Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Eylül '08

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
1296
 

Serbest piyasa ekonomisi tepetaklak oldu

Serbest piyasa ekonomisi tepetaklak oldu
 

ABD’ nin bütün dünyada tek güç olma hırsının yıkıcı sonuçları dalga dalga yayılıyor.

Yüzyılın krizi diye nitelendirilen ABD’deki banka iflasları ve ekonomik kriz, zaten yıllardır tartışılmakta olan “serbest piyasa ekonomisi” ezberini bozuyor.

Adam Smith’in “bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler” felsefesi ile kurguladığı, ekonomiye hiçbir müdahale olmadan kendi dinamikleri ile yürütülmesini esas alan serbest piyasa ekonomisinin kuralları altüst oldu.

Kim derdi ki “serbest piyasa ekonomisinin en baş savunucusu ABD’de bankalar bir bir batacak ve en önemli sigorta şirketinin batmaması için devlet müdahale edecek”?

Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler sistemi, yaratıcısı olan ABD’de çökmeye başladı.

Aslında serbest piyasa ekonomisi denilen garabet, yeni dünya düzeninde kendi içinden dev tekeller çıkaran, tüm dünya ekonomisini bu dev tekellerin egemenliği altına sokan, toplumun refah seviyesini yükseltecek safsatası ile globalleşirken adil gelir dağılımını yok eden bir sistem olduğu ve de gün gelip tıkanacağı aşikar değil miydi?

2001 yılında IMF ve Dünya Bankası’nın Türkiye'de yapılmasını istemediği banka kurtarma operasyonlarının en alasını ABD şimdi kendi banka veya şirketlerine yapıyor.

Kapitalist sistemin kurallarını bizim gibi ülkeler için acımasızca uygularken, kendi durumlarını kurtarmak için serbest piyasa ekonomisinin kurallarını rahatlıkla delebiliyorlar.

Şimdi, kendi kurdukları bu serbest piyasa sisteminin içinde boğuluyorlar. Kendilerini kurtarmak adına sisteme müdahaleci boyutlar getirmeye başladılar.

Serbest piyasa ekonomisinin ezberleri bozulurken, Türkiye’nin de külahı önüne koyup düşünmesi gerekiyor.

Zira kapitalist sistem boğulurken, kendisi ile birlikte tüm dünyayı da denizin dibine götürebilir.

Yıllarca dünya ticaretinin gelişmesi ve güya toplumların refahı için paranın serbestçe dolaşımını savundular. Para, artık sadece tek bir tuşla birkaç saniyede Dubai’den Brezilya’ya, New York'tan Türkiye’ye tüm dünyayı dolaşır hale geldi. Paranın dolaşım hızına ayak uydurmak mümkün değil. Para kontrolden çıktı. Denetim mekanizmaları bilerek veya bilmeyerek çalışmaz hale geldi, getirildi.

Bu anlamda, Türkiye'deki yabancı bankaların ve yatırımcıların durumlarına dikkat etmek gerekiyor. Bunlar kaynaklarını götürmeleri halinde yaşanabilecek sarsıntılar için önlemler alınıyor mu?

Türkiye'deki yatırım bankalarının olası krizi mevduat bankalarını etkiler. Bu da zaten zor durumda olan reel sektör krizini iyice tetikler.

Cari açığımız çok yüksek, boğazımıza kadar dış borç içindeyiz ve özellikle enerjide dışarı bağımlılığımız had safhada.

İhracatımızın neredeyse yarısını gerçekleştirdiğimiz AB ülkeleri mallarımızı alamaz duruma gelirse ne olacak?

Yoksa yıkım başlayınca gene fukara halktan ve özellikle emekçilerden toplanacak vergiler, zamlarla mı denizin dibini boylamaktan kurtulmayı planlıyoruz?

Dünyada serbest piyasa ekonomisinin de, globalleşmenin de ezberleri bozuldu.

Ezberler bozulurken alınması gereken dersler olmalı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Rakamları beş'e kadar sayabilirim. En sevdiğim aşina olduğum ise sıfırdır.

Ahmet KARAKAYAN 
 04.10.2008 12:57
Cevap :
Çok büyük bir kayıp değil...rakamlar çok işe yaramıyormuş...gün onu gösteriyor...rakamları saymak değil onların dediğini okuyabilmek daha faydalı:)  04.10.2008 13:40
 

Amerika lılara Ulu manitunun adaleti yavaş, yavaş tecelli ediyor.. Sevgiler..

Ucurtmalar 
 24.09.2008 21:20
Cevap :
Hadi onlara ulu manitunun adaleti tecelli ediyor...ya bize ! bize kimin ne ettiğinin bile farkında değiliz daha:) sevgiler  24.09.2008 21:26
 

Yazının şık olmuş. Sıkıntı şu Türkiye'nin gerçek ekonomistlere sahip çıkarakbir konsorsiyum kuramaması ekonomi yazılarımda bahsediyorum ama çığlığımızı kimse duymuyor. Herkes ezberlerin çok bozulduğunu göremiyor çok yazık. 3 kutup olacak dünya ekonomisi daha durun. G7 de açılımını kaybedecek. Türkiye sahte siyasetçiler, sahte ekonomistlerden acilen kurtulmalı. Devşirme ve derviş görüntülülerde dahil. Acilen Ulusal Kalkınma Konseyi Kurulmalı. Başarılı yazılarınız takip etmek isteriz. Detaya girmeden, fotoğraf açısı da iyi hazırlanmış.

murat bakan 
 24.09.2008 17:23
Cevap :
Sevgili rushman, aklın yolu birdir aslında ...ama ekonomipolitik devreye girince her ekonomist farklı yorumlamak zorunda hissediyor kendini...halbuki görünen köy klavuz bile istemiyor...Bir büyük hatamızda gerek siyasetçi gerek ekeonomistler olsun asla halkın anlayacağı dilden konuşmuyor...halk biliçlenemiyor...teşekkürler yazıma katkınız için...sevgiler  24.09.2008 17:38
 

bir bakışla çizdiğiniz çerçeveler ne yazıkki çok doğru ve bundan etkilenmememiz mümkün değil. Bakalım sonucu nereye varacak, selam...

Yalnıztürk 
 24.09.2008 13:38
Cevap :
Merhaba Fahrettin Bey, aslında görünen köy klavuz istemiyor ama iktidar halen devekuşu gibi...maalesef. sevgiler  24.09.2008 13:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 485
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2255
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

bir ters, bir düz ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster