Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Haziran '08

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
2595
 

Sen de mi öğretmene uydun?

Sen de mi öğretmene uydun?
 

Sincanlı’ya bağlı Çobanözü adında şirin bir orman köyümüz var. Ben de Ataköy (Yörükmezarı) Köyü öğretmeniyim. Yaklaşık olarak yirmi beş yıl önceydi.

Çobanözü’nde bir Ayşe Hoca türedi. Her derde deva oluyormuş. Her şeyi biliyormuş. Diyelim ki bir eşyanız kayboldu. Gidin Ayşe Hoca’ya hemencecik buluversin. Eşinizle aranız mı bozuldu? Evlenmek için bir kıza talip oldunuz da kızın gönlü mü yok, ya da anne babası kızı vermiyorlar mı? Bir rahatsızlığınız, bir hastalığınız mı var? Hele hele kızınızın , gelininizin, eşinizin çocuğu mu olmuyor? Gidin Ayşe’ye , bir muskayla, bir üfürükle , okunmuş suya bakmakla işinizi halletsin.

Kadıncağız okunmuş suya bakarak şu anda İstanbul’da olan bir banka soygununu bile görüyormuş. Sizden azıcık para dışında bir şey istemez. Ha çocuğunuz olmadığı içinse bir de kara tavuk ister. Çocuğu olmayan kadının karnına, sarmak içinmiş o da.

Bir gün köy odasında konu oldu. Adı (Madırga Osman derlerdi ona) Osman olan bir köylümüz de sık sık gider gelir diye işitirdik. Gelininin çocuğu olmuyormuş.Ben “Arkadaşlar bunlar doğru şeyler değil. Bunlara itibar etmeyin. Ülkemizde (şimdi olduğu gibi o yıllarda da) gelişmiş ülkeler gibi yeterli sağlık hizmeti verilmiyor biliyorum ama siz yine de doktora gidin” vb. sözlerle onları uyarmaya çalışıyorum. Ayşe hocaya beni şikayet etmelerini , bana ne kötülük yapabilecekse yapsın da görelim demeye gelen sözler söylüyorum.

Madırga Osman bana döndü ve suçlar bir tavırla;

- Öğretmen bey Müslümanlık inanmaktır. Dedi.

- Bak Osman ağa , Müslümanlık elbette inanmak ama Allaha inanmak, kitaplara inanmak, meleklere inanmak… (diye imanın koşullarını saydım ve) Ayşe’nin yalanına, sahtekarlığına, safsatalarına inanmak değil, dedim.

Çok iyi anlaştığımız Kastamonu’lu Hasan adında bir imamımız var köyde. O da benim söylediklerimi onaylayan bir şeyler söyledi.

Madırga Osman, imam arkadaşıma dönerek;

- Hadi hoca hadi sen de öğretmene uydun , diyerek odayı terk etti.

Yedi düvele karşı zaferle sonuçlandırdığımız Kurtuluş Savaşımızdan sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün “Asıl savaşımız şimdi başlıyor. Cehaletle savaş.” dediği bunun için değil miydi?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 190
Toplam yorum
: 105
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 3125
Kayıt tarihi
: 28.09.07
 
 

Emekli öğretmenim. Yurdunu, ulusunu seven, her konuda sorumluluk sahibi gençler yetişsin istiyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster