Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Kasım '10

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1062
 

Seninki kaç santim?

Seninki kaç santim?
 

Aramızdaki terbiyesizleri ve art niyetlileri saymazsak elde kalan akl-ı selim ve terbiyeli çoğunluk içerisinde bile böyle bir soru ile karşılaşınca afallamayacak olan kişi sayısı sanırım oldukça azdır. Hele erkekler arasında neredeyse yoktur.

Öyle ya, dünyamızda her şey şekle bağlanmış; görüntüye acayip derecede önem verilmişken dünyanın içinde yaşayan insanların maddeye ve maddeciliğe saplanmaması da zordur.

İtiraf edeyim ki başlıktaki ibareyi gelen e-postada konu bölümünde görünce yine o cinsel ürün reklam spamlarından sandım. Gönderen kısmı görünce şaşırdım, haydi bir itiraf daha “Greenpeace” örgütünden böyle bir mail geldiğini görünce afallamak bir yana aptallaştım.

Biliyorsunuz bu örgüt çevreyi korumayı görev edinmiş gönüllülerden oluşuyor ve ayrıca nesli tükenmekte olan hayvanlarımıza sahip çıkıyor.

İşte e postada gönderen kısmında “Greenpeace Akdeniz”, konu kısmında da “Senin ki Kaç Santim?” yazınca “eyvah” dedim. Aklım bel altına gitmişti. Şu ana dek birçoklarının gittiği gibi… “Demek ki onların da nesli tükenmeye yüz tutmuş!” dedim ümitsizce…

Meğer işin aslı öyle değilmiş. Balıklarla ilgili bir kampanyanın tanıtım mailiymiş gönderilen. İçeriği görünce derin bir oh çektim :) Sizlerle de bu içeriği paylaşayım istedim. Aşağıda okuyacağınız satırlar gelen e-postanın içeriğidir.

###

“Balıklar hızla azaldığı için artık daha çok yavru balık avlanıyor ve satılıyor. Henüz hiç yumurtlamadan avlanan yavru balıklar yakında tüm balık stoklarının tükenmesine neden olacak. Yavru balık kampanyamız yepyeni bir internet eylemiyle devam ediyor:

“Seninki kaç santim?”

Tarım Bakanlığı’nın balıkların yasal avlanma boylarını düzenlemesini sağlayarak kampanyayı kazanmamıza yardım et.

Sevgili Murat HACIOĞLU,

Yeni kampanyada sana çok ihtiyacımız olacak!

Endüstriyel balıkçılığın kontrolden çıkan avlanma sevdası, Tarım Bakanlığı’nın konuya bilim dışı yaklaşımı ve balıklar azaldığı için henüz yeterli boya ulaşmamış yavru balıkların avlanması ve satılması deniz yaşamını günden güne yok ediyor. Bu yüzden bu kampanyanın tek bir amacı var: Tarım Bakanlığı’nın balık türlerinin yasal avlama boylarını yeniden düzenlemesini sağlamak. İnternet eylemine katılarak Tarım Bakanlığı’na denizlerde yarın da balık görmek istediğini, bu yüzden yavru balık avını ve satışını engellemelerini iste.

Çünkü Bakanlığın avlanabilir izni verdiği pek çok balık ölçüsü henüz üremeye fırsat bulamamış yavru balıklar. Bu ölçüler deniz bilimcilerinin verdiği ölçülerden tamamen farklı. Daha şimdiden denizlerdeki balık stoklarının %60‘ı bitti. Bu hızla avlayıp balıkların üremesine izin vermezsek 2050’de dünyadaki balık stoklarının tükeneceği öngörülüyor. Tek seferde binlerce balık üretecekken, daha yavruyken avlanma izni verilen her bir balık, bakanlığın denizleri bile bile ziyan etmesi demek.

Bu yüzden şimdi kampanyayı kazanmamız için bize yardım et ve internet eylemine katıl.

Greenpeace Akdeniz ailesi adına
Banu, Deniz ve Erhan

###

Sevgi, hürmet ve muhabbetle..

Murat HACIOĞLU

www.murathacioglu.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aç gözlülüğün sonucu, topyekün açlık olacaktır. Tüm kalbimle destekliyorum. Teşekkürler Murat Hacıoğlu.

Behram Su 
 02.12.2010 9:42
Cevap :
Okuduğunuz ve destek olduğunuz için ben de teşekkür ederim. Sevgi, hürmet ve muhabbetle  02.12.2010 17:46
 

Bu başlıkta bir yazı acep kaç okunur merakı ile tıkladım...

Ali Gülcü 
 14.11.2010 23:50
Cevap :
Az okundu :)) Sevgi, hürmet ve muhabbetle  15.11.2010 8:29
 

Elektronik posta hesaplarımıza hergün en azından buna benzer ürün tanıtıcı reklamlar gelmiyor değil hani. Elektronik posta hesabımdan Milliyet Blog Habercilerini tıkladığım da sizin bu ilginç başlığınızı görünce merak etmedim değil hani. Kurban Bayramınızı en içten samimi dileklerimle kutlar; sağlık, barış, sevgi ve huzur içinde daha nice bayramlara erişmenizi Cenab-ı Allah'tan niyaz ederim. Recep Altun Kaman-Kırşehir

Recep Altun 
 13.11.2010 21:09
Cevap :
Ben de sizlerin bayramını yürekten kutlarım. Allah daha nice bayramlara sağlık ve huzur içerisinde erişmeyi nasip etsin.Sevgi, hürmet ve muhabbetle  15.11.2010 15:29
 

cm-metre yok inc ve foot bu yuzden icim rahat ustume alinmadim! Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 13.11.2010 14:10
Cevap :
Bak gurbetteyim diye hiç üzülme, böyle faydaları da var. Şimdi burada bir ton erkek komplekse girdi, bunalımlarda :)) Sevgi, hürmet ve muhabbetle  13.11.2010 19:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 660
Toplam yorum
: 3284
Toplam mesaj
: 140
Ort. okunma sayısı
: 1605
Kayıt tarihi
: 08.12.08
 
 

Allah kimisine “Yürü ya kulum” demiş. Ben onu “Yürü, yaz kulum” anladım. Yürü anca gidersin manas..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster