Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Temmuz '07

 
Kategori
Su Sporları
Okunma Sayısı
1290
 

Serbest dalış (Free Diving)

Serbest dalış (Free Diving)
 

Serbest dalış, şnorkel, maske ve palet gibi malzemelerin kullanılmasıyla yapılan bir dalış tekniğidir. Serbest dalışlarda, eğer elbise giyiyorsanız, elbise ve kilonuza göre de, belli bir ağırlık takmanız gerekiyor. Kimileri için serbest dalış, pek kolay görünmese de, aslında her yüzmeyi bilen kişinin rahatlıkla yapabileceği bir spordur.

Ben, bu serbest dalış malzemelerine, bir de zıpkınımı ekliyorum o kadar. Şimdi eminimki, bir çok kişi ''elinde zıpkın balık vurmak nasıl bir spordur?'' diye söyleniyor olabilir.

Birinci önceliğim tabii ki spor yapmak, yüzmek. Her dalışımda yaklaşık 3 saat yüzerim. Siz de bilirsiniz ki, yüzmek tüm kasları çalıştıran en iyi spordur. Elimde zıpkın olmasına rağmen, çoğu kez, denizin derinliklerine daldığımda, o güzellikleri seyrederken balıklar gözümün önünden geçer ve kaçar ben zıpkın çekemem ama olsun. O balıkları ve denizin dibindeki güzellikleri görmek bile mükemmel bir duygu.

Hele o kadar saat yüzdükten sonra, karaya elinizde 4-5 parça balıkla çıkarsanız deymeyin keyfimize. Hem kendim, hem de arkadaşlarıma gönül rahatlığıyla bu balıkları hazırlamak ve yedirmekten çok keyif alırım.

Vurduğum balıklar mı? Genellikle; eşkina, levrek, mırmır, karagöz yani ülkemizdeki besin değeri en yüksek ve en pahalı olan balıklardan...

Türkiye'de zıpkınla serbest dalış yapılabilecek Marmara Bölgesi'ne yakın en iyi mekanlar; Bozcaada, Gökçeada ve Kapıdağ Yarımadası'dır. En çok balık Gökçeada'dadır.

Serbest dalış sevdasından dolayı, neredeyse tüm adaları dolaştım, ancak hem balık, hem deniz, kumsalları, koyları (ki her aileye bir koy düşer) yönünden ve bir de ulaşım yönünden sizlere tavsiye edebileceğim yegane yer Bozcaada'dır.

Şarapları da unutmamak gerek...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 372
Toplam mesaj
: 71
Ort. okunma sayısı
: 2805
Kayıt tarihi
: 17.07.07
 
 

17 yıldır uluslararası firmalarda yöneticilik yaptım. Bunun yanında şirketlere satış, yöneticilik, k..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster