Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Mayıs '19

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
111
 

Sektörde İkiyüzlü Durumlar!

Son dönemde Türk dizi sektöründeki süren çöküş artarak devam ederken bunun yanı sıra mantığa uymayan ikircikli durumlar ise bir nebze olsun sorgulayan insanların akıllarında soru işareti bırakıyor!

Son yıllarda ekranlarda samimiyetten uzak yapay ve kalitesiz diziler izliyoruz. Özellikle dizilerdeki oyuncu kalitesi ise izleyiciyi tatmin edemiyor. Bakmasını, etkili konuşmasını bilmeyen ortaya gerçekten iyi bir performans koyamayan başroller çağındayız dersek yanlış olmaz sanırım.

Öte yandan gerçekten başrol ağırlığı  ve yeteneği olan oyuncular ise popülerliğin altında ezilmeye devam ediyor. Dizi sektörünün giderek gerilemesinin temelinde yatan en büyük unsurlardan biride belki budur!  Senaryo ve kurgu eksikliğini zaten söylemeye bile gerek yok sanırım.

Son zamanlarda sektörde baktığımız zaman garip durumlarda görüyoruz  yani ortada ikircikli durumlar var.

Ekranlarda kimi diziler ve oyuncular düşük reyting alınca şans verilmeden 3-5 bölümde proje sonlandırılırken bazı diziler ve oyuncular için adalet terazisi böyle işlemiyor!

Son dönemde en çok göze batan diziler bana göre  Çarpışma , Kuzgun , Zengin ve Yoksul ,  ve Halka gibi diziler…

Özellikle yüksek maliyeti olmasına rağmen haftalardır düşük reytingler alan Total de 2-3 reyting  bandında gidip gelen Çarpışma dizisi yayında kalmaya devam ediyor. Başka oyuncular ve dizilere asla bu şans tanınmıyor. Maliyetini  çıkarmadığı gerekçesi ile aniden yayından kaldırılıyor!

Diğer yandan Halka adlı dizi ise bildiğiniz gibi Devlet kanalında yayına çıkan bir iş. Haftalardır düşük reytingler alan dizi  şuan 18. Bölümü ile ekrana gelmeye hazırlanıyor sanırım.

 Son bölümü ile Total de 1.44 reyting ile 43. Sırada yer alan dizi geçtiğimiz haftalarda da bu oranlara yakın sonuçlar almış baktığımız zaman. Şimdi insan soruyor Devlet kanalında ağırlıkla vatandaşın vergisi ile işleyen bir yerde nasıl oluyor da bu kadar  düşük reyting alan bir iş zararına haftalardır devam ediyor? Açıkçası şu reytinglerde hiçbir dizinin maliyetini vereceğini sanmıyorum.

Ayrıca bir vatandaş olarak sorguladığım zaman neden vergilerimizle zararına iş çekiliyor sorusunu aklıma getiriyorum? Bir de normalde bir dizinin bu reytinglerle bu kadar yayında kalması mümkün değil sanki?

Şimdi aynı reytingi alan yapımcı ve oyuncular dizi ekipleri erkenden yayından kalkarken bu dizinin özelliği nedir? Bir taraf cebine parayı koymaya devam ederken bir taraf içinse böyle bir durum yok. Adalet terazisi burada vicdanen nerede?

Devlet kanalı olması sebebi ile insanın aklında soru işaretleri kalıyor açıkçası...

Öte yandan bir başka dizi ise  Zengin ve Yoksul  baktığımız zaman en başından beri  düşük reytingler alıyor hatta 1 bandında aldığı  bölümler olmuş. Çok değil yakın döneme baktığımızda birçok dizinin aynı kanalda bir tık daha yüksek reyting aldığı halde 4-5 bölümde yayından kalktığını görüyoruz… Zengin ve Yoksul dizisi ise maşallah 1 reyting ile 7-8 . bölümlerde şuan sanırım. Şimdi  somut olan bir veri var sektörde dizilerin maliyeti ne kadar düşük olursa olsun 1-2 reyting asla bu maliyeti çıkaramaz gibi zor yani…

Gelelim Kuzgun dizisine büyük bir PR yapılan ve iddialı gözüken dizi ne yazık ki reytinglerde de izleyici üstünde bıraktığı etkileşimde de beklentileri veremedi , veremiyor. Son bölümü Total de 3.98  ile 8. Sıra  AB de 4.03 reyting ile 7. Sıra ABC1 de ise 3.90 reyting ile 9. Sırada  kendine yer bulabilmiş.

Son haftalarda reytingsel olarak düşüş yaşadığını gördüğümüz dizi zaten beklentiyi vermiyordu ama sezon finali yapıyor…

Baktığımız zaman sektörde  bütçesine oranla bu reytingleri alıp çok fazla sezon finali yapan yeni sezona geçen fazla proje yok.  Yani birçok projeye ve oyuncuya böyle bir şans verilmiyor.

Son zamanlarda işte bu dizi torpilli  şu oyuncu torpilli diye sosyal medyada zaten  kullanıcılar paylaşımlarda bulunuyor yani bu durum göze batmaya başlamış bile en azından sorgulayan insanlar için durum böyle.

Bende kendi bakış açım ile bu konuya değinmek istedim yukarıdaki örnek olarak kullandığım dizileri daha da çoğaltabiliriz ama konuya uygun örnek verebileceğim ve şuanda yayında olan bazı diziler bunlar.

Umarım herkes  anlatılmak istenilen  konunun oyuncular, diziler ve yapımcıları ile ilgili olmadığını bir itham, suçlama olmadığını  genel bir olaydan söz edildiğini yazıyı okuyunca anlar.  

Sonuçta düşünce özgürlüğü var yazıyı gören insanların alınganlık yapmayacağını umuyor ve düşünüyorum.

Sektörde son yıllarda göze batan konulardan birisini konu almak istedim umarım yeterli olmuştur…

Çetin Kaya

Twitter/Fankafacetinn

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 449
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1497
Kayıt tarihi
: 31.01.14
 
 

Şuanda Turizm İşletme Fakültesinde okuyorum.Endüstri Teknik Ve Meslek lisesi mezunuyum. Ufak mana..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster