Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Temmuz '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
2723
 

Selam verme adabı

Selam verme adabı
 

Selam vermek insani ilişkileri güçlendirir, toplumdaki kaynaşma ve dayanışmayı artırır. İnsanlar arasındaki muhabbeti sağlamlaştırır. Bu hususta Hz.Muhammed "Size, aranızda sevgiyi artıracak bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selamı yayınız ve verilen selamı alınız! Ey insanlar, selamı yaygınlaştırınız..."demiştir.

Kültürümüzde mevcut olan iyi günler, merhaba, günaydın gibi cümlelerle insanlar birbirleriyle iletişim kurmaktadırlar. Selam, insanların birbirlerini tanıyıp, kaynaşmasına öncülük eder. Çünkü selam sosyal barışın, insanlar arasında sevgi ve muhabbetin gelişmesini sağlayan önemli bir sebeptir.

Nedense gittikçe kaybediyoruz bu güzel eylemi. Artık kendi kendimize yeter olduğumuzdan mı? Yoksa insanlara olan samimiyet ve güvenimizin azalmasından mı? "Biz Türkler çok sıcakkanlıyız, avrupalı insanlar soğuk diyoruz ama göz aşinalığı olduğumuz insanlarla dahi, alışverişte ya da sokakta göz göze gelsek, bakışlarımızı kaçırmayı tercih ediyoruz. Herhangi bir dükkana giriyorsunuz siz iyi gunler dediğinizde dahi cevap alamadığınız oluyor. Otobuse biniyorsunuz Şöför keza öyle. Markete giriyorsunuz kasiyer donuk donuk paketleri barkoddan geçirmekle yetiniyor. Sanki biz oradan alış veriş yapmak mecburiyetindeymişiz gibi, aynı şekilde bir teşekkür veya iyi günler dahi yok. Galiba artık birbirimizi pek sevmiyoruz, herkes birbirini menfaat aracı olarak görmeye başladı sanki. Belki hayat şartları, geçim sıkıntıları insanları bu hale getiriyor. Şu da bir gerçek ki günlük stres, koşuşturma içinde küçücük gülümsemeler bile insanı rahatlatırken, yaşama isteği verirken neden bu esirgeme?İstesek de istemesek de beraber yasıyoruz. Yapacak bir sey yoksa, yaşanacak yer yapsak ya dünyayı.

Benim yaşadığım semtin yaşanacak bir semt olduğuna bir kez daha tanık olduğum için yazıyorum bu yazıyı. Geçen akşam vapurdan indim ve eve doğru yürüyordum. Bir kaç adım önümde bir bey yürümekteydi. Caddenin sol tarafında bir bankta bir kadın, iki erkek üç yaşlı insan oturuyordu. İhtiyar erkeklerden bir tanesi bacak, bacak üstüne atmıştı ve tesbih çekiyordu. Önümde yürüyen Bey'i görünce bacağını indirdi, elini göğsüne vurarak başı ile gülümseyerek selam verdi O'nun o hareketini gren diğer iki yaşlı da gülümseyerek ve başlarını sallayarak selam verdiler, önümdeki bey de selamları elini sallayarak aldı.

Dikkatimi çeken üç unsur var burada. Birincisi yaşlı olan genç olana selam verdi, çünkü ilk gören o oldu genç olan selam vermelidir diye beklemedi. İkincisi yaşlı adam selam verirken, bacak, bacak üstüne attığı ayağını saygısından yere indirdi, selamlaşmadan sonra tekrar bacak bacak üstüne attı, üçüncüsü genç adamı görmeden önce yüzünde ciddi, hatta sıkıntılı bir ifade varken , genç adamı gördüğünde gülümsemeyi ihmal etmedi ve gülümsemesi suratına yapışmıyordu gayet içten ve samimi idi.

Ve en önemlisi benim o insanların selamlaşmasını izlediğimi fark edip aynı seremoni ile bana da selam vermeleri oldu. Bacak aşağı indi, el göğse götürüldü ve içten bir gülümseme yayıldı yüzlerde. Bu olay benim o kadar hoşuma gitti ki herhalde gülümseyişimin içtenliğinden mutluluğum belli olmuştu.

Geçen gün yine gördüm aynı insanları, yine aynı bankta oturuyorlardı ve yine selamaştık. Hiç tanımıyorum, isimlerini yaşlarını ve hatta oturdukları evi bile bilmiyorum. Üstelik çocukları yaşındayım. Fakat bir selam bir gülümseyiş değer gördüğümün ve insan yerine konulduğumun en büyük ifadesi değil mi? Deneyin mutlu olacaksınız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili caca; Üsküdar güzel bir semt, fazlaca erozyona uğramadı. Oturduğunuz semti sevmeniz ne güzel!.. Benim de teyzem Selimiye'de oturuyor. Selimiye'yi ben de çok beğeniyorum, Üsküdar da öyle, sevdiğim bir semt. Ancak insan yaşamında dert olunca ve uzun sürünce insan kendini evine hapsediyor. İnsanlara selam vermek çok asil bir davranış, Türk milletinin geleneğinde ve inancında da var bu; zaten siz de yazınızın başına yazmışsınız. Yaşlı insanın genç insana selam vermesi, selamlaşılırken uygun bir duruşa geçilmesi de bizim insanımızın bir başka yüceliği. Siz de bu selam durumunu gayet güzel yazmışsınız; her yazınız da böyle güzel... Doğru bir insanın hayattaki duruşu yansıyor bu yazılarda. Benim de selam vermediğim insan yok gibidir. Ben de semtimi ve bir dairesinde kirada oturduğum apartmanın sakinlerini çok seviyorum. Herkes birbirine akraba gibi. Türk milleti hep böyleydi, dilerim gene böyle olsun. Çok iyi olmanızı diliyorum... Selam ve sevgilerimle... Esen kalınız...

Cemal Hüseyin Çağlar 
 02.07.2007 18:48
Cevap :
Sevgili Cemal Hüseyin Çağlar oturduğum yer Kuzguncuğa daha yakn aslında ve anlattığım insanlar da Kuzguncuk sakinleri.İstanbul'un her semti güzel bakmasını,görmesini ve yaşamasını bilene.Sağlıcakla kalın.  03.07.2007 0:36
 

nasıl keyif alıyorum bir bilsen.El öpmeler ayrı tabii...Her büyük saygı görmek ister.Yaşına başına iltizam gösterilsin ister.Haliyle,"Hey corc" denilsin istemez.Ama ne yazıkki PEygamber Efendimizin emrini geç,en yaşadığımız değerleri kaybediyoruzki.Kaldıki sizin bu rastlantınız sanki,çölde bir damla su gibiydi..sevgiyle kal

yekruseha 
 02.07.2007 12:02
Cevap :
teşekkür ederim  02.07.2007 12:54
 

"Bir selamin kirk yil hatir vardir" diye anlamli bir söz vardir, bizde. Selam dostluk ve barisin simgesidir. Karsilastiginiz nezih, dostluk ve baris simgesinin artmasi dileklerimle. Avrupali insani soguk olmakla beraber saygilidir. Bilir ki müsteri velinimettir. Müsteri olmazsa, o orada o meslegi icra edemeyecegini bilir. Güleryüzlü ve saygili, nazik olmak alinan nesnel meslek bilgileriyle beraber ögretiliyor. Marketlerde, müsteri nekadar asik suratli ve ters de olsa, kasiyer gelen her müsterinin yüzüne tebessümle bakarak selamlar.Bazilari da robot gibi sadece selam verir. Ama verir. Cok yorgun dalgin oldugunuz halde bile, o kücük tebessümle birlikte merhaba sözcügü, o magazaya tekrar gitmek isteyeceginiz kod u icinize yerlestirir. Rekabet piyasasi, güleryüzlü ve saygili hizmet verene kazandiriyor. Sevgiler-saygilar

mine objektif 
 01.07.2007 22:58
Cevap :
Bizleri avrupalı insanlar konusunda da aydınlattığınız için teşekkür ediyorum sevgiyle kalın  02.07.2007 12:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 167
Toplam yorum
: 320
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 1853
Kayıt tarihi
: 20.04.07
 
 

01/06/1967 Rize/fındıklı doğumlu olmama rağmen doğum yerimi hiç görmedim. Türkiye'nin hemen her ilin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster