Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Aralık '18

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
423
 

Senin Bu Hayattaki Amacın Ne?

Senin Bu Hayattaki Amacın Ne?
 

''Bizler, sihirbazın şapkası içindeki tavşanın tüyleri arasında yaşayan pireleriz. Çoğunluğumuz ömrünün sonuna kadar o tüyler arasında yaşar. Az bir kısmımız ise o tüylerin en uç noktasına kadar tırmanarak sihirbazın gözlerine bakmak için ömrünü harcar. İşte, sizler de o tüylere tırmanan ve sihirbazın gözlerine bakmaya çalışarak ömrünü harcayan pireler gibi olun.''

Yukarıdaki sözler lisedeki felsefe öğretmenime aitti. O yıllarda aklımız bir karış havada olduğu için ne demek istediğini anlamaya uğraşmak yerine sadece bilinçaltı okyanusuma bir şişe içerisinde bırakıvermişim.

Zaman ilerledikçe bilinçaltı okyanusumuza attığımız o şişeler birer birer zihnimin kıyılarına vurmaya başladı. Hepsi öyle önemli şeyler sanmayın ama bazıları var ki hayatınızda başlamak üzere olan bir maraton koşusunun start fişeği olabiliyor.

Felsefe öğretmenimin bu sözleri sarf ettiği zamanlarda sihirbazın tavşanının tüyleri arasında güvende, sıcacık bir ortamda yaşayan pirelerden olsam da ilerleyen zamanlarda o tüylere tırmanmayı ve sihirbazın gözlerinin içine bakmayı kafaya koymuştum.

İster yaratılış inancına sahip olun, isterseniz her şeyin bir tesadüf sonucu meydana geldiği inancına sahip olun ya da kendinizce farklı teorileriniz olsun, hiç biri, ait olduğumuz tür olan ''İnsan'' türünün sahip olduğu en büyük ayrıcalığın, nimetin, avantajın –artık adına ne derseniz deyin- ''akıl ve düşünce'' gücü olduğunu değiştirmez.

Neye inanırsanız inanın ama beni; insan türünün, bu hayata doğup, büyüyüp, çoğalıp ve ölmek için geldiğine inandıramazsınız. Şimdi içinizden bazıları çıkıp ''Neden geldiğimiz'' belli değil mi zaten diyecektir ama benim vurgulamak istediğim nokta o değil. Kendinizi ait hissettiğiniz değerler doğrultusunda verdiğiniz mücadele nedir? Size bahşedilen akıl ve düşünce nimetlerinin kullanılması noktasında hayvanlardan farkınız ne? Tavşanın tüyleri arasında mı geçti bu zamana kadar ki ömrünüz yoksa o tüylere tırmanma uğraşı içerisinde mi?

Bir bakın etrafınıza… Kendinize, ailenize, iş ortamınıza, içinde yaşadığınız topluma… Bir bakın!

Kaç kişinin mücadele içerisinde olduğunu görüyorsunuz? Kaç kişinin o aklını(arı) kullanarak topladığı işe yarar polenlerden(bilgi) sentezleyerek bal(fikir) ürettiğini gözlemliyorsunuz?

Sizi bilmem ama ben ne gözlemlediğimi müsaadenizle biraz ifade edeyim; ben, bir araya geldiğinde dedikodudan başka bir şey yapmayan(çünkü sahip olduğu aklın sınırları fazlasına izin vermiyor), zamanının büyük çoğunluğunu televizyon başında niteliksiz programları ve dizileri izleyerek geçiren, okumayan, anlamayan, sormayan, sorgulamayan, öğrenmek için çaba sarf etmeyen, bizi hayvanlardan ayıran en büyük fark olan ‘akıl ve düşünme’ yetisini kullanmayan yığınlar gözlemliyorum. Soruyorum size; eğer biz öğrenmek, anlamak ve sorgulamak için sahip olduğumuz kısıtlı zamanları yukarıdaki eylemlerle harcar isek neyi, nasıl ve ne zaman öğreneceğiz?

Hayat, ''anlamak'' için mücadele edenler için çok ama çok kısa… Ve bu yolda ne kadar cahil olduğumuz ile yüzleşmek ise(mücadele etmeyenler hiçbir zaman yüzleşemeyecek) şaşkınlık verici. Unutmayın! Öğrendikçe, cahilliğimiz daha da artacak.

Sözüm, tavşanın tüyleri arasında hayatını sürdürmekten memnun olanlara değil; o tüylere tırmanarak sihirbazın gözlerine bakmak isteyenleredir.

***

Saygıyla... 4 Aralık 2018 - Denizli / Özkan SARI

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsan bilgiye ulaşmalı,öğrenmeli ve düşünmeli,sorular sormalı,hayatın anlam ve amacını dahi sorgulamalı;hayaller kurararak zihninin gözlerini açmalı,değişim ve dönüşümü aklında tutarak sınırların dışına adımlar atmalıdır...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 05.12.2018 21:20
Cevap :
İşte naçizane anlatmak istediklerimi net bir biçimde özetlemişsiniz Abbas Hocam. Teşekkürler. Saygıyla...  06.12.2018 10:14
 

"ne kadar bilmediğimizi biliyor muyuz?" başlıklı bir yazı yazmıştım ve bu konuda yazan birinden de alıntılar eklemiştim. Gerçekten de okudukça ne kadar az şey bildiğinin farkına varıyor insan ve daha çok okumak istiyor bu da bir kısır döngüye sebep oluyor aslında. Çünkü kalan zamanını bilmiyorsun ve daha daha okumaya ne kadar vaktim var gibi bir umutsuzluğa da kapılabiliyorsun. Sağlıkla kalın

SAHAFÇA 
 05.12.2018 19:14
Cevap :
Ne kadar bilmediğimizi; öğrenmeye başladıktan sonra anlıyoruz. Ve öğrenmeye başladıkça cehaletimiz karşısında dehşete düşüyoruz(en azından benim için öyle). Her şeyi bilmeye zaten insanın ne hayatı ne gücü yeter ama bu uğurda çabalamak kısa ömrümüze bir anlam katıyor, bu girdaba bir kere kapıldın mı geri dönüş de olmuyor artık. Teşekkür ederim. Saygıyla...  06.12.2018 10:12
 

somut sonuçlardan yanayım ..hiç bişeyi ölesine yapmam..

savas barka 
 05.12.2018 15:38
Cevap :
Bize de saygı duymak düşer... Teşekkürler...  05.12.2018 16:00
 

güçlü olan oyunu kurar diğerleri sadece piyon olur..yada taraf olur değerlerini unutursun oyunu kurallarına göre oynar güce yaklaşırsın..bunun dşında insanlara amaçlarına yaklaşma şansı verildiğini düşünmüyorum..zeka yetenek bi yere kadar ..değerlerinle orta seviye bi hayat için bu kadar idealist olmaya gerek yok..televizyon daha ideal:)) ..öğrenmiş olmamız bizi amaca yaklaştırmıyorsa ne kadar az bilirsen o kadar iyi:))en azından kafamız rahat..

savas barka 
 04.12.2018 12:38
Cevap :
Sizinki de bir görüş ve saygı duyarım. Kuralına göre oynamak ve güce yaklaşmak ile ilgili yorumunuza kesinlikle katılıyorum ve tiksiniyorum. Fakat benim söylemek istediğim toplum içerisinde bir yerlere gelmek ya da idealist olmak değil. Kendi iç dünyamızda bir yerlere gelmek için mücadele etmek. İşte bu mücadele yukarıda bahsettiğimiz iğrenç kısır döngünün kırılmasının reçetesi olacaktır. ''öğrenmiş olmamız bizi amaca yaklaştırmıyorsa ne kadar az bilirsen o kadar iyi'' bu da bir tercih buna da saygı duyarım. Ama ben yapamıyorum. Yapabilenlere de iyi eğlenceler diyorum. Teşekkürler... Saygıyla...   04.12.2018 13:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 102
Toplam yorum
: 339
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3872
Kayıt tarihi
: 05.09.15
 
 

Kalın Sağlıcakla... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster