Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ocak '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
781
 

Sermayenin, sermayedarın vatanı yoktur

MISIRLI SERMAYE SAHİPLERİ JETLERLE KAÇTILAR. 

‘’Mısır’da yoksulluğa isyanın altıncı gününde, ülkenin varlıklı ailelerini taşıyan 19 jet Kahire’den havalandı’’. Bugünkü gazetelerden. Demek ki Mısır onların memleketi vatanı değil sadece sermayelerini çoğaltacakları geçici bir yer. Oysa benim ve benim gibilerin üzerinde yaşadıkları topraklar, toprağı olmasa bile vatandır, memlekettir uğruna can verilir, işkence görülür, hapishanelerinde koç gibi yatılır.. 

Bizler 12 Martta, 12 Eylülde, hatta günümüzde solcusu, sağcısı, müslümanı, alevisi, ermenisi, yahudisi, süryanisi kısacası düşünenleri, işsiz kalanları, her cinsten zulme karşı mücadele edenleri cezaevlerinde yatacağımızı, öleceğimizi bile bile ülkemizi memleketimizi, vatanımızı terk etmedik, terk etmiyoruz. 

SERMAYENİN, SERMAYEDARIN VATANI YOKTUR. 

İşte onların Globaliz mi savunmalarının nedeni budur. Dünya onlarındır. Onların sermayeleri dünyanın her yerine gidebilmekte, çalışanları dünyanın her yerinde sömürebilmektedirler. Nerede ucuz işgücü varsa fabrikalarını oraya taşımaktadırlar. Oysa biz yoksulların, topraksızların, işsizlerin, asgari ücretle çalıştırılan milyonların, fabrika, atölye, büro, tarım, orman işçilerinin, mühendislerin, doktorların, evsizlerin, engellilerin, hastaların, yaşlıların, Küçük toprak sahibi köylülerin, çocukların üzerine bastıkları toprakları terk etmesi mümkün değildir. 

Dünkü günlük gazetelerin birinde Mısırda fabrikaları olan Türk şirketlerinden 35’inin ismi yazılmıştı. Bu liste tüm dünyadaki ‘’bizim’’ sermayedarların fabrikalarının sayısı yazılmış olsaydı her halde binleri bulurdu. Şimdi Mısırdan kaçanlar yarın Suudi Arabistan’dan, Suriye’den, Ürdün’den, kaçacaklar. Nereye kaçacaklar? Amerika’ya, Almanya’ya, İsviçre’ye, İngiltere’ye, Fransa’ya, İspanyaya, İtalya’ya, Hollanda’ya. Yani emperyalist ülkelere. Peki şu anda dünyanın dört bir yanında, Afganistan’da, Irakta, Afrika’da, Güney Amerika’da, Filistin’de, hatta ülkemizde silah tekellerinin sürdürdükleri savaşlarda ölenler kimler? Yoksulların, topraksızların, işsizlerin, asgari ücretle çalıştırılan milyonların, fabrika, atölye, büro, tarım, orman işçilerinin, mühendislerin, doktorların, evsizlerin, engellilerin, hastaların, yaşlıların, Küçük toprak sahibi köylülerin, çocukları. Çocuklar hepsi bizim çocuklarımız. Peki savaşlarda ölenlerin içinde, sermayedarlar ve çocukları, siyasiler ve çocukları, genel müdürler ve çocukları, asker ve polislerin üst rütbelileri ve çocukları, parti liderleri ve çocukları, mafya babaları ve çocukları, tefeciler ve çocukları, toprak ağaları ve çocukları var mı? Hiçbir asker, ve alt rütbeli askerlerin cenazelerinde, militanların cenazelerinde o memleketin zenginlerinin çocukları olduklarına şahit oldunuz mu? Olamazsınız. Çünkü bu vatan, bu toprak bizim, bu insanlar, bu hayvanlar, bu tabiat bizim. Bizler kaçmayız, kaçamayız uluslararası ilişkilerimiz, jet alacak paramız yoktur. Kaçtığımızda da bizi kabul edecek ülkeler yoktur. Binlerce mülteci denizlerde can verdikleri halde kimse onları kabul etmiyor. Ama para babalarını hemen bağırlarına basıyorlar. Zulme ve zalime karşı çıkmayan, zulme uğrayanlara destek olmayanlar, zalim ve dinsizdirler. 

Ayrıca henüz İNSANLAŞMAMIŞ olanlardır. İnsan merhametli, korkak, cesur ama en çok da sevmesini bilen bir varlık olarak ALLAHINI sever, kendini sever. Bütün ezilenler ve sömürülenler birleşelim. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kardeş sol söylem güzel de.. Bu söylem iş cididiye varıncaya kadar sevimli gelir insana biliyor musunuz?İş ciddiye varınca da "tabanlara kuvvet" kaçıverir insanlar. Öyle olmasaydı şu giden canlar bu kadar mı etki yapmazdı yüreklerimizde! Yapmacıkları saymıyorum bile ben! Ezilenlerin birleşmesi "tuzu kuru"ların işi değil! Esenlik dileklerimle..

Halil Güven (Sökeli) 
 03.02.2011 18:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 662
Kayıt tarihi
: 13.03.10
 
 

Sürekli okuyan, öğrenen, insanlarla sevgi temelinde ilişki kurabilen, egitime, insanların kardeşl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster