Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Haziran '12

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
177011
 

Şeriat Nedir? Cezaları ve uygulamaları

Şeriat Nedir? Cezaları ve uygulamaları
 

www.olcaykiykac.com ©


Şeriat Kuran-ı Kerim ve Hadisleri esas alarak cezalandırma yöntemidir. Şeriatı uygulayan ülkelerin başında İran, Nijerya, Pakistan, Suudi Arabistan, Malezya, Endonezya gelir. Şeriat kurallarını uygulayan ülkede islamı eleştirir veya sözle hakaret ederseniz dahi Recm cezasına çarptırılabilmeniz söz konusu olabilir. Ülke yönetimde ayrıca islam dininden kişilerde bulunur ve yasa çıkacağı zaman din adamların görüşleri esas alınır.

1) İran şeriat mahkemesi, evlenme tekliflerini reddeden kadının yüzüne asit atarak gözlerini kör etmek suçundan yargılanan adamın gözlerinin asitle kör edilmesine karar verdi.

2) Nijerya'nın kuzeydoğusunda şeriatla yönetilen Bauchi eyaletinde bir otelde, kadın kıyafetleriyle yakalandıkları öne sürülen 18 eşcinselin cezaevine konulduğu ve recm (taşlanarak öldürme)  cezasına çarptırıldı.

3) Kuzeybatı İran'da (Güney Azerbaycan) Azer Türk'ü olan genç kadın, TIMES dergisinde, baş örtüsününün altından saçı göründü diye, 99 kırbaç cezası aldı.

4) Suudi Arabistan’da bir şeriat mahkemesi, kavga ederken birinin felç olmasına neden olan kişinin de ameliyatla felç bırakılması için hastane aramaya başladı.

5) Suudi Arabistan'da ekmeğini getiren 2 erkekle konuşan 75 yaşındaki dul bir kadına, 40 kırbaç ve 4 ay hapis cezası verildiği belirtildi.

6) Suudi Arabistan'da tecavüze uğrayan kıza 100 kırbaç cezası verildi.

7) Malezya`da şeriat mahkemeleri, çok kültürlü ülkede daha önce görülmeyen cezalar vermeye başladı. Geçen yıl ayrı barlarda bira içerken yakalanan 38 yaşındaki Muhammed Nasır Muhammed ile 22 yaşındaki kadın garson Noorazah Baharuddin, 6`şar kırbaç darbesi ve 1400`er dolar para cezasına çarptırıldı.

8) Taliban liderleri Afganistan'da sakal kesenlere ve kızlarını okula gönderenlere tehdit yağdırdı.

9) İran'da 1 Mayıs gösterilerine katılan sendikalı işçilere kırbaç cezası verildi.

10) İran'da akrabalık bağı bulunmayan kızların kızlarla, erkeklerin erkekle aynı örtü içinde yatmaları yasaklandı.

11) İran'da Ahlak polisleri, jöleli ve farklı saçlarla gezen erkekleri gözaltına aldı.

12) Endonezya'da sokakta öpüşen çifte kırbaç cezası verildi.

13) Suudi Arabistan'da bir şeyh futbol maçlarında sarı ve kırmızı kartların kaldırılmasını, faul yapanlara kırbaç cezası verilmesini istedi.

14) İran'da sevgililer gününde hediye almak yasaklandı.

15) Dünyada 18 yaşından küçüklerin idam edildiği 5 ülke var. İran, Pakistan, Suudi Arabistan, Sudan ve Yemen, şeriatle yönetiliyor.

16) İran'da ve Endonezya'da Avrupa ülkelerinden yenilik getirmek yasak.

17) Pakistan'da 13 yaşındaki kızı, 65 yaşında 5 karısı olan adama verdiler.

18) Arabistan'da bir kızı işaret parmağı ile gösteren adamın, işaret parmağı kesildi.

19) Şeriata göre kızlar, erkek giysisi olan, vücut hatlarını belli eden giysiler giyemez. Pantolon giyen kızlar kırbaçla cezalandırılır.

20) Kadınların, devletin üst makamlarında yer almaları yasaktır. Arabistan'ın bazı bölgelerinde kızların sünnet edilmeleri mecburidir.?

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ne örfü adeti iran ve suudi arabistan din devrimi gelmeden önce hayet modern yönetilyordu bunların yaptığı tamamen gerici yobazlık insanı müslümanlıktan soğutyorlar ne mutluki bizim Atatürk gibi bir liderimiz var

ali murt 
 13.03.2013 15:36
Cevap :
İlgi ve yorumunuza teşekkürler.  16.03.2013 17:25
 

Şeriat, Kur'an'ın gösterdiği/işaret ettiği yoldur. Bu ülkelerdeki yasaların pek azı kaynağını Kur'an'dan alır. Daha çok gelenekler, yerel örf ve adetler yasaları ve cezaları doğurur. Söz edilenler İslam dışıdır. Bir kısmı zaten Kur'an'ın ifadesiyle "fasıktan gelen haberler"dir. Gerçek İslam toplumdaki gelenekleri yıkan, putları kıran, insanları şeytanın ve bağnazların kıskacından çıkaran ve gerçek özgürlüğe kavuşturan dindir. O da Kur'an'dadır...

Allah'a Yöneliş 
 30.06.2012 5:52
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler.  30.06.2012 15:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 83
Toplam yorum
: 79
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 5054
Kayıt tarihi
: 27.06.11
 
 

Manisa/ Soma Doğumluyum. Her ne kadar yazılar yazmayı bunları da paylaşmayı sevsem de bir gün yaz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster