Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Haziran '12

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
180
 

Senin için bütün zaferlerim

Bir süredir koridorda yürüyüp çalışma masasının olduğu odanın önünden geçerken kafamı çeviriyordum çünkü en acilinden derlenip toparlanması gerekiyordu. Ama ötele ötele nereye kadar?

 Bir hışımla giriştim toplamaya, yeni, eski, hatta çok çok eski defterler, fotoğraflar, notlar çıktı ortalığa özetle anılar saçıldı odanın dört bir yanına.

 İçlerinden okurken çok eğlendiğim bir tanesi var, bir protokol! Üniversitede hayatıma giren, ama 4 yıllık değil, ömürlük sürecek bir dostluğumuzun olduğu, Defnoş'umun annesi sevgili arkadaşım Pelin'in lise yıllarında babasıyla arasında imzaladığı protokol. Üniversitede ilk elimize geçirdiğimizde çenemiz ağrıyana kadar gülmüştük, 2 gün önce yine aynı etkiyi yarattı bende.

  Pelin ve Tacettin Amca protokolün 2 tarafı ama aslında tüm babalar ve kızlarını temsil ediyorlar. Çünkü her maddeyi okuduktan sonra aynı babamın ifadeleri, aa inanmıyorum, yalnız değilmişim, bunları sadece ben yaşamamışım dedim. Bir baba kız ilişkisinin en buhranlı zamanlarında imzalanmış, küçük kızının büyümeye değişmeye çalıştığını kabullenmekten itinayla kaçan baba ve kendini dev aynasında gören ama hala küçük bir kız çocuğu olunan o dönemde... Gelelim protokol'e...

 1. x ile(isim verip rencide etmek istemiyorum) okul saatleri dışında görüşülmeyecek,telefon konuşması dahi yapılmayacaktır.
 2. Hafta içinde okul çıkışı eve gelinecek, günün görülen dersleri tekrar edilecek, ertesi günün dersleri gözden geçirilip gerekli hazırlıklar yapılacak ve saat 9'da yatılacak.
 3. Sabah 7'de kalkıp okul kurallarına uygun olarak hazırlanılacak, sürme çekilmeyecek, ağır parfüm kullanılmayacak, kravat mutlaka takılacak.
 4. Okul kurallarına ve dengeli beslenmeye özen gösterilecek, okuldan veya ebeveynlerden şikayet geldiğinde gerekli cezai işlemler uygulamaya konulacak.
 5. Yapılan her 'iyi' ve 'kötü' davranış karşılıksız kalmayacak, değerine göre ceza veya ödül verilecektir.
 6. Aile içinde saygı kurallarına gereken özen gösterilecek, argo konuşmalar yapılmayacaktır.
 7. Derse, dershaneye, sınavlara zamanında girilecek, zaman iyi değerlendirilecek, başarıyı yakalamak için gereken gayret sarf edilecektir.
 8. Sabah kalkıldığında; el yüz yıkanıp saçlar toplanacak, jöle kesinlikle sürülmeyecek(özel günlerde sürülebilir)
 9. Yatak düzeltilecek, çöpler biriktirilmeyecek, kullanılan, alınan şeyler yerine konulacak. Hülasa; Anneye yardım edilecek.   (hülasa kelimesi o yıllarda girdi lugatımıza, hala arada anlamını unutup neydi o ya dediğimiz oluyor)
 10. Yemekhaneye yazınılacak, öğle yemeklerinin orada(okulda) yenmesi sağlanacak. Yemek için okul dışına çıkılmayacak.
 11. Harçlıklardan küçük birikimler yapılacak. Aile reisinin katkısı ile de kendine giyim kuşam alımı yoluna gidilecek.
 12. Arkadaş seçimine özen gösterilecek. Kötü alışkanlıkları olan, tembel ve sorunlu kişilerden(kız-erkek) uzak durulacak.
 13. Başarıya ve mutluluğa giden yolun; büyüklere saygı, küçüklere sevgiden, düzenli ve sistemli çalışmadan, sağlıklı beslenmeden, düzenli spor yapmaktan, küçücük mutluluklardan pay almaktan geçtiği hep akılda tutulacak.

   Pelin de ben de bu sancılı ama geçici dönemden alnımızın akıyla çıkanlardanız. Tek taraflı değildi elbet bu başarı, ikimiz de çok şanslıydık çünkü harika babalara sahiptik. Hayatımızın her döneminde bize destek olan, bize kendimizin özel ve önemli olduğunu hissettiren, narin ve kırılgan bir camı tutarcasına itinayla davranan, doğru kararlar vermeye yönlendiren, verilen kararların arkasında durma sağlamlığını da sağlayan harika babalarımız vardı. Biz de bunun bilincinde hareket ettik hep,onları üzmemek, gururlandırmak, hayal kırıklığına uğratmamak için elimizden geleni yaptık.

 Ve bu yüzden baba ' Senin İçin Bütün Zaferlerim'

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 726
Kayıt tarihi
: 17.05.12
 
 

1983 yılında soğuk bir Eskişehir sabahında ilk merhabam, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum , ok..

 
 
Yazarı paylaş
 • Tümünü göster