Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mart '13

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
9671
 

Selahattin Duman Vatan'dan ayrıldı

Vatan büyük bir hata yaptı. "Sızan" haberlere göre Vatan'ın yöneticileri veya sahipleri bazı yazarlarına "Maaşınız çok, biraz indirelim!" demiş. Bu teklif gazetede kriz çıkarmış. Maaş indirimini kabul etmeyen Selahattin Duman istifayı basmış.

Şarkıcı "Aşka saygımdan susarım" diyor. Ben ise edebiyata saygımdan konuşmak zorundayım. Gazete yönetimi şirket yönetimine benzemez. Ticari mantıkla gazete yönetirseniz faka basarsınız.

Selahattin Duman'ın ne kadar maaş aldığını bilmiyorum. Ama aldığı para ne olursa olsun bu paraya "çok" denemez. Çünkü Selo "paha biçilemez" bir yazardır. Son 15 yılın en iyi köşe yazarıdır. Eksikliği asla giderilemeyecek, yokluğu ve boşluğu herzaman hissedilecek, ölse yeri dolmayacak türden bir yazardır. Üslûp sahibidir. Ömer Seyfettin'le başlayan Aziz Nesin'le devam eden bir edebiyat geleneğine eklemlenen bir sesi vardır.

Kalem erbâbı olupta renksiz, lezzetsiz ve önemsiz onca yazara karşılık "büyük" sıfatını hakeden çok az değerli yazar var ve hiç kuşkusuz Selo o değerlilerin en başında geliyor.

Vatan'da birsürü gereksiz yazar var. Ama her malın alıcısı var. Mesela Erol Evgin de benim gibi bir Vatan okuru ve Dilek Önder'i gazeteyi bitirdikten sonra "tatlı" niyetine okuyormuş. Dilek Hanım hergün kadın erkek ilişkileri ve tenasül hayatımız üzerine yazılar kaleme alıyor.

Mesele "para" ise başka türlü düzenlemeler yapılmalıydı. Ben Vatan'ı yönetsem şöyle bir ayarlama yapardım: Zülfü'ye sanatına hürmeten asgari ücret verir, Zülfü dışındaki bütün yazarları da karın tokluğuna çalıştırırdım. Selo'ya da zam üstüne zam yapardım!

Her gazete de ıvır zıvır bir sürü yazar var. Kovulsalar veya ölseler eksiklikleri asla hissedilmeyecek türden fuzuli yazarlar bunlar. Mustafa Mutlu, Can Ataklı ve Asaf Savaş Akat akla ilk gelen fuzuli isimler.

Selo'nun ayrılmasıyla Vatan'ın tirajı düşer mi? Belli olmaz. 2002'de Sabah iki dev yazarını, Çetin Altan ve Selahattin Duman'ı kaybetmiş ama pek tiraj kaybetmemişti.

Ben Vatan gazetesini sadece Selahattin Duman için alıyordum. Selo'nun yazmadığı günler ve Selo izne çıktığı zamanlar almıyordum. Geçen hafta veda ettiği günden beri de almıyorum. Yeniden yazmaya başlamasını sabırsızlıkla beklerken yeni gazetesinin hangisi olacağını da merak ediyorum.

Selahattin Duman'ı transfer edecek gazete yöneticisine not: Vatan'ı sadece Selo için alıyorum dediğim zaman bazı çok bilmişler bana "Onu da internetten okuyuver canım!" diyorlar. Bu şahıslar gazete keyfi nedir bilmeyen insanlar. Nitekim Vatan almayıp Selo'yu internetten okuyan pek çok uyanık var. Ben gazete yönetsem ve Selahattin Duman benim yazarım olsa Selo'nun yazılarını paralı yaparım. Diğer ıvır zıvır yazarların yazıları elbette beleş olur ama bir assolisti ayağa düşürmem.

Selahattin Duman'ın kanını yerde bırakmayız. Selo nereye biz oraya!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Vatan büyük gazetelerden biri sayılıyorsa, bence tek sebebi Selahattin Duman gibi bir yazarı olmasıydı... Aynı fiyata şu anki Vatan'la sadece Selahattin Duman'ın yazısı olan A4 boyutunda tek sayfa çıksa o tek sayfayı tercih ederim...

HD SOY 
 08.03.2013 9:19
 

:) Selahattin Duman... idolüm benim...

Esma KAHRAMAN 
 07.03.2013 20:19
 

Selahattin Dumanı okumak keyiftir, Aziz nesin okur gibi tatlı niyetine yemektir..Vatan gazetesinin ne düşündüğünü bilemeyiz ama S.Duman benim nerede olursa olsun okunacak bir yazardır. hatta yerde bulduğum çamurlu gazetenin köşesi eğer Selahattin Duman ise elim çamurlansa da keyif ile okurum..Yazara Not: Teşekkürler düşünceniz için..

muzaffer türkekul 
 05.03.2013 17:51
Cevap :
Ben teşekkür ederim okuduğunuz ve yorumladığınız için.  05.03.2013 22:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 68
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 8952
Kayıt tarihi
: 05.03.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü mezunuyum. Bodrum'da yaşıyorum. Düşüncede ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster