Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Haziran '08

 
Kategori
Spor
Okunma Sayısı
4157
 

Sekiz maddede futbolun ilahi adaleti tecelli etti dün gece...

Sekiz maddede futbolun ilahi adaleti tecelli etti dün gece...
 

Hürriyet İnternet gazetesinden


"Futbolun adaleti yoktur" sözüne karşılık ben de "Kendince futbolun adaleti vardır" demiştim bundan önceki yazımda.

Dün gece Viyana'da futbolun adaleti, hem de "İlahi adaleti" gerçekleşti 8 maddede;

1- 1996 Avrupa Şampiyonası'nda maçın sonlarında, Alpay'ın, kendisine fair-play kazandıran, kişisel bir hatası sonucu yediğimiz bir beleş golle Hırvatistan'a yenilerek elenmiştik. İlahi adalet bunun rövanşında sessiz mi kalacaktı?

2- Viyana caddelerini, meydanlarını, trübünlerini dolduran şımarık, taşkın Hırvat'lara karşı bir avuç Türk'ün boyunlarının bükük kalmasına ilahi adalet rıza gösterebilir miydi?

3- Sakatlıklar ve cezalarla neredeyse oynayacak oyuncusu kalmayan Türk milli takımının sahaya çıkan oyuncularının yüreklerini ortaya koyarak, varlarıyla yoklarıyla yaptıkları inanılmaz mücadele, döktükleri ter karşılıksız mı kalacaktı?

4- Türk milli takımının en önemli oyuncuları Tüncay, Arda ve Emre Aşık'a gereksiz sarı kartlar göstererek onları yarı finalde cezalı duruma düşüren, tüm takımı da tedirgin ederek rahat oynamalarını engelleyen, annesinin Hırvat olduğu söylenen İtalyan orta hakeminin uzatmanın uzatmasında maçı her an bitirme şansı varken, basiretinin bağlanmasına ve her şeyi bitirecek o son düdüğe bir türlü üfleyememesine ne dersiniz?

5- Fatih Terim'e ukalaca "sus" işareti yapan Hırvat Teknik Direktör'e Fatih'in yiğidi Semih tarafından anında karşılığının verilmesi ve o Teknik Direktör'ün maç sonunda dizlerinin üzerine çökerek öylece kala kalması gerekmiyor muydu?

6- Türkiye liglerinde gol kralı olan Semih'in İsviçre'ye attığı ve maçın kaderini değiştiren golü bazılarınca "bal" olarak nitelenmişti. Futbolcuların kendilerini dünyaya ispatlama fırsatı buldukları böyle önemli bir turnuvada Semih'in de, her şeyin bittiği bir anda, inanılmaz o gölünü atamaması ve kendisini ispatlayamaması adil olur muydu?

7- Türk milli takımına unutulmaz hizmetleri olan emektar kalecimiz Rüştü'nün maçın sonunda yaptığı o korkunç hatanın telafisini, penaltı kurtarmaktan başka daha nasıl yapabilirdi?

8- Milli takımı maç başlarında ve devre aralarında okuyup üfleyen, onları en üst seviyede motive eden ve onları "Nirvana"ya ulaştıran Fatih Terim'e karşı gereksiz, zamansız ve haksız eleştiriler yapan üç beş kişinin ağızlarının sonsuza kadar mühürlenmesi ilahi adaletin ta kendisi değil midir?

Yukarıda 8 maddede görüldüğü gibi, Viyana'da çeyrek final oynayan Türk milli takımının, Hırvatistan'ı penaltılarda 4-2 yenerek, yarı finale yükselmesiyle futbolun ilahi adaleti gerçekleşmiştir.

Bundan önceki yazımda da yazmıştım; tüm olumsuzluklara rağmen, Türk milli takımının, bu ruhla, bu motivasyonla yenemeyeceği takım yoktur ve Avrupa şampiyonluğu hiç de hayal değildir.

Haydi Fatih'in yiğitleri... İleri... İleri... Daha ileri...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Benim F.Terim'i eleştirmemi sonunda siyasete bağlamışsın.Evet benim dünya görüşüm F.Terim'den çok farklı.Ancak ben liberal görüşlere sahip M.Denizli'ninde futbol anlayışını eleştiririm.Benim yazımın içerik olarak neredeyse aynı şeyleri Sergen Yalçın,Reha MUHTAR ve Ahmet çakar ve daha niceleri yazdı.Herhalde Sergen Yalçının Vatan Gazetesindeki yazısını da siyasi bulursanız komik olur sanırım.Dünya basınıda farklı demiyor.Birtek yabancı basın bile Türkler futbol oynayarak kazandı demiyor.Diyen çıkarsa da emin ol futbolun f harbinden bile anlamıyor demektir. Saygılarımla.

Ali İhsan UĞUZ 
 22.06.2008 21:45
Cevap :
Sayın Ali İhsan Bey, ben Terim mükemmel bir insandır, hiç hatası yoktur demek istemiyorum ama Türk futboluna tarihi katkıları da inkar edilemez. Burada benim anlamadığım ve çok yadırgadığım milli takımın doğrularıyla yanlışlarıyla desteklenmeleri gereken, morale, motivasyona en çok ihtiyaçları olan bir ortamda ve zamanda, ortada tarihi bir başarı da varken inanılmaz bir şekilde saldırıya uğramasıdır. Ben buna bir anlam veremediğimden acaba siyasi bir amaç mı var diye kuşkulanıyorum. Sizin saydığınız o isimler Terim'in yanında çömez bile olamazlar. Hangisinin uluslararası bir başarısı var. Zirvedekilere çamur atarak, birilerinin sırtından reyting yapmaya çalışıyorlar. Yabancı basın derken ben Milliyet ve Hürriyet'ten ve tv'lerden takip ediyorum; milli takımı yere göğe sığdıramıyorlar. Yanlış bilgiler mi alıyoruz yoksa. Saygılarımla.  23.06.2008 1:09
 

Yazımda çuvallamadım.Aksine ne dediysek çıktı.Kazanmamız için büyük bir şansa ihityacımız vardı ve o şans hep yanımızda oldu.120 dk.hiç bir noktasında kazanmayı haketmedik.Sadece koştuk ve mücadele ettik.Futbol mu o yoktu ama.Belki skor tahminim tutmadı.Ama 90 dakika maçın gelişimi nasıl oacaksa o doğru çıktı.İkinci yarı tozumuzu atacaklar dedik attılar.90 dk.için de tek bir şutumuz var kaleyi tutan.Adam gibi ilk şutumuzu 100.dk.atabildik.Hala biz hak ettik diyorsak yanılgılar birgün bedelini acı şekilde ödetir.O gün geldiğinde de herşey içinde çok geç kalmış olacağız maalesef.

Ali İhsan UĞUZ 
 22.06.2008 12:40
Cevap :
Ali ihsan Bey, ben hayretler içerisindeyim. Sadece sizinle ilgili değil, açık açık milli takımın yenilmesini istiyorum diyenler var. Biz aynı kuşağın insanlarıyız. Yabancılar bizimle dalga geçerlerdi. Dışarda 8-0, içerde 8-0. Bırakın turnuvalara katılmayı elemelerde tek galibiyetimiz bile olmazdı. Biz millet olarak turnuvalarda ya Almanya'yı, ya da Birezilya'yı tutardık. Bu durum bizim psikolojimizi bozmuştu, aşağılık kompleksine kapılmıştık. Yabancı spocuları hatta tüm yabancıları Allah bizden üstün yaratmış diye düşünürdük. Şimdi o durumlardan Bu durumlara gelmişiz. Sahamızda 8-0 yenildiğimiz İngiltere'yi eleyen, elemelerde üçde üç yapan Hırvatları eledik ve yarı finaldeyiz. Biz ilkleri daha yeni yeni yaşıyoruz ve bunda Terim'in katkısı da inkar edilemez. Eğer siyasi güdülerle bu başarılar gölgelenmeye çalışılıyorsa çok yazık. Ve ne acıdır ki sizin olumsuz yazılarınız reytingleri zorlamış! Maçın yorumunu isterseniz yabancılara soralım. Evet şans var ama bir yere kadar. Saygılar.  22.06.2008 13:46
 

Mademki bize bu maçı ilahi adalet kazandırdı F.Terim ve futbolculara neden övünsünki.Hem biz müslüman olduğumuz ve ilahi adalet bizden yana olduğuna göre Hırvatistanlılar allaha inanmıyor.Dinsizler yani.Yahu arkadaşım kutsal bir ayin yapmıyoruz bu sadece bir futbol maçı. Yarın Almanlar bizi perişan ederse o zaman ne diyeceğiz ne konuma düşeceüiz farkındamısınız. saygılarımla.

Ali İhsan UĞUZ 
 21.06.2008 15:58
Cevap :
Sayın Ali İhsan Bey, kusura bakmayın ama dervişin fikri neyse zikri de odur. Siz maçtan önce fikrinizi belirtmişsiniz ve tümüyle de çuvalladığınız için şimdi zikrinizi çevirmeye çalışıyorsunuz. Gerçekler hiç de sizin anlattığınız gibi olmadı. Maçın başlarında biz çok daha iyiydik. Benim yazımla ilgili yorumunuza gelince, siz Melek'ten, Şeytan'dan bahsetmişsiniz. Yazımızın neresinde Müslüman, Gavur geçiyor? Aklıma bile gelmedi. Ben sadece hakdan, hukukdan bahsediyorum. Tüm olumsuzluklara rağmen, Terim'in oyuncuları çok iyi motive ettiğini ve oyuncuların da canla başla mücadele ederek her şeylerini ortaya koyduklarını anlatmaya çalışmışım. Okumalar, üflemeler, Nirvana bunu ifade için. Yani mecaz. Lütfen yazımı bir kere daha okuyunuz. Saygılarımla.  21.06.2008 16:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 337
Toplam yorum
: 1342
Toplam mesaj
: 70
Ort. okunma sayısı
: 3652
Kayıt tarihi
: 03.08.07
 
 

Hukukçuyum... Hukukun üstünlüğünün ve hukukçunun saygınlığının ülkemde gelişmesini ve kalıcı olma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster