Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Temmuz '08

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
253
 

Şeriat özlemcileri!..

Şeriat özlemcileri!..
 

Ülkemizde son günlerde, iktidar ve bürokrasi desteği ile ülke gündemini yaratmaya çalışan, yandaş basın. Her gördüğü konunun üzerine saldırıp, onu kendince bir şekilde manşete taşıyarak, iktidara bir pay çıkartma peşinde.

Aşağıda okuyacağınız haberde onlardan birisi.

İngiltere'de Başpiskopos Williams'tan sonra şeriate bir destek de Yargıtay Başkanı Lord Phillips'ten geldi. Phillips, şeriatin yanlış anlaşıldığını ve ülkedeki Müslüman toplumda bazı anlaşmazlıklara çözüm getirmede şeriat kurallarının uygulanabileceğini söyledi. (Acaba neden kendi halklarına İncil'in adaletini uygulamıyorlar?)

İngiltere'de Lordlar Kamarası'nın en üst düzey yargıcı olan Lord Philips, Londra Müslüman Danışma Kurulu'na hitaben yaptığı konuşmada Şeriat hukukunun yaygın bir yanlış anlaşılmayla karşı karşıya bulunduğunu belirterek "Şeriat prensiplerinin anlaşmazlıklara çözüm getirmede alternatif bir araç olarak kullanılmaması için hiçbir neden yok" dedi. Geçtiğimiz Şubat ayında ülkede büyük tartışma yaratan İngiltere Anglikan Kilisesi Başkanı Canterbury Başpiskoposu Rowan Williams'ın 'şeriat yasaları bazen kullanılabilir' sözlerinin ardından Yargıtay Başkanı'nın Şeriat kanunlarını onaylaması ülkedeki en ateşli tartışmalardan birini yeniden başlattı.

Lord Phillips, ülkede yaşayan Müslümanların mali konularda ya da evlilik ile ilgili sorunlarının çözümünde, şeriat hukukundan faydalanabilmesi gerektiğini söyledi.(Acaba o kadar Hindu için neyi uygulayacaklar) Ancak Phillips şeriat ilkelerinin kullanılabilmesi için tümüyle İngiliz hukukuna uygun olmaları gerektiğini de vurguladı.(O zaman uyduruverin gitsin. Bir Kuran hükümlerine el atmadığınız kalmıştı. Bir el de ona atın gitsin) "Hukuk söz konusu olduğunda bu ülkede yaşayan herkes, İngiliz adaletiyle yargılanmalıdır" diyen Phillips, Williams'ın bu yöndeki açıklamalarının da yanlış anlaşıldığını belirtti. Ancak Phillips'in yaklaşımı İngiltere'de eleştiri yağmuruna tutuldu. Avukatlar, aile içi anlaşmazlıkların şeriata göre çözümlenmesinin kadınların aleyhine bir durum yaratacağını savunurken birçok hükümet üyesi uygulamanın İngiltere toplumunda bölünmeye yol açabileceğini savundu.

İngiliz Yargıtay Başkanı Lord Phillips, şeriat prensiplerinin aynı zamanda evlilik ile ilgili düzenlemelerde de uygulanması gerektiğini söyleyerek şeriata uygun olarak yaratılan özel finans ürün ve hizmetlerini de desteklediğini belirtti.(Türkiyede İhlas Finansın durumu ortada) İngiltere'de hazine, 2002 yılından beri faizsiz bankacılık gibi Şeriat yasalarına uygun finans faaliyetlerine izin veriyor.

Bu haberle şunu demek istiyorlar. Biz ve bizim desteklediğimiz iktidar, Şeriat istiyoruz. Bak bunu İngilterede, Başpiskopos Williams ve Yargıtay Başkanı Lord Phillips te destekliyor. Onların desteklemesi, Şeriat'ın ne kadar iyi bir uygulama olduğunu gösterir. O nedenle herkes buna inanmalı ve ülkemizde Şeriat uygulamaya konulmalıdır. Bu arada bizlerde malı götürmeliyiz(!) Kimse bizden hesap sormamalı, aldığımız ihaleler, takip ettiğimiz işler sorgulanmamalı, bunlar ancak ülkeye Şeriat gelirse olur, demek istiyorlar.

Dünya'daki müslüman toplumlar arasında bir refarandum yapılıp, Şeriat isteyenlerin sayısı tesbit edilse, acaba 1.500.000.000 (birbuçuk milyar) müslümandan kaç kişi şeriat ister!.. Hiç kimse bu konuda görüş belirtmeyip, İngilterede iki kişi bu konuda görüş bildirdi, bu doğrudur, uygulayalım demeye getiriyorlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İngiltere de bu konuları konuşanlar bizde olduğu gibi ezbere konuşmuyorlar. Harvard Üniversitesi’nden profesör Noah Feldman'ın bir makalesi, yayınlandı New York Times gazetesinde. ((Does Shariah Mean The Rule of Law?) Birçok ezberi bozuyordu bu araştırma. Bizde ve çok kişide olduğu gibi şeriat'ın, kafa kesen zina edenleri taşlayarak öldüren bir düzenin adı olmadığı, aslında dünya üzerinde var olan en liberal ve en hümanistik Hukuk ilkeleri olduğunu ileri sürüyor gerekçelerini de açıklıyordu. (http://www.iht.com/articles/2008/03/16/news/16shariaht.php ) Yani demem o ki. bizdekiler gibi eski ezberleri tekrar tekrar dile getirmiyorlar, araştırıp bilimsel kıstaslara göre değerlendirip faydalanmaya çalışıyorlar. Toplumları için ne doğru ise onu arayıp bulmak o toplumun ilim, bilim adamları ve aydınlarına düşen görev değilmidir. Onlar da onu yapıyorlar. Selam ve saygılar.

akar 
 05.07.2008 18:27
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler. Yorumunuza katılıyorum. Ancak İngilizler, kendi menfaatleri dışındaki konularla pek ilgilenmezler. Altında mutlaka bir çapanoğlu vardır. Selamlar, saygılar...  06.07.2008 5:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3059
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster