Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ekim '06

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
21942
 

Şehven yazılmıştır!

Anadilimiz Türkçeyi yeteri kadar sevmememiz, dikkatsizliğimiz ve de dil yozlaşması, yabancı hayranlığı yüzünden dilimizi bozuyor ya da bozanlara uyuyoruz daha doğrusu horul horuz uyuyoruz!

Dil yozlaşmasının yol açtığı gülünç olaylardan bikaç örnek vereyim de bu işi(!) nerelere kadar götürdüğümüzü bir görün!.. Bir öğretmen arkadaşımız not çizelgesinde yanlışlık yapmıştı. Yanına "yanlışlıkla yazılmıştır" anlamına gelen "sehven yazılmıştır" yazacağı yerde "şehven yazılmıştır" yazmasın mı?! Alay ettik, bunu hangi şehvetli zamanında yazdın diye sorduk, bir şey diyemedi...

Bir bankada müşteri nüfus cüzdanını getirmeyi unutmuştu. Bankada bir tanıdığın varsa ona söyle, bir kağıda "marufumdur" yazıversin, dediler. Kural böyleymiş. Adamcağız "marufumdur" yerine "masumdur" yazdı...

Adam gence soruyor: "Zevceniz var mı?" Genç eş, karı anlamına gelen bu sözcüğü bilmediği için, "cezvem yok" diyor!

Eski kafalı biri bir kadına evlenme teklif ediyor: "Desti izdivacınıza talibim" diyor. Kadıncağız, "Benim satılık malım yok" diyor!

Hukuk fakültesinde profesör öğrencilere bir hukuk problemi soruyor. "Şunun hakkında dava açarız" diyorlar. "olmaz" diyor hoca. "Bunun hakkında dava açarız", "olmaazz!" En sonunda pes ediyorlar, "Bilemedik siz söyleyin hocam" diyorlar. Hoca bakın ne diyor: "Sizin ifade edişiniz yanlış bir kere. Dava açarız sözünü köylü memet dayı da söyler. Hukuk adamı olduğunuz belli olmalı. Dava ikame eyleriz demelisiniz."

Yaa böyle işte! Bütün sorun burda. Yabancı söz paralayanlar ne kadar kültürlü olduklarını kanıtlamak istiyorlar, halktan uzaklaşıyorlar. Mahkemede yargıç şikayetçiye soruyor: "Bu adamdan müşteki misin?", Adam boynunu büküyor, "Hayır, müşteri değilim" diyor. Yargıç sanığa, "Sabıkan var mı?" diyor. Sanık ne dese beğenirsiniz?.. "Benim Allahtan başka kimsem yoktur efendim!"

Daha örnek çok. Devamı gelecek sayıda...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Cok eglenceli bir yazı olmuş. Eğlenceli derken aslında tirajı komik durum:)))

Sevim Güney 
 19.01.2016 13:02
 

Hahahaha...Şu sözlere bak Allah aşkına!

Kerim Korkut 
 09.11.2015 12:47
 

Yazdıklarınıza tamamen katılıyorum. Bu konuda Oktay Sinanoğlu çok başarılı işler çıkarttı. Ben de Türkçe'nin yeterli ilgiyi görmediğinden yakınıyorum. Yeni nesillere yozlaşmış bir Türkçe bırakıyoruz fakat yine de umutluyum. Birgün gereken ilgi gösterilecektir diye düşünüyorum. Bir gün...

Hasan ARSLAN 
 16.10.2006 12:44
 

Nietsche'nin bu konuyla ilgili çok güzel bir sözü var; "Derin olduğunu bilen kimse kolay anlaşılır olmaya çalışır, kalabalıkta derin görünmekten hoşlanan kimse ise anlaşılmaz olmaya çalışır. Kalabalık dibini göremediği herşeyi derin sanır çünki."

Nehirnas 
 14.10.2006 22:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 775
Toplam yorum
: 468
Toplam mesaj
: 68
Ort. okunma sayısı
: 580
Kayıt tarihi
: 13.10.06
 
 

Emekli edebiyat öğretmeniyim. Yazı ve şiirlerim çeşitli gazete ve dergilerde çıkmaktadır. 20 kita..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster