Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Aralık '06

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
1617
 

Sempatik Kanallar

Sempatik Kanallar
 

Diyelimki içine kapanık birisiniz ama utangaç değilsiniz. Topluluk içinde bulunmaktan korkmuyorsunuz ama laklak ve dedikodu yapmaya gelince iyi değilsiniz. Eğer tanımadığınız yada sevmediğiniz insanlarla bir akşam yemeği geçirmişseniz eve döndüğünüzde sanki tüm günü denizde geçirmiş gibi hissediyorsunuz. Bütün gün dalgalarla boğuşmuş, kızgın güneşin altında bitap düşmüş gibi. Ve sırtüstü yatağınıza uzanıp huzur dolu olduğunuzu hissedip saatlerce öyle kalabiliyosunuz.

Şimdi geçmişinize bir dönelim. Mesela üniversiteye, liseye, ailenize. Sadece gerektiğinde konuşulan sakin ortamlardan mı geliyorsunuz yoksa interaktif ilişkilerin yüksek olduğu(komşuların eve girip çıktığı, okulda büyük bir arkadaş grubu vb.) bir geçmişiniz mi var? Geçmişinizde sosyal faaliyetlere katılımınız nasıldı?(okul gezisi, arkadaş toplantıları vb.) Her ne kadar bunlar tam bir gösterge olmasada oldukça önemli ipuçları. Çünkü insan hayatının hangi noktasında sosyal olur, çevresince tanınır ve sevilirse(ki bu sempatik kanalları oluşturduğu anlamına gelir) ileride hatırlanması o kadar kolay olur.

Bu yüzden dünyayı döndürenin insanlararası etkileşim ve iletişim(ve tabiki sempatik kanallar) olacağını iddia edebilirim. Çünkü kendi iş hayatım boyunca “sempati kanalların” ne kadar önemli olduğunu bizzat yaşadım. Eğer ilişkileriniz iyi ve seviliyor iseniz ki bu çoğunlukla sizin içtenliğinize ve samimiyetinize, güleryüzlülüğünüze bağlı olarak gelişir, işte o zaman açamayacağınız kapı kalmıyor.

Birçok kişiyi tanıyor olmak ve bu kişilerle işlerinizi halledebilmek “başa ağrılarınızı” ciddi anlamda azaltır. Çünkü hiç kimse size, bir arkadaştan daha hızlı yanıt vermez. Eğer bir sempatik kanal kuramamışsanız işiniz zor demektir. Çünkü öyle bir durumda gerçekten bir şeye ihtiyacınız olduğunda nereden başlayacağınızı bilemeyebilirsiniz.

Bu yüzden sempatik kanallar oluşturma konusunda birkaç önerim olacak;

Sempatik kanallar bir yatırımdır.

Düşünün bir şeye ihtiyacınız var ve 1-2 telefonla ulaşabiliyorsunuz. Eğer sempatik kanallarınız güçlüyse bu mümkündür. Ama sempatik kanaları oluşturmak zaman ve emek ister.

Başlangıçta bir sürü kurbağa öpmeniz gerekebilir.

Her türlü grup etkinliğine sabırla katılmalı, değişik kişilerle tanışmalı, onları tanımaya çalışmalısınız. Bir süre sonra gerçekten aynı frekansta olduğunuz yada sempatik kanalınız için gerekli olan insanlarla tanışacaksınız. Sizin sempatik kanalınıza giren insanların sempatik kanalındada siz yer alacaksınız unutmayın.

Çok zaman harcamayın

Aktivitelere katılmayı abartmayın. Sadece işyeri toplantıları yada müşteti ziyaretleri bile iyi değerlendirdiğiniz takdirde yeterli olacakır. Kendi limitlerinizi bilin ve asla sahtekar olmayın. Sadece kendiniz olun, oyun oynamayın.

Hoş şeyler yapın

İçe kapanık insanlar kendileri hakkında konuşmayı sevmezler, bir konuyu tartışmayı yeğlerler. Kendinizle ilgili şeyleri tartışabilmeye çalışın. Övünmeyin ama yerinmeyinde. Eğer sizinle ilgili konularda başkalarının düşüncelerini öğrenebilirseniz bu size dünyanın kişileri nasıl değerlendirdiği ve dış dünyanın başarı ölçütleri hakkında bir fikir verecektir.

İnsanları öğle yemeğine davet edin.

Yada kahve yada iş sonrası iki tek atmak olabilir.

Sevdiğiniz şeyleri yapın.

Spor, tiyatro vb. aktiviteleri yapmaya devam edin, yapmıyorsanız yapın, başkalarını da davet edin. Trekking vb. aktiviteler tüm gün bir grubu bir arada tutması açısından oldukça etkilidir.

Sonuçları analiz edin.

Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını analiz edin.

Kilit insanlara ulaşmak

Amaç sempatik kanal oluşturmak ise bir pazarlamacı ile yemek yemektense pazarlamayı iyi bilen biri ile yemeğe çıkmak daha akıllıcadır. Konusunda uzman 10 kişi herhangi 50 kişiden daha güçlü bir sempatik kanaldır. Ama bu bu kişileri bulmak zaman ve efor isteyen bir iştir.

Sırf olsun diye yapmayın.

“Asla yalnız yemek yemeyin” diye iş dünyasında bir jargon vardır. Yemek yeme zamanını sempatik kanalı güçlendirmek adına kullanmayı kasteder. Zamanınız çok kıymetli unutmayın.

Bu yazım bazılarını rahatsız edebilir, farkındayım. Ama maalesef gerek Türkiye’de gerekse dünyada işlerin büyük bir kısmı “sempatik kanallarla” yapılıyor ve bu konu artık bilinçli olarak “başarılı olmak isteyen” kişilerce ele alınmak zorunda. Benimkisi amatörce bir yorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Savaş Bey, Ellerinize sağlık, her zamanki gibi faydalı ve ilginç bir yazı olmuş. "Sempatik kanallar" zannediyorum insanlar arası ilişkileri geliştirmede kullanılan duygusal zekayı, araçları, samimiyet girişimlerini, iyi niyeti, güveni, güleryüzü, sempatik tavırları, iletişim kalitesi gibi boyutları kapsıyor. Güzel bir tanımlama olmuş. İş dünyasında önemi yadsınamaz tabii ki.

FAHRİ KARAKAŞ 
 23.12.2006 19:58
Cevap :
Teşekkürler  23.12.2006 20:50
 

kendi hayatımda da örneklerini gördüm. dostane ve içten davranışlar, bir hal hatır sormak bile bazen insanların size karşı davranışlarını tamamen değiştirebiliyor. ya da tam tersi eğer insan birgün kendini neşesiz hissediyorsa ve bu yüzden de iş yaptığı insanlara bunu yansıtıyorsa birden "yabancı" konumuna itililebiliyor. elinize sağlık hatırlattığınız için. selam ve sevgiler.

Başak ALTIN 
 23.12.2006 12:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5304
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster