Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Eylül '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
885
 

Şehitlikle kolay ölüm arasında ilişki var; şehit denilse bile gereksiz ölüm akılsızlıktır

Şehitlikle kolay ölüm arasında ilişki var; şehit denilse bile gereksiz ölüm akılsızlıktır
 

Şehitlik mevzusu yüzünden gereksiz ölümler olmuştur. Gereksiz ölümde şehit sayılma olmaz herhalde. Şehit olacağım diye ölünür mü hiç! Yok din uğruna yok Allah yolunda mübarek sakalın hatırı için öl babam öl. Valla şehitlik bu kadar kolaysa yaradan hâşâ bol keseden dağıtıyor!

Sırf cennete gitmek için ibadet eden insanlara şehit olursan cennete gideceksin denirse bu savaşlar bitmez. Dünyanın öbür ucundan IŞİD’e katılan kimselerin kafasında tek şey vardır: “Allah yolunda savaşacak şehit olup cennete gideceğim” İşin ucunda cennet olmasa bırak insanı tavuk bile kesmezler.

Şehitlikle ilgili ayetler gözden geçirilmeli. Ne bu ya, siz şehit olacaksınız diye dünya kana mı bulansın. Allah yolunda ölecekmiş. Bütün yollar Allah’ın, git birinde öl. Bir de Allah yolu çıktı. Allah yolu de kelle kes. Şehitsin, doğru cennete. Böyle şehitlik mi olur ya!

Allah yolunda savaşıyorum diye kelle kesiyorsun, ölürsen şehitmişsin. Kelle kesen şehitse sahillere vuran Aylan bebek ney, ney!  Tanımam o Allah’ı, tanımam! Abuk sabuk bir gerekçeyle insanları öldürürken öl şehitmişsin! Herkes şehit kardeşim, birileri durmadan şehit ilan ediyor. Karıncayı incitmemiş cennetin yanından geçemiyor, kelle kesen cennetlik!

Ölüyor, kendini şehit sanıyor; varsın sansın! Bugün dünyada sadece Müslümanlar savaşıyor. Şehitlik ödül gibi orada bir yerde durursa bu savaşlar bitmez. Allah şehitliği sanki savaşlar sürsün diye yaratmış. Cennete gitmek isteyen eline silah alıyor!

Savaşlar sanki şehitlik yüzünden… Bu şehitliğe bir ölçü gelmesi lazım. Ölürsem nasılsa şehit olurum diye kendi canını düşünmüyor, başkalarının canını da düşünmüyor. Sanki dünyadaki savaşların nedeni şehitlik. Ölürsem nasılsa şehit olurum diye tedbir de almıyor. Adeta bilek ölüyor. Canlı bomba mesela.

İnsanlar şehitliğin ne olduğunu bilmiyorlar. Müslümansan ayağın kaysa düşsen şehit oluyorsun. Şehitlik Kuran’da yazdığı gibi tanımlanmalı ve sınır çizilmeli. Hacı hocanın şehit tarifini ben kabul etmiyorum. Şehitlik bu kadar ucuz olamaz. Türk askeri vatanını savunurken ölüyor ve şehit oluyor. 2000 kişiyi öldürmüşsün, bu nasıl vatan savunma. Bence asıl, terör örgütü kendini savunuyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok eski dönemlerde olduğu gibi savaşlarda kurşunsuz süngü ile mücadele edilseydi, günde yarım ekmek yiyerek, günlerce uyumayıp onlarca kilometre yaya yol katedildiği o şartlarda yaşasaydık ya da içimizde o asi ruhu yaşatabilseydik belki şehit kavramını tam anlamıyla somutlaştırmış olabilirdik. Ama görülüyor ki ölümlerin en şereflisi gitgide bu mertebe "hangi savaş için ne için kayıp verdik" sorgulamasına dönüştürülmekte yavaş yavaş ve basit gereksiz bir ölüm gibi lanse edilmeye çalışılmakta . Bu noktada kişi bu kavramı irdelerken biraz düşünmeli böylesine bir nişanı ikilemlerde kalarak sorgulamamalı. Saygılarımla

Papatya Tarlası 
 05.10.2015 9:46
Cevap :
Şehitlikle ilgili özgün yorumunuzu okudum,teşekkür ediyorum.Sağlıklı mutlu günler diliyorum,selamlar efendim.  06.10.2015 11:50
 

Savaş ne içindir? Şehitlik sosyal bir sıfat mı? yoksa uhrevi bir sıfat mıdır? Şehitler öldükten sonra ne olur?

Kadri KANPAK 
 04.10.2015 11:45
Cevap :
Hepsi de cevabı verilmesi gereken önemli sorular.  04.10.2015 17:30
 

"Şehitlik Kur'an'da tanımlandığı gibi tanımlanmalı" görüşüne yüzde yüz katılıyorum. Son cümlene yüzde yüz karşıyım. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 03.10.2015 14:34
Cevap :
Farklı düşüncelerimiz olacak,sorun değim.Sağlık ve mutluluk dileklerimle.  04.10.2015 17:36
 

Şehitlik makamı aslında savaşın kutsal ödülü. Savaşın zaferi akıl işi olabilse de, kendisi akıl işi değildir. Savaş, kutsanmış bir hezeyandır.

Muharrem Soyek 
 30.09.2015 17:07
Cevap :
Savaş kutsanmış bir hezeyan...Ne kadar doğru bir tespit.  01.10.2015 11:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5503
Toplam yorum
: 14076
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 649
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster