Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Aralık '17

 
Kategori
Resim
Okunma Sayısı
171
 

Selahattin Demir'in "Adım Adım Anadolu" Sergisi

Selahattin Demir'in "Adım Adım Anadolu" Sergisi
 

Selahattin Demir'den Anadolu esintileri


Sevgili okurlarım zaman buldukça resim sergilerini,  atölyelerini dolaşırım. O gezilerimden birine çok isabetli bir etkinlik denk düştü.

UTEM Sanat atölyesinin sahibi ressam Selahattin Demir’in 18 - 29 Aralık tarihleri arasında Ankara Vakıfbank Sanat Galerisinde bir sergisi olduğunu ve bunun hazırlıklarını yaparken buldum.  Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz derler ya Selahattin Demir nasıl bir insandır, kimdir sorularının yanıtını almak için önce yaptığı işlere bakmak gerek. 

Selahattin Demir resim çalışmalarında her tekniği ve malzemeyi kullanmış olmasına karşın sulu boya ve yağlı boyaya ağırlık verdiğini söyleyebiliriz. Beslendiği görsel tema Anadolu coğrafyası ve insanı resimlerinde ilk dikkati çeken bir unsur. Serginin adı da zaten “Adım Adım Anadolu”

Suluboyada su akışkanlığında yarattığı üslupta Anadolu’ya has masalsı bir dünya, anlık kararlardan oluşan büyülü güzellikler yaratmış. Çalışmasındaki ustalık ve güçlü teknik beceri sanatçının kendi yorumlarıyla bütünleşmiş. “Doğa ile kendi içsel dünyamızda köprü kuruyorum” diyen sanatçı çalışmalarındaki içsel arayışlarda insan birlikteliği, kültürel bağımlılık, tarih, insan ve içinde bulunduğu doğasıyla sevgi yumağı oluşturmakta. 

 Tüm resimlerinde Anadolu’nun gözü, dili olmayı başarmış ender sanatçılardan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.  Anadolu izlenimleri o andaki görsel içerikteki yörenin kültürel değerlerini kendi yorumlarıyla farklı plastik değerler arayışını tuvale aktarmakta.

1959 yılında Denizli Acıpayam Alaattin’de doğan Selahattin Demir, İstanbul Atatürk Eğitim Fakültesi Resim öğretmenliğini bitirdi. Anadolu’nun birçok yerinde görev yapan sanatçı son 13 yılını Antalya’da  ATSO Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde  görev yaptıktan sonra emekli oldu.

Sanatçı kişisel ve karma sergilerin sayısını unutmuş, pek de önemsemiyor sayıları. “Asıl olan nitelik” diyor. Ama yurt içi ve yurt dışı resmi kuruluşlarda, koleksiyonlarda, özel ve resmi temsilcilerde resimleri bulunmakta.

Çalışmalarını Antalya’da UTEM Sanat Atölyesinde her yaştan öğrencileriyle sürdürmektedir.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 650
Kayıt tarihi
: 19.06.09
 
 

Gazi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Kastamonu Eğitim Yüksekokulu Sınıf Öğrt. bitirdikten sonra A...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster