Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Nisan '08

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
1504
 

Serbest piyasa ekonomisinin ölüm çığlıkları

Serbest piyasa ekonomisinin ölüm çığlıkları
 

www.hurhaber.com


Serbest piyasa ekonomisi modelinde paranın hızlı bir şekilde, herhangi bir yasal engele takılmadan hareket edebilmesi çok önemliydi ve tüm ülkelere uygulanan baskılarla da bu başarıldı. Dünya ticaretinin gelişmesi ve insanlığa mutluluk getirmesi buna bağlıydı(!) Ne yaptılar? Sermayenin hareketini kısıtlamayı yasaklayarak tüm yasaların üstünde bir güç elde ettiler. Paranın gücü… Öyle bir güçtü ki bu, karşısında olmak mümkün değildi.

Artık paranın dolaşımı bir tuşa basarak birkaç saniyede gerçekleşebiliyordu. Brezilya’dan Tayvan’a oradan da Türkiye’ye kısa sürede hiçbir yasal engelle karşılaşmadan dolaşıyor, gittiği ülkeye hiçbir fayda sağlamadan, aksine ülkenin tasarruflarını da alıp giderek. Aslında sorun hareket eden paranın varlığı değil hareket hızıydı.

Tarım ürünlerine sürüler halinde hareket eden çekirgelerin verdiği zararları bilirsiniz. Milyonlarca çekirge kısa zamanda binlerce hektar alandaki ürünü yok edip çekip gitmektedirler.

İşte spekülatörlerin Dünya ekonomisine verdiği zarar böyle.

Uygulanan pek çok finansal araç var. Bu araçlar ülkelerin, şirketlerin kaynak sağlayabilmeleri için gerekli. En azından mevcut ekonomik modeller içinde. İşte sorun burada çıkıyor. Çok masumca borsa kanalıyla, döviz piyasasıyla ülkeye giriyor. Paranın hareket serbestîsiyle de piyasayı vurup gidiyor.

Geçtiğimiz günlerde bir grup gazeteci, finansal spekülasyona karşı www.stop-finance.org adlı bir internet sitesi kurdular. “Finansal Spekülasyona Karşı Çağrı: Artık Yeter!” başlığıyla 27 Mart’ta bir bildiri yayınladılar.(Cumhuriyet Gazetesi–14 Nisan 2008)

Dünya’da yaşanılan tüm krizlerin işsizliği arttırdığı, toplumları giderek fakirleştirdiği görünmektedir. Sosyal Devletçi politikaların serbest piyasa ekonomisi ve bir grup spekülatörün kar elde etmesine kurban edildiği bu ekonomik modelden derhal vazgeçilmelidir. İnsanlığın barış içinde mutlu bir yaşam sürmesinin hakça paylaşımla olacağını, bununda Sosyal Devlet anlayışıyla gerçekleşebileceğini görmezden gelemeyiz. Ancak serbest piyasa ekonomi modelinin zıttı komünist model de olmayacaktır. Ha devlet kontrolünde bir zümreye hizmet eden sistem ha ulus ötesi şirketlerin ve bir avuç spekülatörün patronu olduğu Dünya Devleti’nin yönetiminde bir model. Piyasa ekonomisinin insanlığın insanca yaşamasına fırsat verecek bir şekilde otorite tarafından şekillendirildiği bir model İster adına kontrollü ve denetlenebilir piyasa ekonomisi deyin ister başka bir isim bulun.

Bu yazı için fazla uzun olacağı için kısaca değineceğim bir başka konu da toplumsal bilinç düzeyimizdir. Dünya bilincini yukarılara çıkarttıkça, tüm insanlığa faydalı ekonomik model’de oluşturulabilecektir. Dünyamızın tüm kaynakları barış içinde mutlu bir yaşam sürmemize yetecek kadardır. Sorun kaynakların yetersiz kalması iddiası değil, doğru ve adil kullanılmamasından kaynaklanmasıdır. Dünya’da mevcut israf ekonomisi ve bunun sonucunda da “satın al kısa sürede tüket ve yeniden al ki üretim artsın.” Ya da “daima daha iyisine daha yeni teknolojisine sahip ol” anlayışının sonuçlarıdır.

Bir avuç zenginin ve spekülatörlerin unutmaması gereken şey; insanlığı mutsuzluğa ve ümitsizliğe ittiklerinde, dünya bilincinde yarattıkları olumsuzluk ve acı vereceğini bilmeleridir.

Bir gün insanlık tarihi şöyle yazabilir: “Çok paraları vardı. Dünya’yı fethettiler ve yönettiler. Mutsuz ve acı dolu bir yaşantıları vardı. Her ne kadar çevrelerine bunu belli etmeseler de onlar bunu biliyordu. Odalarında yalnız kaldıklarında hep neden diye sordular. Ama cevabını bulamadılar.”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1589
Kayıt tarihi
: 09.09.07
 
 

1972'de İstanbul'da doğdum. Hacettepe Üniversitesi İşletme mezunuyum. 10 yıldır Satış-Pazarlama sekt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster