Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ağustos '16

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
178
 

Serin mavi

Serin mavi
 

Uyuyor kedi mışıl mışıl

hangi masalın pembe düşünde uyur insan

şu kedi kadar derin ve huzurlu.

Kaçırır gölgeler sakin gecenin demini

Öç alırcasına koyu bir sıcak

sarıyor geceyi, alnımızın nemini.

Kırmızıya büyülüydüm biraz çocukluğun elma şekeri, biraz ilk aşkın kalp izleri. Nedense kalp hep kiraza benzerdi ve ateş kırmızısı.

Aşk demek bile yakardı dudaklarımızı söylemezdik, söyleyemezdik. En çokta ateşti ya kırmızı, alevdi.

Susardık, susadıkça susardık.

Bilmiyorum tarihi yok bende maviye nasıl geçtiğimin. Kırmızının cazibesinden nasıl kurtarabilmişse o derinlik gözlerimi.

Şimdi de bir susmak ki mavinin her tonunda doya doya kana kana….

Öfkesiz, savaşsız sakin usul usul içime dolan, içimden bir dere serinliğinde gözüme akan. Çok şükür huzuru gibi içimden dışıma sızan. Mavi.

Başkaldırıydı kırmızı asi. Birilerinin susmaması gerekiyordu, sessizlerin üzerine çökülen dünyada. Kırmızıydı tutuşan ellerimiz, şarkılarımızın en yüksek nakaratı ve küfürlerimizin en asil yanı. Öpüşmek en soluksuz direniş. Aşk için aşkla yüzyıllarca susturulanların ahını taşıyorduk. Ağırdı ya yüklerimiz, omuz veriyorduk.

Ateşti kırmızı tutmalıydı geceyi karanlıktan, üşüyeni soğuktan kurtarmalı. Bu kadar sıcak değildi geceler ve plastik henüz icat edilmemişti.

Kırmızı; güldü, kokardı, açılır, yaşar ve solardı. Hiçbir plastik, gül kılığına girmemişti henüz.

Mavi öylece sakinliğinle duruyor, dingin kararlığıyla fark edileceğinden emin. Fark etmemek görmeyenin kaybı, mavinin kaybedecek bir şeyi yok.

Dolu dolu bir yalnızlık ne kadar aciz olabilir ki. Üstelik plastik bir gökyüzü icat edilmedi daha.

Maviye kesmiş sularda serin ve ufuklarında engin hayaller kurmaktan vazgeçmemek ve başını hep göğe kaldırıp yaşamayaaa! Demek. Yaşamayaaa!

Her kırmızıdan dönüşte bir mavi karşına çıkacak dinecek, düşünecek, hayran olacak, derininde yüzecek, yaşamaya kaldıracaksın başını.   

Mavi bir serinlik sarsın geceyi artık uyumak istiyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Renklerden kırmızı, taşıyana göre bazen renklerin en asili bazen de tonu değiştirmez taşıyan belirler en bayağıyı... Renkler duyguların simgesi ve ifadesi ama yine renkleri de anlatmak için duygu ve ifade lazım. Duyguların hiç azalmasın, sağlıkla kal seni okumak güzeldi

kevser şekercioğlu akın 
 17.01.2017 12:31
Cevap :
Samimi yorumuna teşekkür ederim. Gökkuşağı ahengiyle uyum içinde yasayabilecegimiz günler ümidi ile...  26.01.2017 1:07
 

Mavi ile ilgili yazınızı okuyunca hemen aklıma rahmetli ve çok değerli parlamenter örnek insan Sayın Bülent Ecevit aklıma geldi. Ecevit koca bir çınardı. Mavi gömleğiyle adı dağlara ve taşlara " Karaoğlan" diye yazıldı. Mavi gömleğiyle tarihe geçti. Bu güzel ve dürüst insanı saygıyla ve rahmetle anıyorum. Maviyle ilgili güzel denemeniz- den dolayı sizleri de tebrik ediyorum. Mutlu kalınız...

Abdülkadir Güler 
 28.09.2016 18:14
Cevap :
Sanırım dürüstlüğün de simgesi olmuş mavi, evet o mavi gömleğiyle Bülent Ecevit ne kadar da sade bir yaşantısı vardı değil mi? Anımsıyorum da evinin en lüks yeri boydan boya kütüphanesinin önüydü sanırım. Hitabı, duruşu....bir çok yönüyle sonrakilere bir ders olmalıydı. Teşekkürederim okuduğunuz ve bu vesileyle değerli Ecevit'i andığınız için. Selamlarımla  01.10.2016 0:41
 

Bu maviler içinde harika yazınızı okuyunca, bir anda ortak payda gibi maviler için yazdığım birçok yazı geldi aklıma. Esenlikler diliyorum.

Şahin ÖZŞAHİN 
 24.08.2016 15:26
Cevap :
Dönüp baktım mavi yazılarınıza ortak payda olmuş gerçekten. Mavi dinginlik ve huzura çağrı, kedilerimizin uykusu gibi. Belki de bizi maviye yönelten biraz da onlardır:) Teşekkür ederim. Sağlıkla kalın   25.08.2016 20:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 28
Toplam yorum
: 82
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 178
Kayıt tarihi
: 23.06.11
 
 

Çocukken en çok gökyüzünü merak ederdim. Sürekli sorular sorardım, o kadar bıktırırdım ki, "çok faz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster