Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Haziran '11

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
536
 

Senin ki kaç santim?

Senin ki kaç santim?
 

Greenpeace'in başlattığı "Senin ki kaç santim?" kampanyasıyla karşılaştım geçenlerde. 

Sadece destekçilerinin katkısıyla hareket eden tamamen bağımsız bir örgüt olan Greenpeace'in başlattığı ve toplumsal değişimi yaratmayı amaçlayan bu kampanyaya destek vermeye davet ediyorum sizleri. Fakat, nükleerin rüzgarına kapılmış ve sessiz sedasız faaliyete geçişini, oluşumunu destekleyen bir hükümetin, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı' ndan, nasıl bunun için görev almasını ya da üstlenmesini sağlayabileceğimiz bir muamma. 

"Senin ki kaç santim?" Dünya denizindeki balıkların yok olma tehlikesini ortadan kaldırmak amaçlı bir kampanya. Yasadışı avlanmadan toksik atıklara, kirlilikten küresel ısınmaya kadar denetleme ve engellenmesi talep ediliyor bakanlıktan. 2007'den bu yana değişen bir şey yok görünen o ki. Bireyselden toplumsal harekete geçmenin zamanıdır artık. Geç bile kalındı. Denizlerdeki balıkların kurtulması, okyanus ve körfezlerin sağlığına kavuşması öncelikle bizim elimizde, sonra da birlikte harekete geçmekte. 

Şu yorumu çok beğenmiştim. O sebeple aynen aktarmak istiyorum: "Türkiye Cumhuriyeti, kanunların üzerinden atlayarak uluslararası geleneğe bile aykırı şekilde, tarihimizdeki korkunç kapitülasyonları hatırlatan "nükleer yasayı" meclisten geçirdi." Biz, yapılması gerekenleri bizlere Greenpeace gibi kuruluşların hatırlatmasına gerek kalmadan bugünden başlayalım mı? İşe giderken toplu taşıma araçlarını tercih etmek, geri dönüşümlü malzemeler kullanmak, atıkları gruplar halinde toplamak (pil, cam, pet şişe v.s). Bu kirli endüstri devrini kapatmadığımız sürece, hükümetin nükleer ve petrole destek vermesini önleyemediğimiz sürece, enerji yatırımlarının önüne geçemediğimiz sürece hayat yok. Mutlu bir gelecek için kendini sev, doğayı sev. Kendini ve geleceğini koru. 

Sevgilerimle.... 

Nil ALAZ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Duyarlılığınız övgüye değer lakin ben bu tür girişimlerin devletin öncülüğünde yaygın bir kampanya ile daha etkili olacağını düşünüyorum.

Kerim Korkut 
 26.06.2011 6:53
Cevap :
Yorumunuzun üzerinden hayli zaman geçti...sizce ne kadar öncülük yaprı dersiniz devlet? Kendinize iyi bakın,sevgiyle kalın.  22.06.2012 14:25
 

Nükleer enerjiye giden yolun sonu yok. Çernobil ve Fukushima'dan sonra tüm devletler bunu anladı. Bu dünya hepimizin ve elbette ki doğaya duyarlı olmalıyız. Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 06.06.2011 15:13
Cevap :
teşekkürler.  06.06.2011 15:33
 

Ne güzel anlattınız. ben atlas dergisinin balık ölçme cetvelini cebimde taşıyorum.

Şahin ÖZŞAHİN 
 04.06.2011 17:53
Cevap :
o halde balıklarla iç içesiniz...cep cetveli taşıyacak kadar olduğuna göre:)  06.06.2011 15:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 76
Toplam yorum
: 398
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 602
Kayıt tarihi
: 08.04.10
 
 

Yemek seçmem, kızartmayla köfteyi tokken bile yerim. Çaysız ölürüm; migrenim tutar. Ya çoktur bir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster