Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ağustos '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1829
 

Selahattin Demirtaş, PKK Eylemlerine Niye Karşı Çıktı?

Selahattin Demirtaş, PKK Eylemlerine Niye Karşı Çıktı?
 
BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK’nin son saldırılarını değerlendirdi. Demirtaş’ın değerlendirmesi, “PKK, bana göre iyi yapmıyor” , “Demirtaş, bu sefer PKK’ya vurdu” başlığıyla internete düştü. Bu, kuşkusuz televizyonlarda, yazılı yayında bu başlıkla yer alacak.

“PKK, bana göre iyi yapmıyor”,
değerlendirmenin tümünü içinde ne kadar önem taşıyor? Sadece buna/ başlığa bakarak, Demirtaş, PKK’yi kınıyor diyebilir misiniz?

Soruların yanıtı, “bakış açısı”, “niyet”le doğru orantılıdır. Ancak, değerlendirmeyi “bütün”den koparmak, sadece onunla “ne denmek istendiği”ni sonuç gibi vermek, aslında bir haksızlıktır.


“PKK bana göre iyi yapmıyor” cümlesinin yer aldığı bölüme bakalım:

“Güvenlik güçlerinin ateşkese rağmen saldırıları PKK’yı alarm durumuna getirdi. Oysa güvenlik güçlerinin saldırıları sonucu ölen PKK’lıların da bir hayat hikâyesi var. Hayatını kaybeden askerin, polisin de bir hayat hikâyesi var ve onlar tüm Türkiye’nin acısı haline geliyor. Oysa PKK’lıların hikâyesi sadece bu bölgeye ait kalıyor. Türkiye’nin batısı burada olanları anlayamıyor. Bu noktaya hükümet adım adım getirdi. Yoksa PKK iyi mi yapıyor? Bana göre iyi yapmıyor. PKK eylem yapmamalı. Devlet de yapmamalı. Silahlar susmalı. Başbakan ‘Ramazan sonrası’ ya da ‘Bıçak kemiğe dayandı’ diyor. Oysa ben de diyorum ki savaşın bir çözüm olacağına inanmıyorum. Silahın çözümü getireceğine inanmıyorum. Buna inansam samimiyetle söylerdim. Siyasete inandığım için buradayım, inanmasam zaten bugüne kadar başka yerde olurdum.”

*****

“Ateşkes”, karşılıklı ya da tek yanlı ilan edilir. Bu da taraflar arasında savaş olduğunun resmen ilanıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin terör örgütü ile “ateşkes” ilişkisi içinde olması, PKK’nin taraf kabul edilmesi anlamına gelir ki, bu, “liberal aydın”ların da gönlünden geçendir.

Demirtaş,
önce “mümkün olmayan”dan yola çıktığına, devletin “sözde ateşkes”e karşın “saldırıları”nı sürdürdüğünü söylediğine göre, devlet ile PKK’yi eşit düzeyde görüyor olmalı.

Demirtaş, “Yoksa PKK iyi mi yapıyor?” sorusunu yöneltiyor. Cümlede “yoksa” sözcüğü geçtiği için sorunun iki yanıtı olduğu yadsınamaz:

“Evet, iyi yapıyor!”

“Hayır, iyi yapmıyor!


Bu cümleleri “çünkü “ ile sürdürebilir, “neden-sonuç” cümlesi yapabilirsiniz.

Demirtaş, sorusunu izleyen cümlede yanıtlıyor:

“Bana göre iyi yapmıyor.”

Bu cümleyi izleyen üç cümle (PKK eylem yapmamalı. Devlet de yapmamalı. Silahlar susmalı.), asıl üzerinde durulması gereken cümleler. Bu cümleler arasındaki ilişki, karşılaştırma, sizi alır PKK’nin “ateşkes”ine götürür.

Bu ne demek?

Devlet, “ateşkes”e “ateşkes”le yanıt versin!

Demirtaş’ın haber başlığı olan “PKK, bana göre iyi yapmıyor”unu buna bağlayarak düşünmek, değerlendirmek gerekiyor. Sadece bu cümleye/ başlığa bakarak, “Demirtaş, bu sefer PKK’ya vurdu” demek zorlama bir yorum olur.

Demirtaş’ın sonraki cümlelerine kim itiraz edebilir?

TURGUT ÇELİK/ Mersin (Geçici olarak İstanbul)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mesele tam da burası..."Devlet, terör örgütüyle nasıl ateşkes ilan edebilir?" Hocam bütün mesele bu kalıplardan kurtulmak. İnsanlar ölüyor biz halen devletin bir terör örgütüyle ateşkes, anlaşma gibi bir takım çözüm aksiyonlarını içimize sindiremiyoruz. O zaman devam etsin böyle!!!! Her şey gayet açık değil mi? Bu çatışmalar sonrasında ne devlet Pkk'yı yenebilir, nede Pkk bu yöntemlerle devleti yenebilir. Olan gencecik insanların yaşam hakkının ellerinden alınmasına neden olur. Selamlar Saygılar

Yıldız Nihat 
 22.08.2011 10:05
Cevap :
Nihat Bey.. Barış, demokrasi, insan hakları, özgürlük, düşünce özgürlüğü... bunlara karşı çıkan olmaz, olamaz da..."Mesele", kimlerle çözülür? Ne var ki "siyasi aktörler"in, "mesele"nin çözümü için gösterdikleri "adres", baştan çözümün önünü tıkıyor. Size yanıt yazarken, değerli Newyorker, düşüncelerime tercüman olduğunu gördüm. Saygılar, selamlar.  23.08.2011 12:14
 

dayanamadim! Bilirsiniz devletler hukuku diye bir sey vardir. Genel prensipleri itibariyle iliskileri duzenler. Atif yapar, detaylari ilgi kanun maddeleri ile duzenler. Uyarsin uymazsin ama meridir. Bu ulkede yangin polisi beni yangin talimatlarina bir noktadan uygunsuzluktan mahkemeye verdi. Gununde hakim karsisina ciktim bana siz firmanizi temsil edemezsiniz avukat tutmak zorunlulugundasiniz dediler. Biraz hukuk yalamisimya ukalikla firmanin sahibi temsil yetkisindedir dedim. Hakim nazikce bu ulke kanunlarina gore degil. Dedi. Var olan bir kurali degistirmek soz kanusu bile degil. Ama kanun yapici degistirir amenna!Bana ne ingiltereden ira'dan burasi benim ulkem benim sehitlerim yatiyor! Birakirsin silahini adam gibi gelirsin adam gibi hesabini verirsin ha o zaman adam gibi de kanun yapilir adam gibi sulh olunur! Ta ki adam olana kadar! Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 21.08.2011 23:24
Cevap :
Değerli Newyorker. Değerlendirmenizle, kendinize özgü anlatımınızla düşüncelerime tercüman oldunuz. Saygılar, selamlar.  23.08.2011 12:16
 

Eleştirileriniz doğru, Demirtaş'ın açıklamalarından "PKK'ya vurdu" sonucu çıkarmak zorlama olur. Ama Sayın Hocam, sizde artık şu zihniyetten bir zahmet kendinizi kurtarın. "Efendim ortada bir savaş mı var da, ateşkes ilan edilsin". Yahu artık şu yazılı kurallardan biraz olsun kendinizi kurtarın. Koca İngiltere gitti İRA ile anlaştı ve sorunu çözdü, bizim memleketin aydınları halen o feodal kafayla soruna yaklaşmaya çalışıyorlar. Aklı başında insan ne demeli, "Silahlar sussun". Bu kadar basit. İlle de silahlara hayır demek için, savaş karşıtı olmak için karşınızda bir devlet mi olması lazım? Selamlar Saygılar

Yıldız Nihat 
 20.08.2011 9:07
Cevap :
Nihat Bey. Doğru, silahlar sussun. Devlet, bir terör örgütü ile karşılıklı nasıl "ateşkes" ilan edebilir? Saygılar, selamlar.  21.08.2011 22:24
 

Yazdıklarınızda kesinlikle doğru diyorsunuz. Taraf kabul ettirmeye çalışıyor şerefsizleri.

Engin Bayindir 
 20.08.2011 2:47
Cevap :
Teşekkür ederim Engin Bey. Saygılar, selamlar.  21.08.2011 22:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2459
Toplam yorum
: 2830
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2352
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

İspir, hem doğum yerim, hem memleketim. Emekli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Dil ve Tarih-..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster