Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mayıs '11

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
4440
 

Serenad - Zülfü Livaneli

Serenad - Zülfü Livaneli
 

Bu yaşıma dek kitap okurken ağladığımı anımsamıyorum. Ta ki “Serenad” ı elime alıncaya kadar. Tam üç yerinde midemdeki ani sızıya ve yaşlarıma engel olamadım. Zülfü Livaneli bunu hep yapıyor. Nerede canı yanan bir insan, özellikle kadın varsa onun yarasını bizlere de gösteriyor. Kahramanı, kimi zaman amcasının tecavüzüne uğramış ve katline ferman verilmiş bir yeni yetme doğulu kız, kimi zaman ölüme atlayan Kırımlı bir kız, kimi zaman da adını gizlemek zorunda kalmış, tehcir sırasında yaşama tutunabilmiş bir Ermeni ve bazen de Yahudi olması suç sayılmış bir aşık… Çünkü onun malzemesi insan. İnsanı anlatmadaki maharetini bu kitabında da yine göz önüne seriyor. İnsana yapılan bir zulümse ortada olan, devlet sözcüğünün ne önemi olabilir. Hatta ırkın ne önemi var. Acının rengi aynı değil mi sonuçta. 

Kitapta, Ermeni, Yahudi ve Kırım Türkü bir kadının acılarını, yine onların anılarından çıkaran Maya’nın ve hikayeye aşkıyla damgasını vuran Profesör Wagner’in karşılaşmaları büyük sırların kapılarını açıyor. Kara bir leke gibi tarihe kazınan sırlar zaman zaman ait oldukları devletleri rahatsız edebiliyor. 

Okuma zevkinize mani olmamak adına içeriğe fazla dokunmak niyetinde değilim ama Yahudilerle dolu olduğu söylenen ve günlerce Marmara sularında bekletilmiş şu gemiyi anımsarsınız sanırım. İşte o gemiyle beraber biraz daha derinlere ineceksiniz… 

Dikkatimi çeken cümlelere gelince; 

* “ İktidar zulüm demektir. Hele denetlenemeyen iktidar.”… 

*“…halk ancak örgütlü olduğu zaman etkili olabilir. Yoksa tek tek insanlar, zorbalık karşısında sinerler. Genel kuraldır bu.” 

*”Dünyanın kötülerle dolu olduğunu düşünüp küsme, herkesin iyi olduğunu düşünüp hayal kırıklığına uğrama. Kendini koru kızım, insanlara karşı kendini koru.” 

Alıntı sözler de etkileyiciydi; 

*”Senden çalınabilen bilgi, senin bilgin değildir.” ( Gazali’ye Haramibaşının söylediği bir söz. ) 

*”Coğrafya kaderdir.” ( İbni Haldun) 

*”Adalet tartışmaya açıktır. Güç ise ilk bakışta tartışılmaz biçimde anlaşılır. Bu nedenle gücü adalete veremedik, çünkü güç adalete karşı çıkıp kendisinin adil olduğunu söylemişti. Haklı olanı güçlü kılamadığımız için de güçlü olanı haklı kıldık.” ( Pascal) 

Aslında kitabın tüm özeti Livaneli’nin, şu cümleleriyle örtüşüyor; “İnsanların kendi milletini veya kendi inancını diğerlerinden daha üstün görmesi, ne korkunç olaylara, ne büyük acılara neden oluyordu bu dünyada.”  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazılarınızla ilk kez tanışma mutluluğunu yakaldım. Öyle güzel bahsetmişiniz ki, kitaptan almak farz oldu:) dost selamlarımla, yolumuz umut, yoldaşımız sevgi olsun, sağlıcakal..

Dilek Yaka 
 25.05.2011 11:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 35
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 2683
Kayıt tarihi
: 16.01.09
 
 

Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni. Bilecik Anadolu Lisesi ve Savaştepe Lisesinde ve Savaştepe Anad..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster