Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Kasım '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
614
 

Seni anıyoruz

Seni anıyoruz
 

81. ölüm yıldönümünde saygıyla anıyoruz


Genel klasik cümleler kurmayacağım. Sabah yaşadıklarımı anlatacağım sadece. Günlerdir Türkiye'nin gündemini oluşturan GDO'lu besinler, domuz gribi vakalarından bambaşka benim söyleyeceğim şeyler.

Sabah, herzaman olduğu gibi evden işe giderken Alem FM Nihat Sırdar dinliyorum. Konu Atatürk. Nihat'ı dinleyenler çizgisini bilirler. Bunca yıldır her sene 10 kasımda okullarda, iş yerlerinde anma törenlerine katılır saat 9:05 de saygı duruşuna geçer törenler düzenlenir ve Atamızı saygıyla anardık. Bugün yolda yakalandım. Nihat ısrarla saat 9:05 geçe arabaları durdurmamızı ve kornaya basarak saygı duruşunda bulunmamızı istedi. Düşünüyordum. Yolun ortasında tem oto yolunda hemde köprü yolunda durup saygı duruşunda bulunsam, bulunsak buna karşı tepki gösterecek insanlar neler yapabilirdi acaba. Yanından geçtiğim polisler saygı duruşunda bulunacaklar mı acaba? Saygı duruşunda bulunmak için yolun ortasında duranlara müdahale edecekler mi acaba? Güvensizliğe bakın.

Saat 09:05 olmak üzereyken tam 2. köprü girişinde sagda park edip flaşörlerini yakmış araçların arkasında park ettim. Sirenler çalmaya başladığında flaşörlerimi yakıp kornaya basarak saygı duruşuna geçtim. Köprü civarında gördüğüm tüm bayrakların çalan sirenler eşliğinde yarıya indirilişini izledim. Trafik tamamen durdu köprüde. Köprünün üstü bomboş. Araçlar durmuş her yöne giden araçlar durmuş ve saygı duruşunda. Ağlamaya başladım.

Bu 10 kasım Her zamankinden daha cok onun aramızda olmasını canı gönülden diliyorum. Olamayacağını bilsemde bana bıraktığı emaneti kendimden sonraki nesillere bırakmam gerektiği sorumluluğunu bira kez daha hissederek, tüylerim diken diken tekrar yola koyuluyorum.

Atam;

İlelebet kurduğun cumhuriyeti yaşatacağımıza söz veriyoruz. Ruhun şad olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Atatürk sevgisi bir başkadır. Kazınmıştır o en güzel dokumuza. Ve silinmeyecektir..

Uguristanbul 
 11.11.2009 9:26
Cevap :
İçinde o sevgiyi barındıramayanlar ne büyük eksiklik içindedir. Sağolun.  11.11.2009 14:54
 

çok duygulandım... ürperdim... daima onun izindeyiz.. Cumhuriyeti yaşatacagımıza hep birlikte SÖZ veriyoruz...

sema öztürk 
 11.11.2009 0:07
Cevap :
Desteğiniz ve katkınız için çok teşekkür ederim.  11.11.2009 14:53
 

mutlu Mustafa Kemal sevgi ve sevdasıyla yüreği yanıp tutuşanlara, ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere !

Yalnıztürk 
 10.11.2009 22:38
Cevap :
Desteğiniz ve katılımınız için teşekkür ederim.  11.11.2009 14:52
 

Bir ülke düşün şimdi... O ülkenin değerli bilim adamlarını, siyasetçilerini, gazetecilerini, önemli bürokratlarını, antiemperyalist kuvvet komutanlarını hiç bir delil olmadan bir yılı geçkin süredir hapise atmışlar. Aralarına da bir kaç gladyo kırığını karıştırmışlar... Sonra bu bedel ödenerek kurulmuş olan ülkeyi açık ve net bir şekilde yok etmeye yeminli eşkiyaları dağların eteklerinde karşılamışlar... Bunu devleti yönetme adına yapmışlar... Kabus bu değilse nedir? Şimdi de utanmadan telaş edecek bir şey yok, hiç bir şey olmayacak diyorlar değil mi? Damat Ferit gibi... Anlat Joe anlat... heyecanlı oluyor diyorum bunlara ben... Şimdi telaş etmeyeceğiz de ne zaman edeceğiz? Mersin Kerkük olunca mı? Adana, Musul olunca mı? Kıbrıs Girit olunca mı? Şimdi telaşlanma ve şapkamızı önümüze koyma zamanıdır... Onu anmak değil yaşatmaktır artık görevimiz... Sevgi ve saygımla...

yeşilsoğan 
 10.11.2009 22:14
Cevap :
Sevgili Levent, Dediklerine sonuna kadar katılıyorum ve beklediğim bir yorumu yaptığın için ayrıca teşekkür ediyorum.Bunu yazmamdaki amaç onu anmak için değil onu yaşatabilmek içindi bir nebze. Telaş etme zamanıdır. Onu yaşatma zamanıdır. Dün Taksim meydanında "Ne mutlu Türküm Diyene" diye bağırdığı 85 yaşındaki sanatçı İlham Gencer vali korumaları tarafından tartaklanıyor. Artık yaşatmak zamanı. Olabildiğince... Sesimizi çıkarmak tepki göstermek bunlar için bir başlangıç değil midir?  11.11.2009 14:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 91
Toplam yorum
: 400
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 990
Kayıt tarihi
: 24.02.09
 
 

Yazmak bir tutku benim için. Yıllardır yazmayı seven biri olarak, bilgisayarın icadı ve gelişen t..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster