Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Şubat '18

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
1896
 

Şehit Haberini Geçiştirmek Saygısızlıktır... Ahmet Hakan İstifa!...

Şehit Haberini Geçiştirmek Saygısızlıktır... Ahmet Hakan İstifa!...
 

Hafta içi sunuculuğunu Ahmet Hakan’ın yaptığı Kanal D akşam ana haber bültenlerini izleyenler bilir.

Program saat 18.45’te başlar. İlk 15 dakikada “üçüncü sayfa haberleri” dediğimiz, gazetelerin genellikle 3. Sayfalarında yer verilen türden, hırsızlık, gasp, tecavüz, cinayet vb. olaylara ilişkin haberler verildikten sonra saat tam 19.00’da “Sıcak Gelişme” anonsu eşliğinde ekranda Ahmet Hakan belirir ve “haber sunmaya” başlar, diyemeyeceğim, şov yapmaya başlar.

Haber metni adına alışık olduğumuz türden bir bülten sunma değildir bu. Ekrana haber başlığı yansıtılır, Ahmet Hakan ekran önünde bir o yana bir bu yana gidip gelerek, ellerini o yana bu yana açarak, kah yazıya kah kameraya dönerek bu başlığı okur, sonra ses tonunu artırarak, azaltarak, sözcüklere abartılı vurgular yaparak ve sözcüklerin yerlerini değiştirerek bir kez daha okur, sonra okumadan aklında kalanı tekrar ederek sözüm ona izah eder, arada başlığa dair bir iki görüntü verilir, gerek görürse konuya dair “bir çift söz” eder… ve bu böyle saatini dolduruncaya kadar devam eder gider.

Bu programlarda bugüne kadar bir uygulama vardı ki, bugünkü (21 Şubat 2018 Akşam Ana Haber) bülteninde bu uygulamadan vaz geçilmiş olduğunu gördük.

Uygulama;  ülkede o gün bir şehit haberi varsa, Ahmet Hakan’ın ekranda belirdiği andan sonraki ilk haber bu konuya dair olurdu. Bugüne kadar hep böyleydi.

Bu uygulama tüm tv kanallarının şehide saygı bağlamında uygulaya geldikleri bir ulusal gelenekti de aynı zamanda.

Kanal D ana haber bülteninin bugüne kadar yerleşik ve zaten öyle olması gereken bu uygulamasına bugünkü haber bülteninde son verilmiş olduğunu üzüntüyle ve öfkeyle izledik.

Bilindiği üzere bugün yüreğimizi kanatan 2 şehit haberi Hakkari’den geldi.

PKK’lı teröristlerin roketatarlı saldırısında şehit olan askerlerimizden kimliği belirlenen sözleşmeli erimiz Cumali Gür’ün cenazesi düzenlenen törenin ardından Antalya’nın Manavgat ilçesinde bugün vatan toprağına emanet edildi.  

Şehit babasını bir başka şehit babasının teselli etmeye çalıştığı bu anlar, Kanal D haber bülteninde, Ahmet Hakan’ın ekrana çıkmasından önceki 15 dakikalık bölümde, hırsızlık, gasp, trafik kazası vb. adi suçlara dair haberlerin ilk sırasında dahi değil, bu tür 3. Sayfa haberleri dediğimiz haberlerin arasında geçiştirildi.

Olur a, “aynı haber, daha önceleri olduğu gibi yine Ahmet Hakan tarafından ilk haber olarak okunacaktır, bültenin bu kısmına sehven ve mükerrer olarak karışmış olabilir, bir hataya düşmeyelim” diye bülteni sonuna kadar izledik, ancak şehidimize dair haberi göremedik.

Mehmetçiğin Afrin’de ulusun ve vatanın bekası adına ölüm kalım savaşı verdiği ve bu yüzden neredeyse tüm ulusun haber saatinde yürekler ağızlarda haber programlarına odaklandığı koşullarda şehit haberinin böyle baştan savma bir şekilde ve adeta savuşturulurcasına adi suçlara dair haberlerin arasında geçiştirilmesine tahammül etmemiz mümkün değildir.

Şehidimize ve tüm şehitlerimize saygısızlık  olduğu tartışmasız olan bu sorumsuzlukta payı bulunan başta Ahmet Hakan ve Kanal D haber bülteninin hazırlanmasından ve sunulmasından sorumlu tüm sorumlularının şehidimizden, şehidimizin ailesinden ve tüm şehitlerimizle ulusumuzdan özür dileyerek görevlerinden ayrılmaları asgari bir ahlaki zorunluluktur.

Şehidimiz Cumali Gür’e Allahtan rahmet, kederli ailesine sabırlar ve başsağlığı diliyorum…

 

Kenan IŞIK

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 432
Toplam yorum
: 641
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 2926
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

Mülkiye mezunuyum. Emekli müfettişim. Ankara'da yaşıyorum. S'oligarşi isimli kitabı yazdım. Kitap..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster