Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Haziran '19

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
37
 

Şeker Hastalığı (Diyabet)

Üst karın boşluğunda, midemizin hemen altında bulunan pankreas, kan şekerini düzenleyen bir hormon olan insülini üretir. Bu hormonun vücutta yokluğunda tip 1, vücutta etkisiz kaldığında (insülin direnci) tip 2 diyabet oluşur. Tip 1 diyabet daha çok çocuklarda, tip 2 diyabet ise daha çok erişkinlerde ve özellikle kilolu olanlarda görülür. Son yıllarda tip 2 diyabet yanlış beslenme sonucunda çocuklarda da görülmeye başlamıştır.

Oluş nedeni; tip 1'de bilinmeyen bir nedenle kişinin kendi savunma sisteminin insülin salgılayan pankreas dokusuna saldırması ve onu tahrip etmesi (otoimmun teori) söz konusudur. Tip 2'de ise yanlış beslenme vb. nedenlerle gelişen şişmanlık/ obezite sorumludur. 

Netice olarak şeker hastalığı esas olarak kan şekerinin yükselmesi ile seyreden kronik bir hastalıktır. Çok yeme, çok su içme, çok idrar yapma, ağız kuruluğu, halsizlik, enfeksiyonlara kolay yakalanma ve ayaklarda yanma (nöropati) belli başlı belirtileridir.

Diyabet, ciddi bir hastalıktır. Etkili bir şekilde tedavi edilmediği takdirde hayatı tehdit eden durumlarla (komplikasyon) karşılaşılır. Bunlar diyabetin göz, böbrekler, damarlar ve sinirler üzerine olan olumsuz etkileridir. Bunlara tıp dilinde sırası ile retinopati, nefropati, anjiopati ve nöropati adı verilir. Bir başka anlatımla gereği gibi tedavi edilmeyen diyabet körlük, böbrek yetmezliği, kalp krizi, erkeklerde sertleşme sorunu, ayaklarda hissizlik- yanma gibi yaşamsal komplikasyonlara neden olur.

Bunun için diyabet ciddiye alınmalı ve tedavisi için elden gelen her şey yapılmalıdır.

Tedavinin temelini diyet oluşturur. Glisemik indeksi (Gİ) düşük yiyecekler tercih edilmeli, az az fakat sık sık (3 ana, 3 ara öğün) yenmelidir. Gİ düşük yiyecekler kan şekerini fazla ve hızla yükseltmez. Bunlara örnek: Kepek ekmeği, peynir, et, kuru baklagil, fındık, ceviz, badem, elma, kivi, sebzeler... vb. dir. Gİ yüksek yiyecekler ise: Beyaz ekmek, kurabiye, börek, çörek, şekerden yapılmış tatlılar, muz, incir, üzüm, karpuz, kavun, reçel... vb. dir. Ancak sayılan bu meyvelerden ölçüyü kaçırmamak kaydıyla yenilebilir.

Tatlandırıcı kullanmalı mıyız?

Hayır; şeker yerine tatlandırıcılar kullanılmamalıdır. Çay ya şekersiz içilmeli ya da günde bir yemek kaşığını geçememek şartıyla hakiki bal tüketilmelidir. Evet yanlış okumadınız, şeker hastası diyetine uymak ve doktorun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmak şartıyla günde bir yemek kaşığı bal yiyebilir.

İlaç olarak tip 1 diyabette insülin, tip 2'de oral (ağızdan alınan) antidiyabetik ilaçlar (gliklazit, metformin vb.) kullanılır. Tip 2 diyabette zamanla bu ilaçlar yetersiz kalırsa insüline geçilir.

Günümüzde üretilen insülinler vücudumuzda üretilen doğal insüline çok yakındır. Tedbirli olunmadığında beklenen bir yan etki olan kan şekerinin aşırı düşmesi (hipoglisemi) dışında bir yan etkileri yoktur. Bunu önlemek için diyete ve insülin dozlarına uymak gerekir. İnsülinin kalem şeklinde preparatları vardır ve kullanımları son derece kolaydır. Bu ilaçların hepsi doktor kontrolünde kullanılır ve şeker hastasının aslında sürekli kontrollere gidip geldiği bir doktoru olmalıdır. Son olarak düzenli egzersiz (mesela yürüyüş) diyabetin tedavi ve kontrolünde mutlaka olması gereken bir şeydir. Her gün ya da gün aşırı günde en az yarım saat normal tempoda bir yürüyüş çok yararlıdır.

Son yıllarda uygun vakalarda tip 2 diyabetin cerrahi tedavisi de uygulanır hale gelmiştir.

Sonuç olarak diyebiliriz ki diyabet hastaları tedavi prensiplerine uymak kaydıyla normal ve sağlıklı bir hayat sürebilirler.

Şen ve esen kalınız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tatlı yiyince ellerimde ayaklarımda yanma oluyor...

Kerim Korkut 
 29.06.2019 15:45
Cevap :
Kerim Bey, şekeriniz gereğinden fazla yükseliyor olabilir. Öncelikle aile sağlık merkezine gidip aile doktorunuza anlatın, o tahlil yapacaktır. Geçmiş olsun. Selam ve saygılarımla.   29.06.2019 16:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 351
Toplam yorum
: 2861
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 330
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster