Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Nisan '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
872
 

Sehven pişkinliği

Son yıllarda kamuoyu gündemine gelen “Sehven” kavramı, aslında “Kamu” alanında sıkça kullanılan bir kavramdı. Ancak kamuoyunu ilgilendirmeyen konularda kullanıldığı için kimsenin haberi olmazdı.  

Arapça kökenden gelen “Sehven” kavramı “Hataen, hatayla” anlamına gelmekle birlikte, bu kelimeler tam olarak da karşılamıyor. “Bu işi hataen yaptım, yaptık, denilirse; o hatayı yapanın belli olması gerekir. Yani bu cümlelerde hatayı yapan “Özne” belli olur. Bu nedenle, hatayı yapan özneyi gizlemek, bir nevi yapılan hatayı “Faili Meçhul” olarak kabul ettirmek için “Sehven” kavramına başvurulur. Kamuda genellikle, işi savsaklamadan kaynaklı hatalar ve bilinçli yapılan hatalar, “Sehven” kavramıyla düzeltilir. Hata yapılmış, kamuoyunun ya da idari-hukuksal mercilerin haberi olmuşsa ve geri dönüş mümkün değilse, “Sehven” kavramı devreye girer. Yapılan hatayı, faili meçhule havale etmek için, “Sehven”den daha uygun bir kavram yoktur.  

Vicdanları kanatan bir çok faili meçhul olayda, eylemi gerçekleştiren kamu görevlileri kendilerini kurtarmak için “Sehven” kavramını kullanırlar.  

-“Açlıktan ölen” çocuğun dosyasına “Sehven” başka bir teşhis yazılır.  

-Polis kurşunuyla başından vurulan “Baran Tursun” “Sehven” öldürülmüştür.  

-Uğur Kaymaz ve babası, terörist sayılarak “Sehven” öldürülmüştür.  

-KPSS soruları, sınav öncesi kimilerine “Sehven” verilmiştir.  

-YGS sınavında şifreleme “Sehven” yapılmıştır.  

Bu maddeleri daha da uzatmak mümkün. Çünkü bu ülkede “Sehven”, bilinçli olarak kullanılan bir sorumluluktan kaçma yoludur.  

Konunun bir başka yönü de bilerek yada bilmeyerek hata yapan “Kamu Görevlileri”nin hatalarını kabul edip, sorumluluklarını üstlenerek “İstifa” etmemeleridir.  

Bu durum “Biz”e has bir durumdur.  

Yani “Hata ettim, istifa ediyorum.” demek yerine, “Ben bu işi sehven yaptım” diyerek görevinden ayrılmamaktadır.  

İstifa müessesesinin en güzel örneklerini Japonya’da görüyoruz. Japonya’dan sonra Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da da istifa örnekleri var.  

Müslüman ülkelerde ve Müslüman ülkelerin en gelişmişi ve demokratik sistemi olan Türkiye’de ise yaptığı hatadan dolayı istifa eden kamu görevlisine rastlayamayız. Bu durumun çok çeşitli nedenleri var ve bilimsel olarak incelenmesi gereken bir konu.  

Şimdilik, makam, koltuk düşkünlüğü, mensup olduğu siyasi partiyi zor duruma düşürmemek, sosyal statü kaybı, toplumda ayıplanma ve dışlanma gibi nedenler sayılabilir.  

İstifa etmeme gerekçelerinin tümü kişileri ilgilendirmekte, istifayla sonuçlanmayan ve “Sehven” kavramına havale edilen her hata, toplum vicdanında derin yaralar açmaktadır.  

Çağdaş bir toplum olma yolunda ilerlemeye kararlıysak, “İstifa” müessesesini gerektiği yerde çalıştırmak zorundayız. Aksi halde, “Doğu’ya gitmekte olan trenin içinde, Batı’ya doğru koşan insanlar” olarak kalmaya devam edeceğiz.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 148
Toplam yorum
: 68
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 906
Kayıt tarihi
: 04.01.08
 
 

Gaziantep' te öğretmen olarak görev yapmaktayım. Son olarak Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster