Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Aralık '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
430
 

Serap sonsuza giderken...

Serap sonsuza giderken...
 

Serap'ı kaybettik. Ağır yanıklarına rağmen, yaşayacak sanıyordum ama olmadı. Allah'tan onun için rahmet diliyorum. Ailesinin ve insanlığın başı sağ olsun.

Kendisini şahsen tanımam ama bildiğim o hayatın başlangıcında bir " insan" dı. Pırıl pırıl, gencecik, insani planları, duyguları olan bir genç kızdı. Anne-babasının gözbebeği. Ben molotof kokteyli atılması sonucunda yakılan ve sonra hayatını kaybeden Serap'a Allah'tan rahmet ve ailesine sonsuz sabır diliyorum. Evlat acısı çünkü.

Evet. Serap, sadece bir insandı. Sadece insan olmak aslında "herşey"di ama bu masum insanın, aşırı ölçüde politik şartlanmalar içinde yaşayan kesimler ve onların etkisinde olan medya araçları için fazlaca malzeme değeri yoktu. Onlar için sadece " insan" olmak fazla bir önem taşımaz. Ancak, işkence hikayesi, eylem hikayesi, PKK hikayesi, mahpusta kanser hikayesi, kazara asker tarafından öldürülen insan hikayesi, dağda çok askeri öldürüp, zafer işaretleriyle dönenlerin hikayesi önemlidir.

Gencecik yaşta kasti ve haince bir molotof saldırısında yakılan, korkunç yanık acılarıyla ölümden beter günler geceler geçiren, yandığı anda aslında bütün güzel gelecek hayallerini kaybeden Serap, bu yüzden, hak ettiği sahiplenmeyi bulamadı çok aydın demokrat! insanların yer aldığı medyada. Ailesi onunla yandı, acı çekti ve şimdi aslında hayatları onunla tükendi bir anlamda, ancak yanlarında yeterli kamuoyu desteği olmadı.

Sadede gelelim; Serap, yasadışı göstericilerin molotof kokteyl saldırısında, hain ellerin kurbanı olarak değil de polisin-askerin kaza kurşunuyla ölseydi tepkiler çok farklı olur, eylemler mitingler tertiplenir ve hatta yeniden yüzlerce molotof kokteylinin atıldığı gösteriler yapılırdı.

Ama bu gencecik, pırıl pırıl anne baba kuzusu genç kız, hepimiz gibi insani hayaller, ümitler içinde, sade bir hayat süren bu gözbebeği, amacının sadece ülkeyi daha fazla karıştırmak olduğu belli bir yasadışı gösteride yakılarak öldürüldü. Onun bu masumiyeti, eylemci değil, sadece insan olması, aydın, ilerici, demokrat! kesimlerce görmezden gelinmesine yol açtı.

Çünkü bu tür insanlar, hep tek taraflı düşünmek, yazmak, konuşmak davranmak zorundadırlar. İçlerindeki insanı bu yüzden hep tek taraflı yaşamak zorundadırlar. "Şu yaparsa suç, bu taraf yaparsa uygun. Şu taraf yaparsa çok iyi, öbür taraf yaparsa çok kötü. Sağ ve sol diye ikiye böldükleri beyinlerinde ve kalplerinde, insanlığın bütününe ilişkin ne bir duygu, ne düşünce, ne davranış ve sahiplenme vardır. Bunu aşmaları ümidi de maalesef yok gibidir.

Evet. Sözlerin hiçbir anlamı yok artık Serap öldü. Kazara değil kasti yapılan bir hareketten dolayı aslında öldürüldü.

Kendisini aydın, ilerici, demokrat olarak tanımlamayı seven İnsanlar, aynaya baktığınızda ne görüyorsunuz?

Aynada gördüğünüz o insan görüntüsünden memnun musunuz?

Yatağınıza yattığınızda, bir gece olsun, daha başka türlü davranamaz mıydım? Böyle olmaya mecbur muyum? diye düşünüyor, kendinizi sorguluyor musunuz?

Ben kendimle barışık olduğum halde, kendimi -objektif olarak- insani anlamda sorgulamayı sürdürüyorum. Hayat benim için sadece bir kişisel tekamül yolculuğundan ibarettir.

Bu yazıyı yazmaktaki sebep de zaten bu sorgularla ulaştığım noktanın bir sonucudur.

Benim iç huzurum için, kendimi daha iyiye yöneltmek için çabalamak, , olmazsa olmazdır ki bu nedenle bu yazı Serap'ın ölüm haberini okur okumaz yazılmıştır.( Yazınca omuzlarımda şahsi payıma düşen insani sorumluluğun ağırlığının bir parça azaldığını hissettiğimi de vurgulamalıyım).

Serap' a Allahtan rahmet, ailesine sabır diyorum.

Bütün toplumumuzun,

"insanlığın" başı sağ olsun.

Selam ve saygılarımla..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nur içinde yat sarap kızım.Seni yaktıklarını sanan caniler kendilerini Yaktı.Hemde toptan.Ailen görecek,sen rahat uyu.

hüsnü sular eresin 
 07.12.2009 22:31
Cevap :
Bu insanları düşünürm bazen. Bu tür yakma yıkma kırma eylemleri yapanların anne babalarını kınarım daha çok. Çünkü psikolojik olarak, uydurulmuş bahanelerle birisinin canına yol açabilecek, masumlara zarar verebilecek davranışların, uzun eziyetlerle alınmış arabalarını dükkanlarını yakıp yıkmanın çok sakat bir düşüncenin eseri olduğu kesin. Normal dışı insanlık dışı hareketler. Benim bir yakınım bunu yapsa kederden biterim. Ama bunların aileleri de aynı yapıda bence. Yorum için teşekkürler  08.12.2009 10:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 216
Toplam mesaj
: 58
Ort. okunma sayısı
: 386
Kayıt tarihi
: 21.09.07
 
 

Merhaba...  Üniversite mezunu Kamu İdaresinde  çalışan bir bayanım. Ankara'da iki oğlumla yaşıyorum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster