Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Şubat '14

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
6461
 

Şehzade Mustafa eğer yaşasaydı

Şehzade Mustafa eğer yaşasaydı
 

Meded meded! bu cihanın yıkıldı bir yanı,

Ecel celalileri aldı Mustafa Hanı.

 

Tutuldu mihr-i cemali bozuldu erkânı,

Vebale koydular al ile Al-î Osmanı.

 

Geçerler idi geçende o merd-i maydanı,

Felek o canibe döndürdü Şah-ı devranı.

 ........................   ...............................................................................

     Sipahi kökenli bir asker olan yükselme devri Osmanlı şairlerinden Taşlıcalı Yahya Bey tarafından Şehzade Mustafa'nın katli üzerine yazılmış bir mersiyedir. Muhteşem Yüzyıl dizi filminde Şehzade Mustafa'nın  en yakın adamı olarak tanıtılan Taşlıcalı; Kanuni Sultan Süleyman ve Rüstem Paşa'nın hışmına uğrayabileceğini bile bile ( Rüstem'in Taşlıcalı'yı astırmak istemesi Kanuni tarafından reddedilmiştir) kaleme aldığı bu güzel şiirle  birkaç kişi hariç bütün Osmanlı ülkesini yasa boğan bu acı olaya tercüman olmuştur.

    Gerçekten de halk ve ordu tarafından çok sevilen Şehzade Mustafa'nın bu şekilde ortadan kaldırılması koca imparatorlukta yediden yetmişe herkesin yüreğini dağlamış, her tarafta güçlükle bastırılan karışıklık ve hatta isyanlar çıkmıştır.    

    Hürrem Sultan ve düzenbazlıkta eşi benzeri olmayan Rüstem Paşa'nın çevirdiği bir kumpasa kurban giden Şehzade Mustafa eğer yaşayıp padişah olsaydı tarihin seyri nasıl olurdu?

    Tarihçilerin birçok kez kafa yorduğu bu sorunun basit bir cevabı vardır: Devrin müşahitleri tarafından aynen dedesi Yavuz Sultan Selim'e benzetilen Mustafa Han; eğer yaşayıp padişah olsaydı Osmanlı sınırlarını çok daha ileriye taşıyacağı muhakkaktı.Belki de Roma'yı fethedecek, Viyana'yı çok daha erkence kuşatıp ele geçirecekti. Şehzadenin bir düşü de söylendiğine göre Amerika'ydı. Belki de Turgut ve Piri Reislere gemiler verip Amerika'nın fethine gönderecekti. Böylece Osmanlı İmparatorluğu tam bir cihanşümül devlet haline gelecekti.

    Şehzade Mustafa'ya taht müyesser olsaydı ihtimaldir ki, meşhur Fatih Kanunnamesini işletmeyerek kardeşlerine kıymayacak, onları uzak sancaklarda göz hapsinde tutacaktı.Hatta kendisi gibi atak olan kardeşi Şehzade Beyazıd'ı ordusuna serdar bile yapabilirdi. Ancak nasıl ki Amerika'da başkanlar sistem dışına çıktıklarında yok ediliyorlarsa ( Kennedy örneği) Sultan Mustafa istese dahi Fatih Kanunnamesini rafa kaldıramıyacak, içi kan ağlaya ağlaya kardeşlerini ve onların erken evlatlarını cellada teslim edecekti.

   Şu bir gerçektir ki tarihin mantığı keşkeyi kaldırmaz. Herşey kendi mantık çerçevesi içinde olup biter. Tarihte kalın bir iz bırakan Şehzade Mustafa da öyle oldu. Cihanın bir yanı yıkıldı o kadar..

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kendi yazıma yorum yapmayı hiç sevmiyorum ama bir ara 31500'e çıkan okunma sayısı dün aniden 7000'e, bugün de 3600'a düşürüldü.Mübarek yazı, okundukça düşüyor.Bu nasıl iş anlamadım.Kimse korkmasın para filan istemiyeceğim.Yazının bu derece okunmasından kim rahatsız oldu bilmiyorum ama Milliyetblog'un kafamadaki güvenirliliği büyük yara aldı.Bu böyle biline!..

mustafa semih arıcı 
 19.02.2014 20:36
 

aynen katılmamak elde değil tarihin seyrini değiştiren osmanlının çöküşünün başlangıcıdır.

Birol Katı 
 05.02.2014 23:05
Cevap :
Gerçekten öyle..Kanuni devri hem zirve, hem de dibe vuruşun başladığı bir devirdi.Belki de bu düşüşü Şehzade Mustafa'nın katli ile başlatmak gerekir. Katkınıza teşekkürler..  06.02.2014 21:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 336
Toplam yorum
: 167
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 416
Kayıt tarihi
: 19.02.11
 
 

Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunuyum. Teknoloji Yönetimi dalında mast..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster