Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ağustos '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
412
 

Sekizinci Yaz

Sekizinci Yaz
 

Hayat bir didişme aslında ve aşk bitti. Didişildi, itişildi ve bitti. Bitmek zorunda.Bitmezse kadından hiç bir şey kalmayacak yoksa geriye. İyisi mi başka uğraşlara yönelmeli artık. Ankara'dan gelen yeğen var. Biraz O'na ilgi ve şevkat göstermek gerek. Patronlar iş bekliyor nefes aldırmamacasına. Yetmişbeşlik teyzeler aylardır sitem ediyor"Nereye kayboldun sen?" misali. Komşunun 3 yaşındaki eline doğan kızı resmen bacaklarına sarılıyor "Oyna benimle !!!" misali. Çocuğa ilgi ve şevkat göstermek gerek. Küstürmemek gerek yavrucağın o saf ve temiz yüreciğini. En güzel, en katıksız, en karşılıksız sevgi o yürekte taşınmakta zira. yengesiher akşam aramakta "haydi şöyle bir koruya yürüyelim!!" diye. ahh yengem benim öyle bir canım çıkıyor ki eve zor atıyorum kendimi.Bir bilsen tuvalete bile gidemeden ve yemek bile yiyemeden çalıştığımı.

Hayat bir tek insana göre kurulu değil. Hayatı bir tek insana endeksli yaşamak, ruhsal bozukluktan başka bir şey getirmiyor insana.Yüreğinde bir yara,boğazında bir yumruk taşıyorsun sürekli.Oysaki hayatın renkleri var. Yükseltip, yükseltip, kendisini içine hapsettiği duvarları, yakında aşamayacak biraz daha yükseltirse. Şimdilerde kendisi aşmak için çaba hrcamasa bile, o çabayı harcayıp , o duvarı aşıp yanına varan insanlara haksızlık yapacak eğer içine kapanmaya devam ederse.

Hayata dönmek zorunda. Havayı koklamak zorunda. Kokluyor da. İtiyor kendini."Haydi kalk..!!!" ;"Haydi giyin...!;"Haydi Walkmanını da al. Müzik dinle azıcık. Biraz olsun uzaklaştırır seni düşüncelerden.!!!!;"Haaa kitabını da unutma sakın..";"Boş boş oturup dalgaları seyrettiğinde kurup, kurup paranoyalara sarıyorsun her zaman. Okumak yoğunlaşmana ve paranoya yapmana engel oluyor." ;"Hadi kızım, ha gayret bak savaşçı ruhunu kaybetmemişsin. Yine başa çıkabiliyorsun hayatla. Ha gayret çoğu gitti, azı kaldı. Dayan ve katlan biraz daha hayata....!!!!"

Evden çıkmasıyla başlıyor her şey. Lale Abla çiçeklerini suluyor her sabah kadının evden çıktığı saatlerde. Her ne kadar kendisinin camlarını mahvediyor olsa da o çiçeklerisularken muhakkak "Kolay gelsin Lale abla..!!!" demeyi esirgemiyor." Sağolasın gülümmm!!!Senin de Allah işini rast getirsin"; "Sağolasın."

Lale Abla'ya laf yetiştren balkondaki şişman adam var sonra muhakkak her sabah günaydınlaştığı. İsmini bilmiyor kadın. Aslında evveliyatında "Eniştenin Yeri"nden tanışıyorlar adam ve karısı ile ama onlar kendisini hatırlamıyor. Muhtemelen adamcağız işsiz kaldı ve evde oturmaktan iyice şişmanladı. Eskiden bu kadar sık karşılaşmazdı.Şu sıralar kendisi işe gidrken de dönerken de karı koca balkonda oturuyor buluyor onları. Bildiği ve hatırladığı kadarıyla son derece sosyal ve doğa tutkunu insanlardı. Kolay kolay evde oturmazlardı. Mecburiyetten bir iki metrekarelik balkonla sınırladılar galiba hayatlarını.

Yürüyor aşağıya iskeleye doğru, sağlık Ocağı'nın hademesi ile selamlaşıyor, kahvenin müdavimleri ile, İskeledeki memur her zamanki sıcaklığı ile karşılıyor O'u , aynı saatteki vapurda aynı sıcak yüzler. Artık selamlaşmadan öte hoş beşler de başladı. Küçük kaçamak sohbetler yapılıyor yolcular arasında.

İşte geldi işine. Şirketin kapısından girdi.her zamanki stresli, soğuk bakışlı yüzler!!" "Günaydın" bile demeden buyurulan işler. Yahu iş kaçıyor mu? Bi nefes alıp soluklanmadan ne bu yarış atı gibi?

Cep telefonu alarm çalıyor. Fisun'un doğum günü. Muhakak aramalı. İşin yoğunluğuna dalıp unutmamalı. Msn de kuzeni ile konuşuyor. Teyzesi hastalanmış hastahaneye kaldırmışlar.zAramalı. İlk arama denemesi başarısız."Teyze nasılsın?" demeye kalmıyor içeriden patronu sesleniyor. "Teyze kapatyorum.Sonra arayacağım." kapatıyor telefou içeri gidiyor. Yine hiçde lüzumu olmayan bir iş hem de acele. Maraton başladı yine.

Akşam oluyor.Eve zor atıyor kendini yorgun argın.Eyvahhh Fisunu aramadı.Hemen telefona sarılıyor arıyor ulaşamıyor.Sms yetişiyor imdadına. " Doğum günün kutlu olsun!!!".Teyzesini de tekrar aramayı atladı. Sarılıyor yine telefona."Teyze nasılsın." Eyvaahhh.
Şimdimi arıyormuş. O'nun başına neler gelmiş. Ne kadar hayırsızmış. Aylardır nerdeymiş. Aylardır dediği henüz bir ay bile olmamış oysa ki. Şimdi anlatsa da anlamaz ki kadın. O'nu aşkı unutalı asır olmuştur. "Teyze ben sırılsıklam aşığım.Aşk acısı çekiyorum. Benim gecem, gündüzüm;neşem,kederim;kahkaham, gözyaşım birbirine girmiş vaziyette. Bir de öküz gibi bir patronla, domuz gibi çalışmak zorundayım. A be sen aklıma geliyormusun, ben aklıma geliyormuyum teyzem? Benim aklım sadece ve sadece bir insana odaklanmış vaziyette." diyebiliyormusun?

Aşk bitti.Aşk bitmeli. Teyzeler var, Komşunun kızı Raniş var, mahallenin çocukları var her akşam eve döndüğünde etrafında bir halka oluşturup, kadını öpme yarışına tutuşan, ilginçtir ki kadın o çocuklar için hiç birşey yapmadı o güne dek.Nasıl oluştu bu sevgi anlamış değil, annelerinden kaynaklandığını düşünüyor.

Bu kaynaşma bu iletişim, bu selamlaşma yaz mevsiminden kaynaklanıyor olsa gerek diye düşünüyor.Öyle olsa tam yedi yaz geçti bu mahahllede bu sekizinci yaz.B yaz olduğu kadar sıcak ve dolu dolu geçmemişti hiç bir yaz. Anlamlandıramıyordu etrafındaki ilgiyi ama mutlu oluyordu itiraf etmeliydi. Aşk yoktu ama insanlar vardı ve hareket vardı , aşkının kıymetini bir türlü bilememişti , karşılıklı bir kymet bilmezlik yaşanmıştı. Hiç olmazsa etrafındaki kendisini sevenlerin kıymetini bilmeli mücadeleye, zevk almasa bile yaşamaya devam etmeliydi.Sekizini yaz diğerlerinden çok farklı ve çok güzeldi ve galiba kendisine hayatın anlamının karşılıksız ve sadece acıya ve acıtmaya dayanan bir aşk olmadığını öğretyordu kadına. Aradığı rehber galiba sekizinci yazdı. Sekizinci yaz kadına bütün duyguları bir arada yaşatmış ve gözlerine umudu bağışlamıştı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bazen de aşk biter .. ve kadından hiçbirşey kalmaz geriye..oysa bitmese aşkın enerjisiyle yetebilecek herkese ve heryere..

didemo 
 04.08.2007 16:54
Cevap :
geriye kalan yine aşk fiiliyatta biten her şey bitmş sayılmaz :-) sevgiyle kalın.  04.08.2007 18:18
 

Git peşinden,tut paçasından,nereye gidiyorsun ,de ona.İzin verme gitmesine.Kolay yakalanmıyor bu duygular.Yitirme yakalamışken.Sevgiler...

emel dedeoglu 
 02.08.2007 13:14
Cevap :
gitti bile bazen koşıllar gitmeyi gerektirir.burada da öyle gerekiordu yürekten gitmeyecek ya önemli olan bu.sevgiyle kalın tekrar.  02.08.2007 15:01
 

Çok haklısın, eline yüreğine sağlık. Nice yazların bu şekilde umut dolu geçsin. Hayat, günü yaşadığında anlam kazanıyor. Sevgiler.

drgayemm 
 02.08.2007 9:32
Cevap :
o güzel yorumlarınız hep umut dolu yazılara alıyorum nedense çok şanslısınız en çok pişman olduğum ballı börek yapmayı becerememek oldu.:)sevgiyle kalın.  02.08.2007 12:25
 

Çünkü herkes ben yokum bu oyunda deyiverdi..Yüreğine sağlık..

roji 
 02.08.2007 9:27
Cevap :
haklısınız en kolayı seçip ben yokum diyiveriyoruz hemen emek harcamak işimize gelmiyor çünkü.sevgiyle kalın.  02.08.2007 12:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 167
Toplam yorum
: 320
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 1831
Kayıt tarihi
: 20.04.07
 
 

01/06/1967 Rize/fındıklı doğumlu olmama rağmen doğum yerimi hiç görmedim. Türkiye'nin hemen her ilin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster