Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Eylül '10

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
394
 

Selamün aleyküm

Arapça bilmeyiz ama dinimiz gereği arapça kelimeleri çok sık kullanırız. Dualarımızı arapça okumalıyız nedense, yoksa kabul olmayacağı şeklinde bir inancımız vardır. Selam verirken "Selamün aleyküm" mutlaka kullanılır. Kalabalığın içerisine girdiğinizde yüksek sesle Selamün aleyküm dersiniz, hep birden Aleyküm selam cevabı verirler. Bazı durumlarda ne kadar bağırırsanız bağırın kimse umursamaz. Yıllardır aynı binada oturduğunuz komşunuz, bina içerisinde karşılaştığınızda zoraki bir selam verir. Yada görmezlikten gelir fakat siz selam verince ya duymazlıktan gelecek yada ha gayret o da size selam verecektir. Veyahut iş yerinde telefonunuz çalar. Açarsınız "Alo, buyrun" dersiniz. Karşıdaki size "Selamün aleyküm" der. Siz ısrarla "Efendim, buyrun" dediğinizde karşıdaki sinirlenir ve "Selamün aleyküm" diye bağırır. Selamına karşılık ister. Siz de bu durumda yüzüne kapatırsınız yada daha farklı iletişim yollarını denersiniz.

Çocukken Babamın bürosuna misafirleri gelirdi. Büyük amcalardı, ben de yanlarına gittiğimde alışkanlıktan ve çevremde öyle gördüğüm için sessizce "Selamün aleyküm" derdim. İçten ve sıcak bir şekilde amcalar "Ve aleyküm selaaam" uzatarak selamımı alırlardı ve dostça karşılarlardı.

Selam verme zaman zaman istenmeyerek, zaman zaman da mecburiyetten uygulanıyor ama iletişimin başlangıcı ve geleceği için bir saygı belirtisi. Günümüzde kimse kimseye saygı duymasa da.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 175
Toplam yorum
: 75
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 1564
Kayıt tarihi
: 02.11.07
 
 

İlk,Orta ve Lise öğrenimi TED Kolejinde yaptı. Bilgisayar Mühendisliği lisans eğitiminden sonra E..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster