Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Aralık '07

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
539
 

Seni unutmayacağım Bay Vitali

Seni unutmayacağım Bay Vitali
 

Tüm iş hayatım süresince 2 harika insanla çalıştım. Her ikisi de Museviydi. Ticareti, pratik düşünmeyi, iş disiplinini, abartısız yaşamayı, özveriyle çalışanın hakkının yenmemesi gerektiğini, vizyonun ve hayata dair bir çok şeyi, onların sahip olduğu sanayi kuruluşlarında öğrendim.

Vitali HAKKO. tanımaktan gurur duyduğum , onur duyduğum o iki insandan biriydi. Bir yemekte tanıştık onunla. Merter'deki fabrikaya görüşmeye davet etti kendine has kibar üslubuyla. Konuşurken beden dilini olağan üstü kullanıyordu.

Saat 10 da odasından içeriye girdiğimde dizlerim titriyordu. Siyah döşenmiş, son derece sade ve o denli zevkli , huzur dolu bir çalışma ofisi. Gülerek ve son derece sevecen tavrıyla "Neden titriyorsun kızım?" diyerek bana odasında ki kumaşları göstermeye başladı. Bu kumaşlara dokunurken hissettiklerini anlattı. Birlikte içilen kahveler sonrasında masasının üzerinde duran siyah seramik içerisinde ki sarı güllerden 1 tane vererek iş teklifini kabul etmemi rica etti. Oturduğum koltukta kendimi küçücük hissettim. Koskoca bir tekstil imparatorluğunun sahibinin bu mütevazi, sevecen ve saygılı tavırları karşısında. Bay Vitali konuşmamızın arasında "Çocuğun var mı kızım ya da çocuk sahibi olmayı düşünüyormusunuz? " diye sordu. Ardından da " Aile çok kutsaldır. Herşeyden önce gelir. İşinizin temposu yüksek olacak. Çocuğunuz varsa ihmal etmenizi istemem. Çocuk yapmayı düşünürseniz de bebek ve kendiniz için zor olur" dedi. Şaşkınlıkla dinliyordum. Ne söylemek istediğini çok iyi anlamıştım. Ama bunu öyle bir üslupla o kadar içten bir şekilde söylemişti ki hiç düşünmeden "Öyle bir düşüncemiz yok efendim " cümlesi çıkıverdi ağzımdan. Çevik hareketlerle yerinden kalktı , elimi iki elinin arasına alarak " Vakko ailesine hoşgeldin kızım" dedi ve ayrıldık.

Öylesine güven veren , öylesine dinamik, öylesine samimi bir insandı ki Bay Vitali...

Sizz tanıdığım son İstanbul Beyfendisiydiniz. Gittiğiniz yerde huzur diliyorum. Kalbimde ki sevginiz, size duyduğum minnet ve sevgi hiç eksilmeyecek Bay Vitali. Sizi özleyeceğim..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Onu yakından tanıyabilme şansına sahip olmui dost bir yürekle karşılaşmak ne güzel. Yüreğinize sağlık... bu özel, bir o kadar da anlamlı anınızı bizimle paylaştığınız için de teşekkürler. Sevgi ve ışıkla, Ayna

Ayna 
 14.12.2007 16:03
Cevap :
Sevgili Fatoş Şenoğlu, Yorumunuz için çok teşekkür ederim. O çok özeldi. O nedenle de bu çok özel anımı sizlerle paylaşmak istedim. Onunla ilgili biriktirdiğim o kadar çok anım var ki... O bir idoldü. O bir Vatanseverdi. Ama ne yazık ki ne yazılı ne görsel basından, ne uluslararası platformda umud ettiğim ilgiyi göremedim. Devlet en alt seviyede katıldı hatta katılmadı... Çok üzgünüm..  14.12.2007 22:08
 

Özellikle iş yaşamında hiç kimse sebepsiz bir yere gelmiyor. Çok enteresan bir blogtu. Çok etkilendim. Benim de ilk yaşam derslerimden birini Vitali Hakko kadar ünlü olmayan ama çok önemli ve değerli birisinin, sade ve mütevazı tavrından almıştım. Sevgilerimle..:))

Yıldız... 
 14.12.2007 16:02
Cevap :
Sevgili Yıldız Demirel, Yorumunuz için teşekkür ederim. Hayatım boyunca güzel anıları ve o anıları yaşadığım insanları biriktirmeye çalıştım..Kendimle kaldığımla onlara tutunabilmek için... Sevgiyle kalın  14.12.2007 22:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 348
Toplam yorum
: 959
Toplam mesaj
: 108
Ort. okunma sayısı
: 1317
Kayıt tarihi
: 31.10.07
 
 

İstanbul 25 Temmuz : /… İşletme tahsil ettim. Özel ilgi alanım olduğu için 2 yıl Psikoloji okudum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster