Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Temmuz '12

 
Kategori
Kentleşme
Okunma Sayısı
120
 

Sel hatları gerçeği

Sel hatları gerçeği
 

Modern Gecekondular


Yazılı ve görsel medyadaki haberleri düzenli izliyorsanız,  her gün onlarca çelişkili olayın acı sonuçlarına tanık olursunuz. Akla mantığa sığdırılamayan çelişkilerin  başında doğa olaylarına karşı tutum ve davranışlarımızın sonuçları gelir.

Ülkemiz deprem kuşağı ile sarmalanmış bir coğrafya üzerindedir. Özellikle de depremler sonrası onlarca bilim adamının bazen de birbirleri ile çelişen bilgilendirmelerinden, doğudan batıya onlarca fay hattı uzandığını öğreniyoruz. Bu nedenle kentleşme, yerleşme  tercihlerimiz içerisinde fay hatlarının durumu da yer almaya başladı. Kazanma hırsının önüne geçmese de fay hatları dikkate alınıyor artık.

Fay hatlarını depremler sayesinde öğreniyoruz da SEL HATLARI’ nı henüz öğrenemedik. Üstelik sel hatları yerin metrelerce derinliklerinde değil, yer  yüzünde gözlerimizin önünde.  Asırlar  önce kurulmuş olan köy ve kasabalarımızın konumuna bakarsanız sel hatlarında yerleşime rastlayamazsınız. Genellikle su kaynağına yakın, ama daha çok dağların tepelerin  güney eteklerine  yerleşmiştir köylerimiz. Bu nedenle sel baskınlarına bu tür köylerde rastlanmaz. Son yıllarda başta en büyük köysel kentimiz   İstanbul olmak üzere, sel baskınlarının acı sonuçlarına  gecekondu gerçeğini yaşayan  kentlerimizde rastlıyoruz.

Son olarak  9 can ve hesapsız mal kaybına  neden olan  sel baskını Samsun da yaşandı. Medyadan izlediğimiz  sorumluların ilk  açıklamalarından anlaşıldığına göre, ekmek parası uğruna köyünden kopan vatandaş kente gelip boş bulduğu alana gecekondu yapmış, O güne kadar neden boş kaldığını hiç düşünmemiş ve sayıları artmış mahalleler oluşturmuşlar. Muhtemelen siyasiler de oy uğruna  oluşumlara karşı çıkmayıp elektrik, su vererek olası facialara ortak olmuşlardır. Ama her nedense sözde kentlerimizi yönetenler siyasetten sıyrılıp yerleşimlerin yağmur suyu projelerini yapmayı,  uygulamayı akıllarından geçirmemişlerdir.

Kısmen siyaset, kısmen de  ticaretin şekillendirdiği son yılların en büyük müteahhiti konumundaki  devletin inşaat  kuruluşu Toki ,  yoğunlaşan gecekondu bölgesinde kentsel dönüşüm gerçekleştirmek adına   her kentte benzerleri yapılan konutlarından yapmış ama nedense SEL  HATTI  gerçeğini  onlar da göz ardı edivermiş. TV’ ler den izlediğimiz vatandaş röportajlarından onlarca yıldır bölgede  etkin sel olmadığını öğreniyoruz. Normal dir, deprem de 40  - 50 yılda bir oluyor, yani FAY HATTI  da her gün kırılmıyor.

Toki konutlarının bodrum katında yaşamını  yitiren merhum  vatandaşlarımızın doğup büyüdüğü köylerinde muhtemelen böylesi ölümler olmaz. Onlar köylerinin yerini  çaresizliğin,  siyasetin ve ticaretin kıskacında olmadan asırların tecrübelerine dayanarak  seçmişlerdir ve bodrum katları da yoktur konutlarının.

Buradaki acı çelişki  devletin işletmesi konumundaki bir kuruluşun SEL HATTI  gerçeğini göremeyecek kadar bilim ve teknikten uzakta olması değimlidir.  Aksi halde  duyduğumuz  ve okuduğumuz haberler doğru ise bir kentte iki derenin kesişme  konumundaki Sel hattına   hem de bodrum katları olan konut  yaparlar mı.

Cesetlerin çıkarıldığı  konutlar muhtemelen şu andaki  sayın  Bakan’ın Toki başkanlığı döneminde yapılmıştır. Biliriz sayın Başbakanımız  bakanlarına ve bürokratlarına sahip çıkar.  Bir hafta kadar suçlanacak birileri aranır, kısmen yazanlar çizenler ve muhalifler suçlanır, kalanı da alın yazımız ve kaderimize bağlanır, yeni sel baskınları olana kadar  SEL HATLARI da unutulur. Tıpkı FAY HATLARI’nın  da yeni  depremlere kadar  unutulduğu gibi.

Sel hattında yaşamını yitiren yurttaşlarımıza tanrıdan rahmet, sevenlerine sabır ve başsağlığı dileğimle Sel hatları gerçeğini  unutmayalım, sıkça  paylaşalım istiyorum.       

orhan.yuksel@mmo.org.tr 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 33
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 555
Kayıt tarihi
: 28.06.11
 
 

İlk ve Orta okulun ardından Karaman Endüstri Meslek lisesinin ilk öğrencilerinden oldum ve ikinci..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster