Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Nisan '12

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
127
 

Sen bir “özürlü" sün!

Sen bir “özürlü" sün!
 

Engelli bireylerin yaşadığı sıkıntılara çözüm ararken aslında hepimizin gözardı ettiği, küçük bir konu gibi görünsede aslında tüm sorunların kaynağı olan ifade sorunu.

Bana kalırsa herşeyden önce toplum olarak bilinçlenmemiz gereken konu engelli dostlarımıza “özürlü” diye hitap edilmesi. Burada biraz empati yeteneği gerekiyor. Empati konusunda çok detaylı bir bilgiye gerek yok kısa bir uygulama ile böyle bir ifadenin kullanılmasının yaratttığı motivasyon düşüklüğü ve bunun peşini izleyen özgüven eksikliği...

Şimdi rolleri çok değil yalnızca iki dakikalığına değiştirelim. Siz bir engelli olarak hayal edin kendinizi ve size iki dakika boyunca “özürlü” diye hitap edilsin. Şu an yüzlerinizi göremiyor olsam bile nasıl bir ifade şeklini aldığını tahmin etmekte zorlanmıyorum.

“Özürlü, sakat” “Özürlü, sakat” “Özürlü, sakat” “Özürlü, sakat” “Özürlü, sakat” “Özürlü, sakat”

Düşünelim;

Gündelik hayatlarında sürekli bu kelimelerle anlamlandırılan bir engellinin – ki şahsen ben engelli kelimesini dahi doğru bulmuyorum, ruhsal durumu ve motivasyon seviyesi sizce ne olur? Sizce bu dostlarımız dışarıdan gelen bu tür ifadelerle sıfatlandırılıp sınıflandırılırken değil iş hayatında yer bulmak, sokakta aktif bir şekilde yer alabilir mi daha doğrusu almayı isterler mi?

Çözüm aslında basit fakat uygulamada eksiğiz. Bu dostlarımızın sadece yüreklendirilmeye ve özgüven kazanmaya ihtiyaçları var ve biz malesef ki  toplum olarak daha baştan “özürlü, sakat vb” sıfatlarla yüreklerini zincirliyor, tam oluşturamadıkları özgüvenlerini ise inşa etmelerine izin dahi vermeden yerle bir ediyoruz.

Biraz daha kelimelerimizi doğru seçmenin ve de en önemlisi empati yapmanın zamanı gelmedi mi sizce?

Engelli dostlarımızın ne bu sıfatlara ne de acınası gözlerle bakılmaya ihtiyaçları var. Onların sadece yüreklendirilmeye ihtiyacı var!

Sevgilerimle...
Ayça AKIN
http://www.aycaakin.com
https://twitter.com//aycakn

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öncelikle bloğa hoş geldiniz Ayça Hanım :) Facebook'tan birbirimizi tanıyorduk, burda olmanıza da ayrıca sevindim. Takipçiniz olacağım. Yazınıza dönersek, çok önemli bir konuya değinmişsiniz, empati yeteneği gelişmemiş toplumlar ne yazık ki engelli vatandaşları anlamakta zorlanırlar, tıpkı bizim ülkemizde olduğu gibi. Umarım empati yeteneğimiz ve bakış açımız bir an öce gelişir/değişir de engelli vatandaşlarımıza toplum içinde hak ettikleri davranışı sergileyebiliriz. Sevgiler, selamlar.

A.Nilgün Aktaş 
 19.04.2012 13:59
Cevap :
Nilgün hanım merhaba :) sizi gördüğüme gerçekten çok sevindim.Düşüncelerinizin herbirine yürekten katılıyorum.Biraz olsun ışık yaktırabiliyorsak ve yakabilirsek ne mutlu bize.Küçük gibi görünene detayla aslında oldukça önemli detaylar ve yapıtaşları.Sevgilerimle...  19.04.2012 14:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 43
Toplam yorum
: 40
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5536
Kayıt tarihi
: 08.04.12
 
 

"HADİ CESARET" ve "YAŞAMAK ŞART" adlı kitapların yazarı olan Ayça Akın,16 Mayıs 1981 İstanbul doğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster