Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ocak '15

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1018
 

Sen hiç kendi kendini yargıladın mı ?

Sen hiç kendi kendini yargıladın mı ?
 

Önce insan kendini sorgulamalı !


Sen hiç kendi kendine ceza verdin mi ?
Sen hiç kendi kendine kızdın mı ?
Sen hiç kendi kendine tokat attın mı ?
Sen hiç kendi kendine salaksın dedin mi ?
Ve en kötüsü, en yakıcı zor olanıysa : Sen hiç kendi kendini yargıladın  mı ?
 
- Çok zor ve çok da acı !
İnsanın kendi kendine böyle cezalar vermesi vede kendi üzerinde uygulaması.
 
Ama neden ?
 
Acaba nedir ki,
insanın kendi kendini böyle cezalarla terbiye etmesi ?
Bu hayattan hep vurgun, darbeler yediğinden midir yoksa aşk mı ?
Buna her ikisi de denilebilir aslında. Dünya hayatında herşeyin hep rayında dört dörtlük gidecek diye bir mecburiyet yoktur. Türlü türlü örneklerle tanımlanabilinir... Bakıyorsun; adamın para pulu ve mal mülkü var, ama dertlerle başı zordadır !
Yani adam zengin diye, onun da derdi tasası olmaz diye bir kaide yoktur tabiki...
Demek ki zengini de yeri geldimi dert tasayı yaşıyor. Ve fakir gariban olan insanda dünyada yaşam savaşı veriyor.
 
Eğer geçmişinde çok büyük hatalar etmişsen, ve o yapmış olduğun yanlış hataların yüzünden, hala rahat bir yaşam sürdüremiyorsan, ve yanlış hareket hatalarınla başkalarının da canını yakmışsan, işte o zaman kendi kendine önce kendin ceza ver. Ve tokatı çak vur kendini, kendi kendine soru sor ve kendinde sorularına cevabını ver. Açıkcası kendi kendini yargıla yargıla !!
Belki bu geçmişinde yapmış olduğun yanlış hatalar, başka insanlarında hayatını yaralamıştır !
 
İnsanoğlunun hepsi hatalar yanlışlar eder, ama kendi kendilerini temiz tertemiz biri olarak sanırlar. Ve suçu kendilerinde aramazlar, suçu giderler başkasında arar bulurlar. İşte bu çok yanlış bir tavır,  davranış, harekettir vede çok çirkindir !
Ve yine diyorum ki, o gibi insanlar akıllı olsalar, önce kendi kendilerini sorguya çeksinler. Ve desin ki, ayy vayy ben ne ediyorum yaa...aslında burada hatayı yapan ben idim dese, ve ben en iyisi kendimi cezalandırmalıyım demeli ! Kendi kendini dövmeli, yargılamalı !
Bu tür davranışlar maalesef dünyada günlük herkesin başından geçiyor ve de geçiyordur.. .Acaba kaç kişi kendini kendini sorguya çekip, ve evet ben hatalıydım, hatam için önce cezayı ben hakediyorum diyordur veya demiştir ! Kendi hatasını kabullenmek ayıp değildir, tam tersine hatasını kabullenmek yiğitliktir... Ve git yalnız bi güzel düşün iyice, sor sorgula kendi kendini. Ne yaparsan yap, ister döv vur dizini başını, ve adam gibi mahkemeni kendin et. Yargıla kendini... Ondan sonra çık meydana !
 
Bu aynen aşk'ta da öyledir. Kız ve oğlan bakarsın birbirlerini çok severler. Bir uzun flörtleşme ve aşk dönemi yaşanır, sonra bir bakmışsın ufacık bir yanlış tartışma nedeniyle ayrılmışlar ! Acaba suç kızda mı yoksa oğlanda mı ? Burada işte aynen suç kimdeyse, o önce bir güzel yine düşünmeli, lafını tartmalı ve soruyu kendi kendine sormalı.. Hatanın kendisinde olduğunu fark ettikten sonra, muhakkak gerçekten kendi kendine bi tokat atmalı, açıkçası off ben ne de çok yanlış etmişim deyip, sormalı kendine ve yargılamalı kendi dünyasında ! İster kız olsun, ister erkek olsun...  Bu gibi yalan yanlış ve anlaşmamazlıklar aynen yıllarca evli ve çocuklu ailelerde de ne yazık ki çok oluyor ! 
Halbuki bu meseleyi kızgınlık anında eşler biri birini suçlasa da, sonra da bi güzel onlarda düşünmeli kendilerince..Eğer aptal-salak değillerse, sözde yaşı yada başı almış anne ve baba olmuş kocaman insanlardır onlar ! Yani bir köşede yada yalnız bir yerde iyi düşünseler kötü olmaz tabi..
- O yüzden önce iyi bir düşün, birşeyi yaparken veya yapmadan önce. Şayet hatalıysan amaan ben niye bu hatayı işledim diye kendine soru sor. Ve gerekirse kendi kendini hiç çekinmeden cezalandır, döv, söv, salağın biriyim deyiver vs..yargıla gibi...
İnan ne yaptığının bilincinde olursan ya da olan insan, kolay kolay hata etmez ve suç işlemez. Ve her işinde başarılı olmak için hep kazanır veya kazançlı çıkar.
Tekrar yani diyerek, diyeceğim şudur : Sen ta baştan herşeyi düşünerek yapsan, yapacağın birşey için ta baştan kendi kendine soruyu sorupda ve cevabını da kendine versen, hem yanlış hata yapmaktan kendi kendini korumuş olursun ve hatan yüzünden de, kendi kendine ceza da vermezsin ve kendi kendini yargılamaya da mecburiyetin veya ihtiyacın olmaz.
 
- Yapmış olduğun bir yanlış hatanın farkında olamıyorsan, vay sana ah sana !
İnsanın kendi kendine ceza vermesi ve kendi kendini yargılaması elbet ki zor ve acıdır tabiki. Demek ki herşey insanın kendi elindedir. Kontrol hep senin kendi elinde ve bilincin altında olduğunda, o zaman hiç korkma.
 
Ne yaparsan yap, hep önce çok iyi düşün. Düşünmeden yaptığın herbir işte, kendi kendine kuyu kazmış olursun. Ve en sonunda saçını da yolarsın, başını da duvarlara vurur vurur kanatır dağıtırsın. Yine yine açıkçası kendi kendine hem hakim olursun, hem suçlu da sen olursun ve yargılarsın yani kendini ne yazık ki !!!
 
İşte o zaman akıllı ol. Kontrol sende olsun.
 
----------  -----------  ------------
 
Deneme / Konu ve her söz-kelimesiyle : " TACETTİN SARAÇ NACO ' kendi yazar'lık, şair'lik felsefi kaleminden. Vitamin gibi, zamanın vitamini, şifa veren, şifalı " TACETTİN SARAÇ NACO ' şiir, şarkı sözleri, beste, makale-deneme-yazı, eserleri. Tüm telif hakları " TACETTİN SARAÇ NACO ' ya aittir.
( Almanya / Hamburg )
 
-----------   -----------   ----------
 
twitter.com/tacettinsarac      ( Resmi sayfa )...
 
instagram.com/tacettinsarac    ( Resmi Sayfa )...
 
www.nacomusic.com
 
www.facebook.com/nacomuzik.ts   ( Resmi Yapımcı Prodüktör Tacettin Saraç " Facebook Chronic Sayfası )..
 
www.facebook.com/tacettinsaracnaco     ( Resmi Fan Page - like me / beğen ' paylaşım platformu sitesi )...
 
tacettinsaracnaco.blogspot.com
 
blog.milliyet.com.tr/tacettinsarac
 
" NACO MUSIC TACETTİN SARAÇ PRODUCTION ' PLAK ŞİRKETİMİZ ve Müzik ekibimiz " ...
 
-----------   ----------  ----------
..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 64
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 721
Kayıt tarihi
: 27.01.13
 
 

Ben kimim ? Müzik Yapımcısı-Prodüktör. İstanbul Unkapanı Plakçılar Çarşısında-Müzik camiasında ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster