Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Nisan '11

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
7036
 

Serenad / Zülfü Livaneli

Serenad / Zülfü Livaneli
 

Serenad / Zülfü Livaneli


Livaneli’nin tüm kitaplarını okumuş bir hayranı olarak, en beğendiğim kitabı diyebilirim “Serenad” için.

Kitabın konusu oldukça enteresan.

Kitabın tanıtımına geçmeden önce size bazı sorularım olacak.

Struma nedir ?

Albert Einstein’in Atatürk’e mektup yazdığını biliyor musunuz?

Şile açıklarında 769 Yahudi’ye mezar olmuş, kocaman bir geminin yattığını biliyor musunuz?

Kırım Türklerine yaşatılan “Mavi alay” trajedisini hiç duydunuz mu ?

Evet, ben bunların hiç birini bilmiyordum, bunları ve daha fazlasını Livaneli’nin bu güzel kitabı sayesinde öğrendim.

İstanbul’da yaşayan ve İstanbul Üniversitesinde çalışan Maya Duran’la, Üniversitenin konuğu olarak gelen Alman asıllı, ABD’de yaşayan Profesör Maximillan Wagner tanışırlar ve bir süre sonra her ikisinin de hayatı değişir.

Bu iki insanın tanışmalarıyla birlikte ikisinin de hayatlarındaki büyük sırlar ortaya çıkar.

Maximillan Wagner Nazi Almanyasında yaşayan ve bir üniversitede öğretmen olarak görev yaparken, Nadia adında Yahudi bir kıza âşık olur.

Bu iki gencin aşkları o kadar büyüktür ki hiçbir engel tanımaz ve evlenirler. Tam da bu sırada Nazi Almanya’sında Yahudilere yapılan zulümler artar. Maximillan ve Nadia’nın üniversiteden bazı arkadaşları Türkiye’ye / İstanbul’a gelmiş ve İstanbul Üniversitesinde görev yapmaktadırlar. Onlar da İstanbul’a gidip bu zulümden Nadia’yı kurtarmak isterler.

Tren yolculuğunda beklenmeyen bir olay gerçekleşir ve profesör tuvalette olduğu bir sırada, Nazi askerleri trene girerek Nadia’nın Yahudi olduğunu anlarlar ve götürürler.

Döndüğünde Nadia’yı bulamayan profesörün dünyası başına yıkılır. Trenden çıkmak ve Nadia’sını bulmak ister ama başaramaz.

İstanbul’a gelir ve Nadia’nın izini sürer ve bir Yahudi kampında olduğunu öğrenir. Ayrıldıklarında hamile olan Nadia, çocuğunu düşürmüştür, ama kendisi iyidir.

Maximillan Wagner, Struma adlı bir geminin 769 Yahudi’yi kurtarmak için Karadeniz’den hareket edeceği haberini alır ve hemen Nadia’yı da bu gemiye dâhil etmek için elindeki tüm imkânları seferber eder ve Nadia o gemiye biner!

Günlerce süren uzun bir bekleyişten sonra nihayet gemi Şile açıklarına gelir. Profesör her gün Şile yakınlarındaki bir tepeye gelerek gemiyi beklemektedir. Gemiyi görünce çok heyecanlanır, ancak bir aksilik vardır. Gemi kıpırdamadan durmakta ve hiç kimse inmemektedir. Hemen yetkililerle görüşür ve acı gerçeği öğrenir. Türk Hükümeti bir karar almıştır ve gemiden hiçbir Yahudi İstanbul’a inemeyecektir. Gemi direk Filistin’e gidecektir.

Bu sırada gemide açlık, sefalet ve bulaşıcı hastalıklar baş gösterir.

Profesör çıldıracak gibidir. Nadia orada güvertededir, kendisine çok yakındır ama ona ulaşamamaktadır!

Sonra….

<><><><>

Livaneli kitapta bilinen / bilinmeyen birçok bilgiyi gözler önüne sermiş.

Nazi Almanya’sının Yahudilere karşı işlediği büyük insanlık suçu karşısında bir kez daha insanlığımdan utandım.

İngiltere, Almanya, Sovyetler Birliği ve maalesef Türk Hükümeti’nin suç ortaklığı yaparak, büyük bir insanlık trajedisine imza attıkları Struma Gemisi ile ilgili gerçekleri okurken gözyaşlarıma engel olamadım.

Kırım Türklerine yaşatılan “Mavi Alay” trajedisi karşısında içim yandı.

Devletlerin işlediği suçları çarpıcı ve tarafsız bir şekilde kitapta anlatmış.

Kitabın kahramanlarından Maya Duran’ın profesöre sorduğu bir soruyla yazımı bitirmek istiyorum. Her iktidar öldürür! “Ben iktidar olsam öldürür müydüm?”

Benim cevabım belli, ancak evrensel gerçek şu ki, iktidardaki insanlar ne kadar iyi olsalar da, suç işlemek zorundadır!

Kitapta uzun uzun işlenmiş.

Kısacası çok etkilendim.

Tek kelimeyle harika.

Kesinlikle okuyunuz, okutturunuz.

<><><><>

NOT :

Kitapta profesörün, Shubert'in ölümsüz bestesi "Serenad"dan esinlenerek, Nadia için bestelediği ve kemanıyla seslendirdiği "Serenad" adlı besteyi kitabı okurken kafamda canlandırmaya çalıştım ve başarılı olamadım.

Bu yüzden Shubert'in "Serenad"ı olarak düşündüm bu besteyi.

Bundan sonra bu ölümsüz eser bana, güzeller güzeli Nadia ve Profesörün aşkını hatırlatacak.

Dinlemek isteyenler :

http://www.dailymotion.com/video/x7rmzl_schubert-serenade_music

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Size Hakan AKDOĞAN'ın "struma" adlı kitabını da önerebilirim.Sevgiler

EVA 
 22.06.2011 15:58
Cevap :
Merhaba, Hakan Akdoğan'ın yıllar öncesinde Nü Peride adlı bir kitabını okumuş ve çok beğenmiştim. Şimdi Struma adlı bir kitabının olduğunu öğrendim sizden, en kısa zamanda edinmeye çalışacağım. Teşekkür ederim öneriniz için, saygılarımı sunarım.  22.06.2011 16:23
 

Zülfü Livaneli'yi ben de çok severim Nilgün hanım. " Engereğin gözündeki kamaşma" ya kadar tüm kitaplarını ben de okumuştum. Sonrakileri kaçırdım. Zaman bulup okuyamadım. Ben en çok " Orta zekalılar cenneti" ni sevdim Livaneli'nin. Tavsiyenizi dikkate alarak Serenad'ı da okuycam ilk fırsatta. Kitap eleştirisi yazma bakımından özgün ve gayet " kişilikli" bir yazı, değerlendirme olmuş. Elinize, kaleminize sağlık. Cemce sevgilerimle...

Cem Beraat Çamsarı 
 28.04.2011 21:14
Cevap :
"Engereğin Gözündeki Kamaşma" benim de tek solukta okuduğum, okurken birebir yaşadığım bir romandı. 17.yy Osmanlı'sı içindeki entrikaları çok güzel kurgulamıştı Livaneli. Serenad'da en az onun kadar değerli ve bilgilendirici bir yapıt, okumanızı öneririm. Çok teşekkür ederim Cem Bey yorumunuz için. En derin saygı ve sevgilerimi sunuyorum.  29.04.2011 8:39
 

Güzelcim teşekkürler bilgilerine , elimdeki kitapları bitirir bitirmez sıra önerdiklerine gelecek :) İyi ki varsın , gülekal ...

Bilgen GK 
 28.04.2011 11:33
Cevap :
Canım Bilgenim benim :)) Çok mutlu oldum seni sayfamda görmekten, mutlandırdın beni. Sen de iyi ki varsın canım benim, seni seviyorum, görüşmek üzere. Sen de daima gülekal e mi ?! :)  28.04.2011 11:50
 

Suya sabuna dokunmadan, sadece okuduklarını anlatan kitap özeti yazılar ruhumu daraltmışken, senin yazını okudum Nilücüm. bittim işte..:-) İktidar olsam öldürür müydüm ? Cevabı elbette hayır...İktidarlarını pekiştirmek uğruna bu insanlık suçuna ortak olanlar için ise söyleyeceğim tek söz, siz insansanız ben değilim..En kısa zamanda okuyacağım bu kitabı da..sevgiler canım..

Suvebeyaz 
 28.04.2011 11:18
Cevap :
Canım arkadaşım, yorumun için çok mutlu oldum, teşekkür ederim. Kitap fazlasıyla etkiledi beni. Çok önemli konulara ışık tutmuş Livaneli. Şiddetle tavsiye ederim bebeğim, pişman olmayacaksın. Sevgi benden, tekrar çok teşekkürler yorumun için canım, öpüyorum.  28.04.2011 11:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 561
Toplam yorum
: 1939
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 8364
Kayıt tarihi
: 30.03.10
 
 

Kişisel gelişim uzmanıyım. Yaşam Koçu, İlişki Koçu, NLP Uzmanı ve Eğitmeni, Kuantum Yaşam Koç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster