Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ağustos '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
3743
 

Şehitler ve ikiz yasalar

Şehitler ve ikiz yasalar
 

Diyarbakır'da teröristlerce vurulan iki askerini ateş hattından uzaklaştırmaya çalışırken askerleri ile birlikte şehit olan astsubay Fatih Çarman ve iki evladımız için gözümüzdeki yaş kurumadan bu kez Dicle Balaban köyü kırsalında PKK.lı korkak, kalleş ve hain teröristlerin geçiş güzergahına yerleştirdikleri mayının uzaktan kumanda ile patlatılması sonucu Assubaylar Abdullah Şaştım ve Mehmet Özdemir ile er Ayhan Güner şehit olmuş bir uzman çavuş ile bir erimiz yaralanmıştır.

İnsan haltları derneklerinden, adı aydın olan bir kısım ruhu karalardan ses ve tepki yoktur onlar için insan hakkı insanlıkla ilgisi olmayan teröristler için vardır; Duyarlı birkaç yazar ve basın dışında da tepki yoktur. Kanıksadık mı? Askerdir ölmeleri normaldir diye düşünme gafletinde miyiz? Bu yangını söndürmek bir yana körükleyenlerin terörden nemalananların ve ülkenin tüm nimetlerinden sınırsız yararlanmalarına rağmen hainlere destek ve sempati duyanların sayısı azımsanamıyacak kadar çoktur; Bu ülkede milletvekili olan biri (leyla zana) federasyonu açıkça ifade etmekte, bebek katillerinin başına liderimiz, Talabaniye ağabeyimiz, Barzaniye amcamız diyebilmektedir bu koroya Diyarbakır belediye başkanı başta olmak üzere birçok yerel yönetici katılmaktadır. Bunlara ifade özgürlügü diyerek sessiz kalmak mümkünmüdür? Kimden destek ve cesaret almaktadırlar?

Bunların cevabını araştırırken emekli assubaylar sitesinde sevgili meslekdaşım Orhan Kaya'nın İKİZ YASALAR başlıklı yazısını hayretle ve şaşkınlıkla okudum; Kültür düzeyi belli bir seviyeye ulaşmış, ülke sorunlarını takip eden bizlerin bile dikkatinden kaçan, basında fazla yer almayan İKİZ YASALARI dikkatinize birkez daha sunuyorum:

Dünya ülkelerini küçük parçalara bölerek önündeki direnci azaltıp insanları savunmasız bırakıp dünya kaynaklarını, insan emeğini kendi lehine kullanmak isteyen emperyalist güçler ince hesaplarla değişik bir senaryonun versiyonu olarak 1966 yılında HALKLARIN KURTULUŞU için BM tarafından imzaya açılmış olan İKİZ SÖZLEŞMELER'İ Kopenhag kriterleri arasına almışlardır.

İlgili sözleşmeler şunlardır:
-Birleşmiş Milletler Bireysel ve Siyasi Haklar Sözleşmesi
-Birleşmiş Milletler Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi
Yıllarca sözleşmeleri imzalamaktan uzak duran Türkiye 15.08.2000 tarihinde sözleşmeyi imzaladı, ardından 4 Haziran 2003 günü 4867-4868 sayılı kanunlarla TBMM de yasalaştı ve iç hukukun üzerinde yürürlüğe girdi.

SÖZLEŞMENİN ANA İÇERİKLERİ
Md.1- Bütün halklar kendi kaderini tayin etme hakkına sahiptir.(Bu hak vasıtası ile halklar kendi siyasal statülerini
serbestçe tayin edebilirler ve Sosyal-Siyasal gelişmelerini serbestçe sürdürebilirler)
Md.2- Bütün halklar uluslararası hukuka ve karşılıklı menfaat ilişkisine dayanan uluslararası ekonomik işbirliği
yükümlülüklerine zarar vermemek koşulu ile doğal kaynakları ve zenginlikleri üzerine kendi yararına
serbestçe tasarufta bulunabilir. Bu halk sahip olduğu maddi kaynaklardan hiçbir koşulda yoksun bırakılamaz
Md.3- Bu sözleşmeye taraf olan bütün devletler kendi kaderini tayin hakkının gerçekleşmesi için çaba gösteriler ve
BM şartının yükümlülüklerine uygun olarak bu hakka saygı gösterirler.

Bu konu ile ilgili olarak Sn.Orhan Kaya Milliyet Gazetesinde Sn.Melih AŞIK'ın uyarılarda bulunduğunu, Prof.Dr. Cihan DURA'nın ise kısaca şu tespitlerde bulunduğunu yazmaktadır.
- Halk olduğunu ileri süren herhangi bir topluluk T.C. den ayrılabilecektir Şayet ayrılmak istemezse Self-determinasyon hakkını kullanabilecek; Siyasal, Ekonomik, Sosyal, Kültürel gelişmelerini serbestçe belirliyecek hatta ilgili devlet bu hakkı destekliyecektir.
- Etnik, dinsel ve dilsel azınlıkların kültürel, siyasal haklarının tanınması Cumhuriyet düşmanı ve bölücü terörü daha da azgınlaştıracak üstelik bunlara uluslararası koruma sağlıyacak bir hukuki ortam oluşturacaktır.
- Ayrılıkçı, bölücü, mezhepçi, tarikatçı faaliyetler meşrulaştığında bu faaliyetler doğrudan T.C. yasalarına dayanarak yürütülecektir.
- Söz konusu faaliyetleri önlemeye yönelik devlet müdahaleleri yasa dışı sayılacaktır, Yabancı güçler iç işlerimize karışacak, hatta müdahaleler söz konusu olacaktır.

Bunlardan çıkan sonuç şudur ki : Türkiye Cumhuriyeti sahte Atatürk'çülerin, Cumhuriyet'çilerin elinde bölünmeye doğru gitmektedir.
Önümüzdeki dönemde başta ikiz yasalardan doğan haklarla ilgili olarak bölücü isteklerin ortaya çıkacağını bilerek tedbirlerin alınması gerekmektedir. Aksi taktirde PKK eylemlerinin, yandaşlarının anırmalarının sinir bozucu açıklamaların artacağından Şehit subaylarımız, polislerimiz ve dayanılması güç şartlarda görev yapmasına karşın klimalı odalarda çalışan büro memurları ile bir tutulan astsubaylarımız, uzman çavuşlarımız ve kahraman vatan evlatlarımızın cenazelerinde daha çok nutuklar dinliyeceğiz. Bu vesile ile bu topraklar için terlerini, kanlarını, canlarını feda eden kahramanlarımıza minnettarlığımızı ifade ederek şehitlerimize rahmet sevenlerine ailelerine sabırlar diliyorum.

Not. İkiz yasalarla ilgili yazısından izni ile alıntılar yaptığım değerli dostum E.Kd.Bşçvş. Orhan Kaya'ya teşekkürler

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sevgili ersen gürpınar..sizi ve yazınızı eleştirmemiştim..tam tersine yazınızdaki tespit ve görüşlerinizden dolayı sizi kutlarım ve önceki yorumumda bu kısım eksik kaldığı için de özür dilerim..ben işçi partiliyim..1978 den beri partinin üyesi ve daima da çeşitli kademelerinde üye ve yönetici olarak görev aldım..haken de bulunduğum ilçede (İnegöl/Bursa) yönetciyim..yani her zaman örgütlü mücadelenin içinde oldum..partimin yaptığı mücadele benim mücadelemdir..bireysel mücadele hiç yoktan iyi olmakla beraber aslolanın örgütlü mücadele olduğuna inanırım..önceki yorumumda aydınlık okuduğum için gerçeklerden daha önce haberdar olduğumu ve bunun da günümüzde bir ayrıcalık durumuna geldiğini belirtmeye çalıştım..aydınlık okumak ta bizim için örgütlü mücadelenin bir parçasıdır..size de şiddetle tavsiye ederim..savaşa silahsız gidilemeyeceği gibi,siyaset yapanlar da aydınlık okumalı..türkiye ve dünya ile ilgilenen ve çözümün bir parçası olmak isteyen bu donanımı bir yerden almak zorunda.saygıla

fuat çinar 
 29.01.2010 14:32
Cevap :
Sn.Çınar Bizler yüksek okul mezunu belli bir birikimi ve donanımı olan mesleğin mensuplarıyız, tavsiyenize teşekkür ederiz; Bu ülkenin gerçekleri elbette bizleri ilgilendiriyor, Bizler Atatürk ilke ve inkilaplarına inanan onun değerleri uğrunda ölmeye yemin etmiş bir zümrenin mensuplarıyız; Kişisel olarak siyasetle ilgilenmekle birlikte yıllardır önyargılar sonucu oluşan haksızlıklarımızın sona erdirilerek adalet,eşitlik ve insan onuruna saygının gerçekleşmesi birinci önceliğimiz bu yüzden buradayız. İyi gün dileklerimle  01.02.2010 18:58
 

değerli yazarımızın yazısnı okuyunca aklıma yukarıda başlıkta yazdığım söz geldi..1978 den bu yana aydınlık gergisi/gazetesi okuruyum..bugüne kadar yazdığı herşey doğru çıktı..ve bu doğrular da ne yazık ki..onları ilgilendirenler tarafından ancak 5-10 yıl sonra kabul gördü ve benimsendi..ama bu arada ilgililer ve ülkemiz de ne yazık ki 5-10 yıl kaybetmiş oldu..işte bunun bedeli de ne yazık ki ağır oluyor..en son örneğini vermek gerekirse;aydınlık 1996 yılında abd nin tayyip erdoğanı başbakan,abdullah gül ü de dışişleri bakanı yapacağını yazdı..bu tespit 2002 de doğrulandı..bunun gibi yüzlercesi var..yazarımızda aydınlık ın 10 yıl önce yazdığı ve sürekli yineleyerek halkımızı ve ilgili kurumları uyardığı 'ikiz ihanet yasalarını' yeni duyduğunu söylüyor..ne diyeyim..aydınlık okumadan gerçeği öğrenemezsiniz..

fuat çinar 
 25.01.2010 19:57
Cevap :
Sayın Çınar Ülke gündemini siyasiler ve uyarı görevi olanlar bile takip etmezken sıradan bir yurttaş olarak geç okumamı eleştirmişsiniz doğru sizde benim yazıma üç yıl sonra yorum yapmışsınız demekki herşeyi takip etmek mümkün olmuyor; Yasa 2003 tarihinde onaylanmış o tarihte internetle kaç kişi tanışıyordu? internettin nimetlerinden yararlanarak konuyu benim yazımdan daha önce de bir dostum www.emekliassubaylar.org sitesinde yazmış,bende bir şekilde tekrar okurlara hatırlattım. Keşke ayni duyarlılığı adı aydın olanlar da gösterebilseydi ve bazılarıda yazdım bitti anlayışı içinde olmasalardı.Eleştirinizi saygı ile karşılarken konuyu daha önce öğrenen sizin ne tepki verdiğinizi bilmek isterdim.  27.01.2010 18:48
 

Bu yazımda ikiz yasaların ilerideki tehlikelerinden hasbelkadar bahsetmiştim. Milliyetin haberine göre eski milletvekili DHP li Mahmut Alınak Başkakan ve Genelkurmay başkanını BM genel sekreterliğine KÜRTLERE SOYKIRIM YAPILIYOR diyerek şikayet ettiğini yazdı yine bazı milletvekilleri yakınları dağda PKK lı olarak bulunan sadece biz değiliz AKP milletvekilleri de var açıklamasında bulundular halkımız ibretle seyrediyor askerimiz can veriyor Bu hainler kimden cesaret alıyorlar AB ABD ve onların dayatması ile çıkarılan İKİZ YASALAR'dan tepkisizliğe devam edelim bunlar iyi günlerimiz. http://www.milliyet.com.tr/2007/12/25/son/sonsiy35.asp?Prm=0,41316349

Ersen Gürpınar 
 26.12.2007 13:33
 

dediklerin tüylerimizi diken diken ediyor. Bu topraklar uğruna can vermiş, kanını akımış nice kahramanları görmüyoruz. ne kadar acı. Bu yazıyı yazarak bizi aydınlattığın için sağol.

Canan Öz 
 05.09.2007 8:40
Cevap :
Ne yazıktır ki şehitlerimiz bu ülke ve bu bayrak için hiç birşeyin satın alamıyacağı canlarını feda ederken bazıları ihanet bazıları gaflet ve delaletle bu ülkenin parçalanmasına zemin hazırlıyorlar. Bu yasaların doğuracağı sonuçları çok iyi takip etmemiz duyarlı olmamız ve gereken tepkiyi vermemiz gerekiyor yoksa şehitlerimiz bizleri affetmiyecektir. Mutlaka bu ülke herzaman olduğu gibi korunacak bayrağımız dalgalanacaktır ama bedelinin ağır olmasından korkmalıyız. İyi günler dilerim  05.09.2007 23:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 716
Toplam mesaj
: 41
Ort. okunma sayısı
: 10202
Kayıt tarihi
: 17.10.06
 
 

1948 Edremit doğumluyum.Kara Kuvvetleri personel okulu ve Dicle üniversitesi sosyal bilimler Sevk ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster