Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Haziran '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
618
 

Seni seviyorum!

Seni seviyorum!
 

Çocuğum;

Eğer; benim sözümden çıkmazsan…
Eğer; yaramazlık yapmazsan…
Eğer; üzerini kirletmezsen…
Eğer; derslerine çalışırsan…
Eğer; yemek seçmezsen…
Eğer; evde bana yardım edersen…

SENİ SEVİYORUM...

Bu çocuğunu sevmek mi, kendini sevmek mi?


Çocuğum;

Beni sinirlendirip zıvanadan çıkarmana rağmen...
Benim çizdiğim sınırları zorlamana rağmen…
Zaman zaman ben bu yemeği yemeyeceğim tutturmalarına rağmen…
Çok yorgun bir anımda bile beni anlamayıp, top oynayalım ısrarlarına rağmen…
Ödev yapma sorumluluğunda nazlanmana rağmen…
Canın istemediği zamanda, banyo keyfinin işkenceye dönmesine rağmen…
İstemediğim davranışları yapmana rağmen…

SENİ SEVİYORUM...

Peki bu çocuğunu mu, yoksa kendini sevmek midir?

Karşımızdakinden önce kendimiz büyümeliyiz ve ne istediğimizi bilmeli, neyi nasıl hissettiğimizin ayrımına varmalıyız.

İnsanlar en büyük yalanları kendilerine söylerler ve başkaları hakkındaki hayal kırıklıkları, aslında kendi içlerindeki zayıflıklarıdır.

Sevmek gibi en saf duyguyu bile kendi içimizden geldiğince değil de, karşımızdakinin bizim isteklerimize göre davranıp davranmamasına bakarak yaşıyorsak, kendimizi sorgulamalıyız. Biz EĞER sevgileri mi, RAĞMEN sevgileri mi yaşayabiliyoruz, taşıyabiliyoruz?

Çocuğumuza, her şeye rağmen onu sevdiğimizi hissettirmeliyiz. Sevgimizin bir şarta bağlı olmadığını anlatabilmeliyiz ki, o da adam gibi sevmeyi bilsin. Hep alan değil, vererek de mutlu olunabileceğini öğrensin.

Ben merkezci olmadan (benim istediğim, benim hissettiklerim, benim doğrularım vb.) sevebilen yüreklere selam olsun. Bu sevgi karşıdakini sevmektir çünkü, diğeri kendini sevmektir.

Zor olandır ...RAĞMEN... sevgiler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Elinize sağlık güzel ve düşündürücü bir blog. Haklısınız "rağmen" sevgi zor bir sevgi türüdür. Ama en zor olan nedir biliyor musunuz? "hakkıyla" sevgidir. Çünkü hakkıyla sevgide hem çocuğunuzu hemde kendinizi ödüllendirirsiniz. Koşulsuz (her şeye rağmen) sevgilerin ne kadar kolay istismar edilip ne gibi sorunlara yol açabileceğini sanırım anlatmaya gerek yoktur. En azından çocuğu şımarık, tembel ve kötü kalpli de yapabiliriz. Konu bence dar alanda yorumlanamayacak kadar derin bir konudur ve çocuk sevgisi ile diğer sevgi türlerini de birbirine karıştırmamak gerekir. Çünkü annenin çocuk sevgisi dürtüsel bir sevgidir, diğer sevgi türleri ise değer yargılarına bağlı sevgi türüdür. Bence dilimiz sevgi konusunda biraz fakir. Oysa bu ayrımın muhakkak yapılması gerekir. Kaldı ki sevmek ve eğitmek birbirinden farklı şeylerdir bence asıl önemli olan çocuğun en akılcı ve yararlı bir şekilde eğitilebilmesidir. Sevgiler(koşulsuz) ve selamlar :)

Matilla 
 01.09.2008 13:27
Cevap :
Güzel katkınız için teşekkür ediyorum. Çok haklısınız, konu daha derin, ben ucundan kıyısından birazcık değindim. Ama çocukta sevgisiz bir eğitimin eksik olacağını düşünüyorum, tıpkı sırf sevgiyle büyütmenin eksikliğ gibi. Çocuklarımızın her koşulda ve her şartta sevildiği gerçeği yadsınamaz elbette ki...Ama gene de insanın kendi bildiği gibi sevebilmesinin tadı da, tartarak biçerek verilen sevgilerde olamaz diye düşünürüm:) O bana 2 dirhem güldü, ben ona 3 dirhem bakış atayım, gibi olmuyor bana göre yürekten coşan sevgi:) Bazen yüreğin sahibini bile tanımıyor galiba, alıp başını gidiyor:) Sevgiden zarar gelmez derim, asıl sevgisizlikten korkmalı... Sevgi ve selamlarımla, yürekten taştığı gibi...  01.09.2008 20:18
 

Tarihine bakmadım ama "dünya ve ay" yazısına takıldı aklım. Hangisini önce okuduğum belli oluyor değil mi? Verdikten sonra almak, daha mı hoş oluyor ne? sevgiler

MuDo 
 26.11.2007 12:35
Cevap :
:) Vermenin azalmak değil, çoğalmak olduğunu bilenler, hep mutlu olurlar diye düşünüyorum. Kendisine bile verecek sevgisi olmayanlar, nasıl başkasına verebilsin ki değil mi? Sevgiler.  26.11.2007 13:59
 

seni seviyorum der adam/kadın hayatın beni sevdiği kadar. ve her zaman şanslıdır sevilenler ve sevebilenler. bunu başaranlar tüm yoksunluğa rağmen.

Asi Rüzgar 
 05.07.2007 16:34
Cevap :
Hayatın sırrı sevgi ile bakan gözlerde bence de:) Sevgi ve selamlar.  10.07.2007 14:22
 

Evet biz toplumca koşullu severiz zaten!... "Beni üzmensen seni.." diye sevindiririz çocukları örneğin. "Ben" dili yerine "sen" dilini konuşuruz örneğin iletişim kurarken. Örn. "siz benim bu mesajımı yayınlamazsanız..." Koşulsuz sevgilerimle.

ZAKKUM 
 23.06.2007 23:04
Cevap :
Çok haklısınız...Çocukken öğreniz herşeyin bir bedeli olması gerektiğini. O nedenle de koşulsuz sevgileri hem çok zor yaşarız, hem de bulunca da çoğu zaman kıymetini bilemeyiz, elimizin içinden akıp gider... İçten, olduğu gibi dökülen sevgilerimle:)  26.06.2007 15:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 75
Toplam yorum
: 351
Toplam mesaj
: 95
Ort. okunma sayısı
: 1332
Kayıt tarihi
: 27.12.06
 
 

Her daim doğa ile yaşayan biriyim.. Çünkü işim doğa ile iç içe olduğu gibi evimizde de doğa ile bera..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster