Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ağustos '20

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
36
 

Selam Vermek

Bu selam konusunda epey başım ağrıdı. Tam bir yol tutturamadım bu konuda. Önce devlet görevi yaparken sıkıntılarımı anlatayım.Vatandaş bir işi için odama selam vererek giriyor, selamını alıyorum. İşi olmayınca hakaretler ederek dışarı çıkıyor. Bu nasıl selam verme diye düşünürdüm.

Emekli olduktan sonra memleketimde adliyeye işim düştü. Annemin daha önce çıkartılmış olan veraset ilamından bir suret isteyecektim. Yazı işleri müdürünün odasına girdim, hiç selam vermeden direkt talebimi söyledim. İşim de yapıldı.

Yine emekli olduktan sonra beldemizin kahvesi önünde bir masada oturuyorum. Karşı masada da iki tanıdık isim oturuyor. Benim masamda bir tanıdık sohbet ediyorum. Sonra en yakın arkadaşıma beni şikayet etmişler. İsmail bize selam vermedi diye.İnsanlarımız selamı nekadar önemsiyor hayret ettim. Bir sıkıntımız yok, her zaman görüştüğüm isimler. Onlar bana selam verseymiş, niye illa benden selam bekliyorlar, ben dışarda oturuyorum izine tatile memleketime gelmişim.

Köyümüze yakın bir köyde bir ahbabımın kızının düğünü vardı. Arabamla köye girdim, bir kahvenin yakınına park ettim. Kıyafetim iyiydi. Köy adamları kahvenin önüne dizilmişler oturuyorlar. Uzaktan baktım içlerinde hiç tanıdığım yok. Onlar da beni tanımıyorlar haliyle. Kahveye yaklaştım,kimsenin umurunda değil, hoş geldin deme teşebbüsü yok. Selam vermeden gittim boş bir sandalyeye oturdum. Bir yabancı gibi.Belki ben de hatalıyım. Yüksek sesle selamün aleyküm diyebilirdim. Demedim.

Bu selam verme konusunda bilgilendirici bir makale,kitap elime geçmedi. Kültür de çok önemli bu konuda. Daha hayat devam ediyor, belki işin doğrusunun bir gün öğreniriz.

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 452
Toplam yorum
: 336
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 221
Kayıt tarihi
: 15.03.11
 
 

A.İ.T.İ.A Yönetim Bilimleri Fakültesini bitirdim. Kütüphaneci ve Maliyeciyim. Emekli oldum. İlgi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster