya, indirimle ilgili tüm satış noktalarındaki personeli bilgilendirdiklerini ve mümkün olduğunca müşterilere çocukları için ayrı bilet isteyip istemediklerini sorduklarını bildirdi. Metro Turizm'in Antalya sorumlusu Figen Karaman ise vatandaşların indirim hakkından yararlanmak istemesi halinde bilet fiyatını yüzde 50 oranında düşürdüklerini açıkladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehirlerarası Terminal Müdürü Ali Öztürk de kendilerine çocuklara kesilen biletlere indirim yapılmaması ile ilgili gelecek şikâyetler hakkında gerekli işlemleri yapacaklarını belirtti.


KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ

Yolcu Bileti

Madde 48 -a) Düzenli yolcu taşımalarında, yetki belgesi sahipleri ve acenteleri her yolcu için ayrı bilet düzenlemek zorundadırlar. Düzenlenen yolcu biletinde, yetki belgesi sahibi ve varsa acentesinin adı, unvanı ile bileti tanzim eden yetki belgesi sahibi veya acentesinin adresi, vergi dairesinin adı ve hesap numarası ile yolcunun adı, soyadı, kalkış ve varış yeri, koltuk numarası, hareket tarihi ve saati, taşıma ücreti, biletin seri ve müteselsil sıra numarası ve düzenleme tarihinin yer alması zorunludur.

b) Bir yolcuya bilet karşılığı satılan koltuk, bir başkasına mükerrer olarak satılamaz.

g) Yetki belgesi sahipleri, otobüs hareket saatinin yirmidört saat öncesine kadar yapılacak müracaatlarda, taşıma veya bilet ücretinin tamamını iade etmek, otobüs hareket saatinden oniki saat öncesine kadar yapılacak müracaatlarda ise altı ay geçerli açık bilet düzenlemek zorundadırlar.

h) (Ek bent :18/11/2006-26351 S.R.G. Yön/12.mad) 6 yaşın altında olan çocuklar yolcu bileti düzenlenmeksizin kucakta seyahat edebilirler. Bunlar için ayrı koltuk talep edilmesi halinde, bilet ücreti %50 indirimli düzenlenir.

ı) (Ek bent :18/11/2006-26351 S.R.G. Yön/12.mad) 6 yaş ve üzeri tüm yolcuların ayrı koltukta seyahat etmesi zorunlu olup, 6-12 yaş arası çocuklar ile yaş şartı aranmaksızın özürlüler için bilet ücreti % 50 indirimli düzenlenir.

SİZLERDE BENİM GİBİ, TÜKETİCİ HAKLARININ KORUNMASINDA VE ÜLKEMİZ TÜKETİCİLERİNİN BİLİNÇLENDİRİLMESİNDE GÖNÜLLÜ OLARAK ÇALIŞABİLİRSİNİZ.

BÖYLECE, BU TOPLUMDA NEDEN HİZMETLER SAĞLIKLI YÜRÜMÜYOR ELEŞQTİRİSİNDE BULUNANLARA KATILMAK YERİNE, BU HİZMETLERİN SAĞLIKLI YÜRÜMESİNDE BEN DE BİR SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜNDEKİ MÜCADELEMLE GÖNÜLLÜ DESTEK VERİYORUM DİYEBİLME ŞANS VE MUTLULUĞUNU YAKALAMIŞ, AYNI ZAMANDA DA HAYIRLI HİZMETLER YAPMIŞ OLACAKSINIZ.

Benden duyurması, adım atması sizden. Kalınız Sağlıcakla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 75
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 3087
Kayıt tarihi
: 28.08.09
 
 

Tüketicileri bilinçlendirmek, haklarımızın aranmasına çözümler üretmek üzere faaliyette bulunanları ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster