Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Mart '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
4388
 

Seninle Benim Aramda Kocaman Bir Fark Var

Seninle Benim Aramda Kocaman Bir Fark Var
 

.................................CEZA....................................


Oğlum yedi yaşında. İlkokul birinci sınıf öğrencisi. Ve müthiş bir rap tutkunu. Benim, sıkı bir Türk Sanat Müziği yolcusu olduğumu bilen yakınlarım, eşim, dostum hatta zaman zaman bu durumu espri konusu yapmaktalar: Udi Aydın Sevinç’in oğlu, “rap”çi mi olurmuş, diye.


Bense bu durumdan zerrece rahatsız değilim. Çünkü, her ne kadar Türk Sanat Müziği’yle çok ilgiliysem de, yıllarımı uduma verdiysem, amatörce ve naçizane beste çalışmalarım olduysa da bu durum benim, her türlü müzik türünün, seviyeli ve kaliteli çalışmalarına olan ilgime engel olmadı, olamadı. Bu anlamda, rap ya da R&B diye adlandırılan müzikal yapıyı çok ama çok orijinal ve dinlenesi buluyorum.


Oğluma, daha iki-üç yaşında, Harmandalında yere diz vurmasını, karşılıklı zeybek oynayarak öğreten ben; şu anda Ceza’nın bir parçasında, karşı karşıya geçip, kendisiyle rap yapmaktan müthiş haz duyuyorum. Ve o küçük ama engin yüreğiyle yüreğimin arasına sıra dağlar örmek gibi bir niyetim ise kesinlikle yok.


Son zamanlarda diline doladığı ve hem söyleyip hem de dans ettiği favori şarkısının sözleri “<ı>seninle benim aramda kocaman bir fark var” diye başlıyordu. İtiraf ediyorum ilk kez kendisinden duydum.


Televizyonla, diziyle-miziyle çok aram olmadığından olsa gerek; son zamanlarda baya bir sükse yapmış olan “<ı>Adanalı” dizisinin film müziğiymiş mesela bu parça, bilmiyordum. Adanalı’yı bir kez olsun seyretmedim ki.


İsmini duysam da, şarkılarına çok da vakıf olmadığım, ünlü rap sanatçısı “<ı>Ceza” imiş şarkının sahibi ve solisti. Buldum nette ve dinledim baştan sona kadar, birkaç defa. Acayip hoşuma gitti. Ceza ile ilk tanışmam, bir Mercan Dede albümünde olmuş ve etkilenmiştim. Albümün ismi sanıyorum “<ı>Su” idi.


İşte şarkının sözleri:


“<ı>Fark var, seninle iyi arasında büyük bir fark var, benimle senin aranda kocaman bir fark var, kötüyle benim aramda irice bir fark var, iyiyle kötü arasında duran.


Maymunlar cehennemindeyim, hiç kimse duymamış, sordum hiç kimse görmemiş ve hiç kimse konuşmamış, korkular dolup taşınca komşularda kalmamış, yalancı şahitler çoğalmış, ordularda saf almış, sanki herkes zan altında, pozisyon sert penaltı, yeraltından çıktım ben çoktan fareydim çok yol aldım, korktum bazen ben de herkes gibi umudum kalmadı, fakat sabrımsa aramızdaki en büyük farktır, gönlüm kavga etmek istemez bıktım da zaten, çelimsizlerle uğraşıp, şaşırmışa laf anlatmak, beyinsizlerle sohbetler, gereksizlere öğütler, bakışlardan bellidir kim ne ister, niyetse nedir, orda kimse yok mu hadi biraz ses ver, burada ben sıkıldım yaklaş bana el ver, eninde sonunda görüşeceğiz elbet, şimdilik benden bu kadar iyi bu mesafe.


Fark var seninle iyi arasında büyük bir fark var, benimle senin aranda kocaman bir fark var, kötüyle benim aramda irice bir fark var, iyiyle kötü arasında duran.


İyice havaya gir havaya gir iyice, ben yorulmam kondisyonum top da dj, sahnede büyülerim tam bir buçuk saat, seyirciyle birleşir bir bütün oluruz o an, gözünü kapat ve dinle bence en azından, yüzde yüz gerçek ve canlı çokta rahatız burada,gönlünü sen hoş tut, olacaksın hoşnut, boşluklar dolar yavrum biz boşuna mı koştuk, ayrılmış birbirinden millet, hep uzak blok blok, sallandıkça kendinden geçmiş sınıflar hep tok, yeni moda glock, bizde ise barış stok, yanlış söyler horoskop ve vakitsiz ötmüş horoz, festivaller özgürlük, barış demekti n’oldu, insanoğlu İstanbul’da bu kuralı bozdu, neyse bizim işimiz çok dinlemek ve eğlenmek, dinletmek ve eğlemek gerek beklerler çünkü bizde.


Fark var seninle iyi arasında büyük bir fark var, benimle senin aranda kocaman bir fark var, kötüyle benim aramda irice bir fark var, iyiyle kötü arasında duran.


Uzaklaştıkça uzaklaşır insanlar yabancılaştı, ortamlar yabanileşti, kelamlar acayipleşti, saygıysa çölde bir yerde her dilde bir aşk şarkısı, kördüğümle düğümlenen yollarda arkadaşlıklar, eğlenmek de şart biraz, kafa dağılmadan oynanmaz, her gün bayram olmaz ancak arada bir coşmak farz, kuruntulardan kurtulmak, kırıntılarla kalmamak, yosun tutan bir kimse değil de ışığı parlayan olmak, sen sıkma canını ben buradayım her daim, coşturmak için hazır gönüllerde yer varsa, geldiğim yerdeyim, elimde kağıt kalemim, elimde açık kartlarım ve elimdeki mikrofonla.


Fark var, seninle iyi arasında büyük bir fark var, benimle senin aranda kocaman bir fark var, kötüyle benim aramda irice bir fark var, iyiyle kötü arasında duran.


Nasıl? Bir miktar, insanı hipnotize edici etkisi yok mu, sizce de?


“<ı>Uzaklaştıkça uzaklaşır insanlar yabancılaştı, ortamlar yabanileşti, kelamlar acayipleşti, saygıysa çölde bir yerde her dilde bir aşk şarkısı, kördüğümle düğümlenen yollarda arkadaşlıklar...”


Al benden de o kadar Sevgili Ceza, al benden de o kadar...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 933
Toplam yorum
: 2451
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3310
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

İzmir'de yaşıyorum.    Çok uzun yıllar öncesinden başlayıp, hiç ara vermeden bugünlere kada..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster